Recenze Samsungu Galaxy S7|Vlajková loď dotažená téměř k dokonalosti!

0

uvodni s7Úvod

Galaxy S6 byl první vlajkovou lodí korejského giganta vyrobenou z prvotřídních materiálů a definitivně ukončil období, kdy byly vlajkové lodi od Samsungu zesměšňovány z důvodu rozsáhlého využívání plastů. Galaxy S7 je sice evolučně o několik stupňů výše, ale celkově vlastně vychází z konceptu Galaxy S6 a musíme uznat, že se tohle zdokonalení Samsungu opravdu podařilo.

Design telefonu je očividně inspirován modelem Note 5, ze kterého si telefon odnesl například zakřivená záda. Pod kapotou najdeme nejnovější procesory Snapdragon 820 nebo Exynos 8890, jak tomu bylo u námi testovaného globálního modelu, ale největší nadšení vyvolaly jiné prvky, jako například zbrusu nový fotoaparát s rozlišením 12 MP a technologií dual-pixel, návrat vodotěsnosti a odolnosti vůči prachu (IP68), rozšiřitelnost interního úložiště pomocí microSD karty a zvětšená baterie. Jinými slovy se vlastně jedná o model Galaxy S6, který byl podstatně vylepšen.

Design a zpracování

galaxy s7 s krabičkouModely Galaxy byly vždy vyrobeny z plastu. Pak přišel vlajkový model Galaxy S6, který byl reakcí na to, že podstatná část uživatelů a recenzentů plastovou konstrukci nenáviděla, díky čemuž přinesl tento model konečně materiály odpovídající tomuto segmentu zařízení. Samsung se zároveň zavázal k využívání duálního skla a u S7 vidíme, že to ještě zdokonalil.

Zakřivená zadní část, kterou si telefon, jak už jsme zmínili, vypůjčil od modelu Galaxy Note5, je krásně zkombinována spolu s jeho vnějším hliníkovým rámem. To dodává uživateli pocit, že má S7 poměrně o dost štíhlejší tělo, než je tomu ve skutečnosti, jelikož telefon má 142,4 x 69,6 x 7,9 mm a nový model je tím pádem o 1,1 mm tlustší než jeho předchůdce S6. Na to, že by byl telefon moc široký, si však rozhodně stěžovat nemohu a do ruky padne perfektně.galaxy s7 zezadu 1Dokonce se neobávám tvrdit, že větší tloušťka přináší spíše samé kladné vlastnosti. Milimetr navíc znamená další šťávu (3 000 mAh baterie nahradila 2 550 mAh u S6) a také již nemusí být tak vystouplá čočka fotoaparátu, která nyní vyčnívá z telefonu pouze o 0.46 mm. Galaxy S7 je se svými 152 g také přesně o 10% těžší než předchůdce, což však není podle mě při každodenním používání žádný velký problém.

Sklo na zádech je sice krásné a působí velice elegantně, ale otisky prstů na něm ulpívají opravdu ve velkém, takže abyste udrželi telefon čistý, budete ho muset často otírat. Pokud by vám to opravdu hodně vadilo, tak na bílé variantě nejdou určitě šmouhy tak vidět.galaxy s7 zbokuZatímco zadní část telefonu vychází z modelu Note5, přední je zcela originální. Sklo je na okrajích krásně zaoblené k rámu, ovšem ne tak radikálně jako nahoře a dole, jedná se tak o odlišný pohled na koncept 2.5D skla a za mě jednoznačně palec nahoru. Nepleťte si to však s modelem S7 Edge, jedná se o něco úplně jiného a dodává to S7 zepředu skutečně originální charakter.

Galaxy S7 však své soukmenovce opravdu nezapře. Kapacitní tlačítka jsou tam, kde mají být a v domovském tlačítku, kterým můžeme telefon také probudit, najdeme snímač otisků prstů. Takže se nebojte, že by telefon nějak opouštěl klasický koncept Samsungu, to ani náhodou!galaxy s7 z vrchuNěkomu by se mohlo zastesknout po infraportu, který již u S7 nenajdeme, ale na jeho absenci rychle zapomenete například díky návratu slotu pro microSD karty (jedná se o kombinovaný slot microSD plus nanoSIM), jehož absence byla přechozímu modelu nemilosrdně vyčítána.

Galaxy S7 má navíc certifikaci IP68, která garantuje jeho prachotěsnost a odolnost proti vodě až do hloubky 1,5 m na půl hodiny.

Displej

Zcela očekávaně přichází Galaxy S7 s QHD displejem o úhlopříčce 5,1 palců a technologií Super AMOLED, která je pro telefony od Samsungu naprosto typická.galaxy s7 v ruceTechnologie AMOLED by nám měla dávat nekonečný kontrast, hvězdné pozorovací úhly a opravdu živé barvy, ale věrné zobrazení barev už u ní samozřejmě nepřipadá v úvahu. Musím podotknout, že automatický režim řízení jasu se dokáže světelným podmínkám perfektně a rychle přizpůsobit. S7 je na přímém slunečním světle skutečně vynikají, což potvrzuje i to, že ve specializovaných testech zahraničních serverů má jedno z nejvyšších skóre.

Allways On displej je opravdu užitečná funkce a díky AMOLED displeji musí telefon rozsvítit jen požadované pixely. S7 vám umožní si zvolit mezi hodinami, kalendářem, obrázkem nebo kombinací těchto prvků, a to co si vyberete, bude následně zobrazeno v pohotovostním režimu. Always On vám ukáže také základní notifikace a zmeškané hovory, ale nic víc.s7 always onZ Vaší baterie si prý vezme maximálně procento za hodinu a Samsung tvrdí, že je to lepší, než když telefon několikrát denně probudíte, jen abyste zkontrolovali čas. Ovšem zda budete mít tuto funkci aktivovanou je zcela na Vás, jelikož se dá rychle vypnout v panelu rychlého nastavení. Já měl Always On zapnutý pořád a mohu potvrdit, že jsem nějaké rychlé vybíjení nezaznamenal.

K displeji mám jedinou výtku, která však bude nejspíše pro většinu z Vás irelevantní. Jelikož jsem k telefonu dostal na testování také virtuální realitu GearVR, uvítal bych 4K displej, protože virtuální realita nebyla s QHD rozlišením příliš jemná. Pokud si však neplánujete k telefonu přikoupit tuto hračičku, pak je QHD rozlišení doslova skvělé a jen těžko byste hledali jednotlivé pixely.

Výdrž baterie

Jedna z nejvítanějších změn proti předchozí generaci je zvýšení kapacity akumulátoru, který má u nové vlajkové lodi 3 000 mAh. Baterie opět není vyjímatelná, ale Samsung doufá, že když nám dá akumulátor, který má větší kapacitu a technologii rychlého nabíjení, nebude nám to vadit.

Galaxy S7 by měl vydržet téměř 15 hodin přehrávání videa a 23 hodin 3G hlasových hovorů. Při surfování po internetu prý vydrží přibližně 10 hodin. To jsem sice z pochopitelných důvodů nevyzkoušel, ale při běžném provozu mi vydržel asi den a půl. Ovšem jak už jsem psal, testoval jsem zároveň také virtuální realitu a musím bohužel podotknout, že při jejím častém používání jsem telefon musel nabíjet dvakrát denně. VR je však graficky velice náročná a je to tudíž pochopitelné.

Audio

Hlasitost reproduktoru není u Galaxy S7 nijak působivá, telefon se v tomto ohledu řadí spíše do podprůměrné kategorie. Používá jediný reproduktor, takže je jasné, že nemůžeme očekávat výsledky jako od telefonů se stereo reproduktory, ale zvuk je alespoň kvalitní a bez zkreslení.galaxy s7 repro a 3,5 jack3,5 mm jack je u Galaxy S7 umístěn na spodní straně a zvukový výstup je z něj krásně čistý. Sluchátka, která jsou k telefonu dodávána, kvalitou rozhodně nijak nezaostávají proti konkurenci a produkují krásně čistý zvuk.

Fotoaparát

lampa a detail
Detail přiblížení

U telefonu Galaxy S7 Samsung představil zcela nový fotoaparát s nižším počtem pixelů, ale to je asi tak vše, co bylo sníženo. 12MP snímač je vybaven technologií dual-pixel, která sebou přináší mnoho výhod, jako například fázové ostření každým pixelem, díky kterému ostří telefon opravdu bleskově a musím podotknout, že rychlejší ostření jsem zatím u žádného telefonu neviděl. Díky této technologii navíc telefon ostří perfektně nejen za denního světla, ale i ve tmě.

perspektiva budovaprotisvětlosytost barev

Objektiv je také jasnější a se světelností f/1,7 se stal nejsvětlejším objektivem u telefonů. Přidejte k tomu větší pixely (1,4 mikronů oproti 1,12 u S6) plus OIS a dojde Vám, že S7 je velmi dobře vybaven pro fotografování za horších než špatných světelných podmínek, což se mi potvrdilo i v praxi. A pokud se nacházíte v černočerné tmě, pak máte k dispozici blesk, který je však tvořen pouze jednou LED diodou, takže nějak zvlášť silný není.

parkovištězhoršené světelné podmínkyhodiny

Dvojitým stiskem domovského tlačítka rychle spustíte aplikaci fotoaparátu, ve které je k dispozici známá jednoduchá nabídka základních funkcí. Pokud chcete získat nad nastavením větší kontrolu, můžete spustit Pro režim, který umožňuje přístup k manuálnímu nastavení expozice. Fotoaparát podporuje také RAW snímky.

noční fotonoční foto 2noční lampa

Fotografie jsou dynamické, plné detailů a mají ideální kontrast. Podání barev je poměrně přesné s teplým nádechem. Noční snímky jsou opravdu velmi dobré. Troufám si tvrdit, že fotoaparát je jednou z nejsilnějších zbraní nové vlajkové lodi od Samsungu.

selfie široký záběr
Širokoúhlé selfie

Selfie snímač zůstal na 5 MP, ale aby odpovídal hlavnímu fotoaparátu, má tentokrát clonu f/1.7. Samsung také přidal funkci obrazovkového blesku, aby bylo možné pořizovat snímky i pokud nemáte k dispozici žádný jiný zdroj světla. Tato technologie pochopitelně klasický blesk nenahradí, ale v nouzi je použitelná.

Videokamera

Galaxy S7 má opravdu dobrou videokameru, která je schopna pořizovat velice ostrá videa (4K/30fps), videa s vysokým počtem snímků za sekundu (1080p/60fps) a také zpomalené záběry (720p/240fps).

Ultra HD videa jsou pěkná a detailní, dalo by se říct, že do značné míry vykazují stejně vynikající vlastnosti jako fotografie. Rychlý autofokus je při natáčení opravdu dobrým pomocníkem, ale zejména u FullHD 60fps videí někdy ostří doslova bezdůvodně, přesto je kamera vynikající a zvládá natáčet videa na úrovni klasických videokamer. S optickou stabilizací už to tak růžové není, ale pokud budete natáčet ve stabilní pozici a ne například za chůze, nemělo by být video roztřesené.

Software

U Galaxy S7 pracuje Android Marshmallow bok po boku s nástavbou TouchWiz. Tato nástavba od Samsungu, která má zjednodušit Android, byla v minulosti často kritizována, ale já si na ni rozhodně stěžovat nemohu.

Screenshot_20160328-145801Screenshot_20160328-145820Screenshot_20160328-150103

Samsung nyní nastavil výchozí mřížku na 4×4 ikonky, takže jsou na 5,1 palcovém displeji poměrně velké, ale můžete si nastavit také mřížky 4×5 a 5×5. V Galaxy Labs je k dispozici také režim, který postrádá zásuvku s aplikacemi a všechny je umísťuje na domovské obrazovky po vzoru iOSu, musím se však přiznat, že jsem jaksi neměl potřebu to zkoušet.

Screenshot_20160328-145839 Screenshot_20160328-145958 Screenshot_20160328-150134

Samsung samozřejmě také nabízí svůj multitasking, který je pravděpodobně tím nejlepším multitaskingem u smartphonů. U obou oken lze měnit velikost a je podporováno mnoho aplikací. Případně můžete diagonálním přetáhnutím z horního rohu některé aplikace zmenšit do menších oken. To se však hodí spíše na větším displeji, takže tuto funkci pravděpodobně nebudete využívat.

Screenshot_20160328-150312 Screenshot_20160328-150324 Screenshot_20160328-150441

Opravdovou novinkou letošního roku je Game Launcher. Ten hráčům umožní přímo ve hrách například deaktivovat kapacitní tlačítka kvůli nepříjemným nechtěným dotekům, odstřihne Vás od všech oznámení a dokáže pořizovat screenshoty nebo nahrávat obrazovku.

Screenshot_20160328-150650 Screenshot_20160328-150712 Screenshot_20160328-151022

Výkonnost

Globální verze Galaxy S7 je poháněna procesorem Exynos 8890 od Samsungu. Tato verze je vybavena grafickým čipem Mali-T880MP12 a má v základu 4 GB operační paměti.

Screenshot_20160328-150200 Screenshot_20160328-150215

Jedná se o to nejsilnější, co je dnes na trhu dostupné a tomu odpovídá také výsledek v AnTuTu Benchmarku, kterým jsem telefon prohnal. Námi testovaný kus dosáhl 128 727 bodů, což ho opravdu řadí mezi to nejlepší, co se aktuálně na trhu nachází. Mohu zaručit, že výkon Vám rozhodně chybět nebude a telefon rozjede všechny aplikace, které jsou pro Android dostupné.

Závěr

Je až neuvěřitelné, jak dokázal Samsung pracovat se zkušenostmi, které nasbíral u předchozích modelů, a přestože nepřináší Galaxy S7 v zásadě žádné převratné novinky, zvládne zaujmout tolik lidí, že se o tom může řadě konkurenčních výrobců jen zdát. Oproti předchozímu modelu byly sice změněny jen drobnosti, jako je zaoblení zadních ostrých hran, návrat voděodolnosti, rozšířeného úložiště nebo mírné zvětšení kapacity baterie, ale přesně tato drobná vylepšení dovedla novou vlajkovou loď korejského giganta téměř k dokonalosti. Jde vidět, že se Samsung při vývoji tohoto modelu držel hesla „V jednoduchosti je krása“ a musím podotknout, že jsem za to rád.

Pak je tu samozřejmě také nový 12 MP fotoaparát s technologií dual-pixel, bezkonkurenčně rychlým automatickým zaostřováním, světlými čočkami a OIS, nebo jedny z nejvyšších čísel ve výkonnostních testech, ale přiznejme si, že výborný fotoaparát a v té době vysoký výkon měl i předchůdce.

Již brzy Vám přineseme také recenzi na virtuální realitu Samsung Gear VR!

Také zvažte

Podotýkám, že jsme zatím neměli možnost tyto telefony otestovat, ale vždy je lepší, když člověk vybírá z více možností.

Samsung Galaxy S7 Edge

Je podle mě hezčí, má větší a duálně zakřivený displej nebo větší baterii, ale je také dražší.galaxy s7 edge

LG G5

Má modulární konstrukci, vyjímatelnou baterii, duální zadní kameru nebo mimořádně široký úhel zorného pole, ale podle mě je ošklivější, což je však pouze subjektivní názor.lg-g5-6164

Zbytek top modelů této sezóny bude mít bezesporu co dělat, aby mohly Galaxy S7 konkurovat. Je to další výjimečný a všestranný telefon od Samsungu, který si vzal to nejlepší ze svých high-endových předchůdců.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here