Co týden 24. – 30.9. dal

0

Oblíbená rubrika se vrací! Ondřej Trhoň a jeho pět komentovaných novinek uplynulé týdne každé pondělí.

Telefon ovladatelný v rukavicích, CyanogenMod s vlastním ROM Managerem, osm jader prý bude brzy, Rayman strikes back a na Google Play slavíme!

26.9. – Oslavy na Google play, velké slevy
Slevy vždycky potěší. A k oslavě dvaceti pěti miliard stažení aplikací se nějaká ta slevová akce udělat musela, je to totiž opravdu úctyhodné číslo. Slevy to byly razantní, spousta titulů, která normálně stojí i přes padesát korun na jeden den zlevnila na pouhou pětikorunu (přepočet z pětadvaceti centů).  Zpět ke statistice. Na Google Play je 675 000 aplikací a růst počtu stažení se od minulého sčítání byl 20%. To jsou výborné výsledky.

Jen asi nejsem sám, koho by zajímalo, kolik procent ze všech stažení jsou aplikace placené – ideálně ještě, pokud by statistika byla rozřazena podle ceny aplikace. Ono se sice 25 miliard může zdát jako obrovské číslo, silně ale pochybuji, že placených aplikací bude aspoň pětina. Neochota lidí s Androidem platit za aplikace (které jdou přece stáhnout zadarmo jinde, no ne, piráti?) je známá, rozhodně dosahuje vyšších procent než u iOS.

27.9. – Frajer Rayman se vrací
Jako správný egoista přece nemůžu vynechat nějakou svoji novinku. Hru Rayman mám velmi rád už od útlého věku, hrál jsem ji, pokud si dobře pamatuji, poprvé někdy kolem roku 2000, tedy pět let po jejím prvním vydání pro konzole. Je to okouzlující plošinovka s charismatickým hlavním hrdinou, výtečným výtvarným stylem a pohádkovou barevností. Dodnes ji na starém PC s Windows 95 (tedy ještě s plnohodnotným DOSem) hrávám.

A co se nestalo – Ubisoft nám kromě předělávky prvního dílu pro velké platformy Rayman Origins,  daroval i kapesní hru Rayman Jungle Run! A podle mých prvních dojmů je povedená. Nejedná se o plnohodnotný příběh, ale sadu čtyř miniher (skákání, létání, běhání po zdi a boj), které se ovšem zdají opravdu zábavné a chytlavé. Každou z nich můžete hrát v několika úrovních a snažit se dosáhnout co nejlepšího skóre. Grafika je kouzelná, velmi detailní a výtečný estetický dojem je ještě víc umocněn vtipnou hudbou. I když hra stojí bezmála šedesát korun, už teď si myslím, že z pohledu předané zábavy se vyplatí.

28.9. – Čtyři jádra x 2 = osm jader
Jakkoli se může zdát, že u stolních počítačů se růst počtu jader jakž takž ustálil, u mobilů nás čekají ještě velké věci. Telefony s čtyřjádry a trojjádry jsou poměrně běžné, jenže firma MeidaTrek na nás chystá jader hned osm. A v čem je výhoda? Větší paralelizace výpočtů, pokud pro ně bude připraven operační systém a aplikace (o čemž pochybuji, vzhledem k tomu, že plná podpora dvou jader trvala Googlu dlouho), může v ideálním světě přinést jen samá pozitiva – nižší spotřebu, nižší teplo, vyšší výkon a vůbec je to pohodlná věc. Monstrózní je podle MediaTreku také celkový takt jader – každé by mělo tikat na 1,5 až 1,8 GHz, což už je pořádný úhrn FLOPS.

Nabízí se otázka, jestli je to v pořádku, snažit se zvyšovat výkon telefonů touto cestou. Jistě, jde to, ale za cenu vyšších výrobních nákladů (osm jader nutně musí být menších než čtyři a jak známo, miniaturizace s sebou nese vyšší cenu) a problematické podpory ze strany vývojářů softwaru. Uvidíme, jak bude fungovat telefon s osmi Cortex A7 jádry v akci.

30.9. – CyanogenMod chce vyšachovat ROM Manager
Každý uživatel neoficiálních ROM má oproti lidem s továrním systémem jednu softwarovou nevýhodu – instalace aktualizací nebývá nepřívětivější. Často to je otrocká instalace .zip souboru přes servisní menu. Řada vývojářů se sice do svých ROM snaží dostat nějakou utilitu pro instalaci aktualizací ze vzdáleného serveru. A komunitou vyvíjená, otevřená, distribuce Androidu CyanogenMod to činí také a do svých systémů montovala ROM Manager. S ním je ale potíž. Pro svoji plnou funkčnost potřebuje premium verzi, která je, jak jinak, placená.

Problém je také v licencích, protože je ROM Manager chráněn klasickou licencí, nesmí si s ním CyanogenMod dělat co chce a musí s ním nakládat tak, jak uzná za vhodné jeho vývojář. To dokáže znepříjemnit život. A protože bez pohodlné možnost instalace aktualizací by se CyanogenMod neobešel, rozhodli se jeho vývojáři vyrobit si aplikaci vlastní. S oficiálním repozitářem (plus), nastavitelnými verzemi aktualizací (stabilní x nestabilní, taky plus) a svobodnou licencí. Logický a vítaný krok.

30.9. – Sony Xperia Sola jde ovládat rukavicemi!
Svítá se na lepší časy. Zvláště v zimním období je nutnost sundávání rukavic pro přijetí hovoru otravná a je to jedna z velkých vad dotykových telefonů, které pracují s kapacitním displejem. Ten, jak známo, pracuje na principu vytváření náboje mezi prstem a dotykovou vrstvou, což přes látku rukavic není možné. To by se ale mohlo změnit se velmi zajímavou technologií, kterou nám Sony prezentuje na svém modelu Sola.
Poslední aktualizace aktivuje speciální funkci displeje, která zapne senzory detekující prsty ve velké vzdálenosti od displeje (velkých je v tomhle případě i oficiálních 20 mm). I přes (v novince zmiňovanou) absenci multidotekového ovládání v tomto režimu je to krok správným směrem. Jen tak dál. Snad se tato vlastnost stane standardem a budeme moci vesele psát SMS zprávy i v teplých palčácích 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here