Chytré hodinky Galaxy Gear – je jednodenní výdrž pouhou fámou? [Recenze]

5

O chytrých hodinkách Galaxy Gear, které byly představeny veřejnosti na začátku září společně s Galaxy Note 3, od společnosti Samsung jste jistě slyšeli. Troufám si tvrdit, že vám ani neunikla informace o velmi nízké výdrži baterie, která dosahuje nedostačujících 24 hodin. Osobně jsem provedl pečlivé testování těchto hodinek a hned na úvod proto chci říci, že ohledně výdrže baterie to jsou nejspíše fámy, které já potvrdit absolutně nemohu. Spíše je příjemně vyvrátit. Galaxy Gear - recenze I díky výdrži baterie se očekávalo, že Galaxy Gear nepůjdou na odbyt. To se však nepotvrdilo a mohli jste si o tom přečíst náš článek věnovaný jejich prodejnosti. Já osobně se tomu nedivím, protože v sobě skrývají nejen velký potenciál, ale také velmi užitečné funkce. Ke všemu se však postupně dostaneme v naší recenzi.

Krátký přehled specifikací a funkcí

 • CPU: Exynos 800 MHz
 • RAM: 512 MB
 • ROM: 4 GB
 • Display: 1,63″ (41,4 mm) SuperAMOLED, 320×320 pixelů
 • Fotoaparát: 1,9 MPx s automatickým zaostřováním a záznamem HD videí (720p)
 • Baterie: 315 mAh
 • Konektivita:  Bluetooth 4.0 a LE
 • Rozměry: 36,8 x 56,6 x 11,1 mm, hmotnost: 73,8 g
 • Cena v době recenze: 7 999,- Kč (Alza.cz), dostupné v černé, oranžové, bílé a ve zlatobílé barvě

Za zapůjčení chytrých hodinek Galaxy Gear děkujeme společnosti Alza.cz, u které si můžete tento model také zakoupit.

alza logo

Obsah balení a první dojmy

Krabička s chytrými hodinkami mě hned na první pohled zaujala. V jednoduchosti je krása. Samsung vsadil opět na kartonovou krabičku, kterou zahalil kabátem dřevěného designu stejně jako u jiných zařízeních z řady Galaxy a opravdu to funguje. Vyvolává ve vás pocit, že právě otevíráte něco speciálního a vzrušení tak vstoupá. Po otevření na vás vykouknou Galaxy Gear, přičemž pohled na ně není ničím rušený. Vše ostatní je hezky uschováno uvnitř. V krabičce se tak dále ukrývá adaptér pro nabíjení, který se snadno na hodinky aplikuje. K němu je zapotřebí nabíječka nacházející se na druhé straně od hodinek. Balení završuje manuál neboli uživatelská příručka a možná byste řekli, že vám je k ničemu, ale i já sám jsem ho potřeboval. Spárování s Galaxy Note 3 (recenze zde) mi v první fázi totiž dělalo problémy. Nachází se v ní ale spoustu užitečných rad a tipů pro užívání, takže doporučuji každému uživateli, aby si ji alespoň prohlédl. Každodenní užívání pak bude daleko jednodušší a efektivnější.

Jak působí hodinky při nošení?

Jakmile jsem si vzal Galaxy Gear poprvé do ruky, řekl jsem si, že jsou poměrně lehké. Pásek je na dotek příjemný a stejně působí i na ruce. Problém však přichází v době, kdy máte Galaxy Gear déle připevněny na zápěstí, nebo vyvíjíte nějakou aktivitu, při které se zpotíte. V momentě, kdy se na zápěstí objevují krůpěje horkého potu, se hodinky ke kůži doslova přicucnou a podráždí ji. Nezbývá vám tak nic jiného, než si je sundat. Zde proto vidím problém, jelikož Galaxy Gear slouží i jako pomocník při cvičení. Stačí si stáhnout aplikaci dostupnou v oficiálním obchodě společnosti Samsung (nebo využít integrovaný Krokoměr) a můžete si nechat zaznamenávat důležité informace o vašem počínání při vyvíjení zvýšené tělesné aktivity. Princip zapínání pásky je na jednu stranu praktický, na druhou nikoliv. Někomu může způsobovat problémy. Odepíná se tak, že se zmáčknou obě strany pásku k sobě (viz obrázek níže), čímž se vyvine tlak na uzavřenou část, která se posléze uvolní. Je potřeba trochu citu a praxe, aby se to uživateli podařilo pokaždé a nejlépe napoprvé. Na druhou stranu byste se neměli bát toho, že se hodinky na zápěstí nějakým nedopatřením samy uvolní, nebo že se po delší době pásek zničí.

 Galaxy Gear - recenze

Jistě se ptáte, jak je to s displejem hodinek, respektive s ukazatelem času při nošení. Zde tvůrci využili zajímavého algoritmu, který signalizuje pouze určitou polohu ruky a dává Galaxy Gear signál, že se displej má rozsvítit. Pokud máte právě na své ruce hodinky, můžete si to snadno vyzkoušet. Dejte ruku do polohy, při které sledujete čas (zápěstí je nakloněné s hodinkami směrem k vašemu čelu a k očím). Právě v tom okamžiku přibližně za 2 sekundy se displej rozsvítí. Malá odchylka je zde způsobená tím, že se Samsung chtěl vyhnout samovolného rozsvícení displeje bez potřeby uživatele. Musím říci, že to opravdu funguje za každé situace.

Displej hravě odvádí svou činnost při každodenní činnosti

Displej o velikosti 1,63 palce je naprosto dostačující. Jas má hned několik úrovní, přičemž mě osobně stačil ten nejnižší. Nezkoušel jsem ho přímo na sluníčku, ale vzhledem k jeho dostatečnému jasu je jistě i na přímém slunečním světle čistě čitelný. Reakce displeje jsou velmi rychlé, chybu prakticky může udělat pouze uživatel, jelikož je tu citlivost dotyku o něco nižší než u mobilních telefonů. Časem si na to každý zvykne a užívání pro něj bude hračkou. K displeji tvoří jakožto další pozitivum prostředí, které zobrazuje. Snadno se totiž ovládá, je přehledné a díky několika zajímavým „zkratkám“ je dostupnost funkcí ihned tak zvaně při ruce.

Galaxy Gear - recenze

 

Spárování s Galaxy Note 3 dělá v počáteční fázi malé problémy

Jedinou věcí, na kterou jsem se potřeboval podívat do uživatelské příručky, bylo spárování obou zařízení z řady Galaxy. K dispozici jsou dva způsoby – automatické a ruční spárování. První mi bohužel nefungoval, proto jsem zvolil ruční. Je zapotřebí si stáhnout aplikaci pro Galaxy Gear, díky které je celé spárování následně umožněno. Trvalo to pár minut a nutno podotknout, že bez spárování Galaxy Gear nefungují. Veškerá data totiž sbírají díky synchronizaci z Galaxy Note 3, která je prováděna přes technologii Bluetooth 4.0. Pro mě je dosah Bluetooth nedostatečný. Bydlím v dvoupatrovém rodinném baráčku a jsou tu místa, ve kterých se hodinky odpojovaly od Galaxy Note 3. Odhaduji dosah na 15 metrů, přičemž se předpokládá co nejméně překážek (například zdí). Na obvyklé nošení je to více než dostatek, pokud máte stále při ruce i telefon, ale představte si, že si jdete zaběhat. Galaxy Gear se starají o sledování vaší aktivity, dávají vám informace o času a synchronizují se s chytrým telefonem. Ale kam téměř 6palcového mazáka umístit? Pokud chcete být stále „online“ a k dispozici svým přátelům, rodině či kolegům, pak si ho nejspíše budete muset dát do batohu. Pro mě je to opravdu nepraktické řešení. Galaxy Gear - recenze Právě ve spárování vidím velkou mezeru, kterou lze zamést pod koberec (obrazně řečeno). Pokud by bylo spárování řešeno jiným způsobem, například jako u nedávno oznámeném konceptu Explay N1, pak by uživatel svůj telefon nepotřeboval za každých okolností a mohl tak pohodlněji vykonávat své aktivity. O nutnosti navýšení kapacity baterie v tomto případě není potřeba diskutovat.

Funkce v kostce

Fotoaparát

Nelze předpokládat, že u chytrých hodinek budete mít fotoaparát, se kterým vytvoříte profesionálně čisté snímky. Dle mého názoru je však plně dostačující na zaznamenávání okamžiků, které jinak uchovat nemůžete. Fotografie, které jsou níže umístěné, byly pořízeny právě díky fotoaparátu integrovaného v řemínku Galaxy Gear. Kvalitu můžete ohodnotit vy sami.

Poznámky

Pro umělce, který si musí zaznamenávat veškeré myšlenky, jsou poznámky opravdu užitečnou funkcí hodinek. Pokud píšete texty k písničkám, vymýšlíte inovativní věci, tvoříte reklamní texty nebo něco podobného, pak poznámky uvítáte s otevřenou náručí. Pro běžného uživatele nejspíše funkce navíc, kterou ojediněle i tak může vyzkoušet.

Aplikace

Pokud se podíváte na nabídku aplikací pro Galaxy Gear, sám Samsung vám hned několik doporučí. Díky nim můžete využívat službu ChatOn, zaznamenávat si údaje ze cvičení, být neustále na sociálních sítích či odesílat SMS zprávy a emaily pomocí aplikace Glympse. Instaloval jsem například RunStatistic Pro, abych ji vyzkoušel v praxi. Zamrzela mě však informace od Galaxy Note 3, že je třeba ji instalovat i do chytrého telefonu. Tam je však k dispozici pouze k zakoupení za 79 korun, takže mě nadšení ihned opustilo. Osobně tyto aplikace nevyužívám, proto jsou pro mě nadbytečné, ale existuje spousta lidí, kteří jejich existenci i v Galaxy Gear uvítají. Galaxy Gear - recenze

Galerie

V galerii si můžete prohlížet pořízení fotografie z Galaxy Gear, které jsou automaticky synchronizovány a přidány i do vašeho mobilního miláčka. Je poněkud škoda, že se sem nepřidávají i fotografie z chytrého telefonu. Paměť 4 GB je přeci na to dostatečná.

Ovladač medií

S Galaxy Gear nemusíte stále vytahovat mobilní telefon, abyste si změnili písničku pro přehrávání. Stačí využít funkce Ovladač médií, kterou disponují chytré hodinky. Příjemná funkce, která se neztratí. Galaxy Gear - recenze

Krokoměr

V případě, že se snažíte shodit přebytečná kila, nebo chcete mít po ruce alespoň informaci o tom, kolik denně nachodíte kroků, které se automaticky přepočítávají na kilometry, a spálíte přitom kalorií, je krokoměr opravdu užitečný. Navíc si můžete zvolit i kurz trenéra, abyste vámi zvoleného cíle opravdu dosáhli každý den.

Najít moje zařízení

Tuhle funkci uvítá naprosto každý a s nadšením. Jistě se vám stává, alespoň jednou za čas, že nemůžete najít svůj mobilní telefon. Naneštěstí máte vypnuté zvuky i vibrace, jelikož jste se právě před pár minutami vrátili ze školy či ze zaměstnání. Pomocí hodinek nebo naopak pomocí telefonu můžete své druhé zařízení bez problémů najít. Je však třeba říci, že musí být v dosahu Bluetooth, jinak máte smůlu.

Výdrž baterie dosahuje průměrně cca 3 dnů v provozu

Jedno z největších překvapení tvořila samotná výdrž baterie. Nelze očekávat nikterak závratné výsledky, vzhledem k tomu, že jsou hodinky neustále připojené k chytrému telefonu pomocí Bluetooth, což samo o sobě spotřebovává dost energie. Výsledky jsou pro mě však nadprůměrné. Uvedu pár příkladů výdrže, kterých jsem sám s Galaxy Gear dosáhl. V jednom týdnu jsem měl hodinky spárované s Galaxy Note 3, ve kterém nebyla má primární simka. Nepřijímal jsem tak okolo 20 SMS zpráv denně, ale pár jich také přišlo. Kromě běžného užívání (sledování času, synchronizace obou zařízení za účelem aktuálních informací o počasí a přečtení několika SMS zpráv) jsem provedl něco málo telefonátů, u kterých jsem využil mikrofonu hodinek – zde musím vyzdvihnout krásně čisté pronikavé hlasy z reproduktoru bez jakéhokoliv rušení (šumění apod.) a nezkreslený můj hlas na volající straně. Celkový čas dosáhl nějakých 40 minut a výdrž baterie se vyšplhala na úctyhodných 7 dní nepřetržitého provozu. Považuji to opravdu za nadprůměrný výkon, jelikož Galaxy Note 3 jsem nabíjel každý druhý, maximálně třetí den. Galaxy Gear - recenze Dalším příkladem může být týden, ve kterém jsem obdržel SMS zprávy s vyšší frekvencí, udělal několik památečních snímků pomocí fotoaparátu umístěného v pásku, vyzkoušel jednotlivé funkce hodinek, zaznamenal pár poznámek a používal je k běžnému nošení. Zde se doba výdrže vyšplhala na 3 dny užívání. Nutno zmínit, že se stále nejedná o maximální vytížení, ale osobně tvrdím, že ten uživatel vyvine jednou za čas. Po ukončení téměř měsíčního testování odhaduji, že při běžném nošení a vytížení každý uživatel dosáhne průměrně 3-4 denního cyklu nabíjení. Výdrž tak dosahuje přibližně stejného výsledku u chytrých hodinek Galaxy Gear a smartphonu Galaxy Note 3. Samozřejmě záleží na daném uživateli a jeho způsobu užívání. Často zmiňované jednodenní výdrže však dosáhnete opravdu zřídka. Přirozeně beru v úvahu nejnižší jas, který absolutně na každodenní nošení stačí. K dispozici je i režim venku, který funguje 5 minut od zapnutí a jas je ještě o nějakou úroveň vyšší, než nejvyšší možný. Za mé dobré výsledky nemůže ani aktualizace softwaru Galaxy Gear, jelikož ta proběhla cca před 10 dny. Byla k dispozici již dříve, ale cíleně jsem ji provedl až ke konci testování, abych mohl porovnat výsledky. Zdá se mi, že nemá absolutně žádný vliv na výdrž, ale mohu se mýlit.

Závěrečné hodnocení

Chytré hodinky Galaxy Gear mě velice mile překvapily. Nemůže za to pouze výdrž, ale také funkce, praktičnost a přínos uživateli. Má to samozřejmě mouchy, ale pokud bychom chtěli mít dokonalé zařízení, pak by výrobce neměl v budoucnu už co vyrábět, respektive zlepšovat. Hodinky v sobě mají velký potenciál, který prozatím nevyužily. Jejich přítomnost neunikla ani mým blízkým, kteří z nich byly naprosto nadšení. Jako velké pozitivum totiž vidí to, že je možné přijímat SMS zprávy či hovory pomocí Galaxy Gear a není zapotřebí mít tak stále při ruce telefon. To ocení zejména starší lidé, pro které je kombinace Galaxy Gear s téměř 6palcový displejem Galaxy Note 3 tím pravým ořechovým pro jejich již špatné oči. V budoucnu by se mohla objevit i funkce, při které by se zprávy odesílaly rovnou z chytrých hodinek, alespoň ty krátké (Řídím, Momentálně jsem časově vytížen, Ozvu se později apod.). Galaxy Gear Dále v sobě ukrývají spoustu užitečných funkcí, či do nich můžete nainstalovat i různé aplikace známé již z mobilních zařízení. A pro ty, kteří je denně využívání, znamenají další důvod, proč si hodinky zakoupit. Osobně se mi nezamlouvá cena, myslím si, že by mohla být o 2 tisíce nižší. Pokud se však zamyslíte nad tím, jak vám hodinky mohou změnit a usnadnit život, pak je to cena adekvátní. Kdybych je hodnotil jako ve škole, získaly by Galaxy Gear ode mě známku 2-. Z toho vyplývá, že hodinky k zakoupení skutečně mohu doporučit a zvláště těm, kteří využívají zmíněné aplikace, chtějí je pohodlně využívat a nechtějí přitom vytahovat své mobilní velikány.

+ Výdrž baterie

+ Přínos pro uživatele

+ Příjemný design, jednoduché a praktické ovládání

– Cena

– Po delším nošení působí na zápěstí agresivně

– Nevyužitý potenciál

 nedostatečná vzdálenost pro spárování apod.

5 KOMENTÁŘE

 1. Musim se priznat, ze by me nikdy nenapadlo hodinky otevirat takovym zpusobem. Otevrit se daji jako kazde jine hodinky s podobnym stylem reminku.
  Hodinky nosim uz tydny a zadne podrazdeni kuze se u me neprojevilo ani pri sportu.

  • Podráždění jistě závisí na citlivosti kůže, nebo možnost alergické reakce na materiál. Může tu hrát i ten faktor, že obecně hodinky nenosím, proto na ně nejsem zvyklý.

 2. Dobry den, bohuzel mi take nefungovalo spojeni pres NFC, pri snaze o rucni sparovani vsak nemohu v samsung app najit gear manager….nemate prosim tip,kde ji najit? Diky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here