Recenze | Xiaomi Mi Mix: luxusní smartphone budoucnosti je skvělý, ne však bezchybný

0

Xiaomi Mi Mix hlavníBez-rámečkové Xiaomi Mi Mix je bezesporu jedním z těch smartphonů, které způsobily minulý rok na trhu největší poprask, což značce jednoznačně prospělo, jelikož se dostala z kategorie levných telefonů s dobrým poměrem ceny a výkonu do kategorie skutečně prémiových zařízení a zařadila se tak po bok Samsungu nebo Applu.

Přestože jsem toho již o Mi Mix před začátkem jeho testování hodně četl, byl jsem po jeho prvním zapnutím v úžasu. Jeho displej působí prostě neskutečně a tím myslím neskutečně krásně!Mi Mix pohled e spodaAčkoli musím podotknout, že je obrovský 6,4-palcový displej také trochu nepraktický. Telefon sice není větší než iPhone 7 Plus nebo LG V20, ale jeho hranatý tvar a kluzká keramická záda zapříčiňují, že je jeho úchop poměrně nepohodlný. Tento problém však z části vyřeší přibalený obal, díky kterému již sice nebude telefon pohledově tak nádherný, ale přestane klouzat a „řezat“ do ruky. Přístroj je také o něco těžší (209 g) a tlustší (7,9 mm) než většina vlajkových lodí roku 2016.

Specifikace tohoto telefonu již pravděpodobně většina z nás dobře zná, ale to neznamená, že si je nemůžeme připomenout. Mi Mix je poháněno nejnovějším procesorem pro vlajkové lodě z dílny Qualcommu, jímž je samozřejmě Snapdragon 821 se čtyřmi Kryo jádry taktovanými až na 2.35 GHz a doplňují ho 4 nebo 6 GB operační paměti. Přestože jsem testoval model vybavený „jen“ 4 GB operační pamětí, musím podotknout, že pracoval telefon za všech okolností velice svižně a nezaznamenal jsem u něj žádné problémy s plynulostí systému, za což Xiaomi chválím.20170107_160315 finálníZařízení disponuje také ultrazvukovou čtečkou otisků prstů, která funguje skutečně perfektně a nezaznamenal jsem u ní žádné potíže, zatímco reproduktor rozhodně nepatří mezi nejsilnější stránky tohoto telefonu, protože není jeho zvuk při vyšších hlasitostech zrovna nejčitější. Pochválit však můžu jeho hlasitost, jelikož ta je nadprůměrná.

Mohu zaručit, že zařízení zvládá bez problému i ty nejnáročnější herní tituly pro Android a výkon mu prostě a jednoduše skutečně nechybí, což potvrdil také AnTuTu Benchmark, v němž získal telefon 153 267 bodů.

Opět chybí LTE

Model Mi Note 2 nám dával naději, že by mohlo Xiaomi alespoň u svých vlajkových modelů konečně začít využívat plnohodnotné LTE. Toho se však bohužel u modelu Mi Mix nedočkáme. Zařízení podporuje pouze pásma 850/900/1800/2100/2600 MHz, kvůli čemuž nebude LTE na většině našeho území fungovat, jelikož je pro nás klíčovým 800 MHz pásmo. Je možné, že se dočkáme globální varianty, která bude podporovat všechna LTE pásma, ale v tomto ohledu bych raději nebyl přílišným optimistou, jelikož se telefon už teď vyrábí pouze v omezeném množství jako TOP model společnosti.

Kam se poděl reproduktor pro hovory?

Nebojte, telefonu skutečně nechybí reproduktor pro uskutečňování hovorů, ale jelikož nemá telefon nahoře žádný rámeček, musel být klasický reproduktor nahrazen piezoelektrickým a promixity senzor musela nahradit ultrazvuková technologie. Musím uznat, že jde o překvapivě dobré řešení!

Během testovacích hovorů jsem byl bez problémů schopen slyšet druhou osobu zřetelně, ale trochu méně hlasitě, než je tomu u telefonů s klasickým reproduktorem. To znamená, že se dají s telefonem uskutečňovat hovory bez problému, ale v hlučném prostředí by mohl nastat problém.Mi Mix rámečky finálníXiaomi muselo také přesunout selfie kameru, která se nyní nachází na spodní „bradě“, na což si musí člověk pochopitelně zvyknout, ale neviděl bych v tom žádný větší problém.

Mi Mix má sice „pouze“ Full HD (1080p) displej, ale pro lidské oko je rozdíl mezi Full HD a Quad HD rozlišení téměř nerozpoznatelný, takže se podle mě nedá nižší rozlišení považovat za žádnou zásadní chybu. Ještě stojí za to zmínit, že jednou ze specialit displeje tohoto telefonu je nezvyklý poměr stran 17:9.

Fotoaparát je dobrý, ale ne nejlepší

Po displeji je dnes pro většinu zákazníků asi nejdůležitějším rysem smartphonu jeho fotoaparát, který je u Mi Mix se svým 16-ti megapixelovým rozlišením poměrně solidní, ale rozhodně ne nejlepší.Mi Mix fotoaparát finálníFotografie pořízené během testování ve dne jsou ostré a pěkné, ale přesto podle mě postrádají jakési kouzlo. Kouzlo, které u fotografií pořízených například konkurenčním Samsungem Galaxy S7 Edge nacházím. To je však samozřejmě subjektivní, jelikož máme všichni trochu jiné vnímání barev a jiný vkus.

IMG_20161221_094426_HDRIMG_20161221_121515_HDRIMG_20170107_161803IMG_20170107_161831

Mi Mix však se svou světelností objektivu f / 2.0 trpí hlavně za špatných světelných podmínek. Rozdíl je znatelný hlavně pokud se fotografie srovnají s konkurenty, jako je S7 Edge se světelností f / 1.7 nebo iPhone 7 se světelností f / 1,8. U nočních fotografií již podle mě nejde jen o subjektivní vnímání. Jsou prostě horší než u konkurence.

IMG_20170105_164526IMG_20170105_164534IMG_20170105_164620IMG_20161228_204055_HDR

Jen mě nepochopte mě špatně! Fotoaparát Mi Mix rozhodně není špatný, právě naopak, ale pokud patříte mezi ty, jež se svým telefonem neustále vášnivě fotografují, nemůžu Vám ho doporučit jako nejlepší variantu, jelikož v této oblasti prostě nejlepší není.

Výdrž baterie je výborná

Pokud jde o životnost baterie na jedno nabití, patří Mi Mix jednoznačně k těm nejlepším. Obří baterie s kapacitou 4 400 mAh vydrží téměř jistě po celý den i těm nejnáročnějším uživatelům a rychlé nabíjení prostřednictvím portu USB-C funguje také výborně, jelikož se telefon dokázal nabít z 27 na 80 procent pouze za nějakých 25 minut.20170107_161228Xiaomi Mi Mix sice můžeme nazvat jakýmsi „konceptem“, ale musíme podotknout, že tento „koncept“ dokázal v roce 2016 designově potupit vlajkové lodě jak od Applu, tak od Googlu. Koneckonců je poměrně úsměvné, že design iPhonu 7 je v podstatě již tři roky starý a Pixel vypadá skoro stejně.

Xiaomi Mi Mix je prostě něčím, co zatím většina z nás nikdy neviděla a není divu, že dokáže svým vzhledem téměř každému doslova učarovat.

Celkové zhodnocení

Telefon není příliš praktický, není levný a nemá nejlepší fotoaparát, reproduktor ani displej, ale to nemění nic na tom, že je prostě úžasný! Pokud si chcete koupit telefon, který Vám poslouží hlavně po praktické stránce a nabídne nejlepší poměr ceny a výkonu, pak zvolte určitě jiný přístroj. Pokud však chcete telefon, který ohromí Vás, Vaše přátele a dokonce i Vaše nepřátele, jedná se o jasnou volbu! Přístroj je skutečně krásný a například konkurenční iPhony vedle něj vypadají, jakoby přišly z pravěku, za což si Xiaomi zaslouží obdiv. Snad nikdo nemůže popřít, že Xiaomi Mi Mix je jedním z nejpůsobivějších telefonů roku 2016.

Za zapůjčení telefonu Mi Mix děkujeme e-shopu Xiaomimobile.cz. Pokud uvažujete o koupi tohoto zařízení, pak Vám doporučujeme si jej pořídit právě v tomto e-shopu, jelikož se jedná o nejověřenějšího a nejspolehlivějšího prodejce telefonů Xiaomi na českém trhu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here