Recenze Xiaomi Redmi Note 3|Čínský obr levně

4

Minulý měsíc jsme vám přinesli recenzi na powerbanky od čínského giganta Xiaomi. Tentokrát se podíváme na jeden z nejnovějších mobilních telefonů této značky, konkrétně Xiaomi Redmi Note 3 v jeho 16 GB variantě.

xiaomi redmi note 3

Obsah balení

Telefon přijde v klasické bílé krabičce, kde najdete kromě samotného telefonu pouze micro USB kabel, adaptér pro nabíjení telefonu, nezbytné návody a drobnou brožurku, která ukazuje informace o systémové nadstavbě MIUI V6, což je sice skvělý nápad, ale již trochu zastaralý, protože tento model běží na MIUI V7.

 Krabička telefonu Micro USB kabel a adaptér

Design a provedení

A začneme u designu. Na tomto poli nemůžeme Xiaomi nic vytknout, telefon je na pohled opravdu krásný a díky jeho celokovovému provedení se nemusíte obávat problémů s povrzáváním konstrukce. I přesto, že jsem telefon označil jako celokovový, není tomu úplně tak. Na zádech je totiž rozdělen do něčeho, co bych nejlépe označil jako zóny, kde na úplném vršku a spodku je použit plast, aby nenastaly problémy se signálem. Telefon v ruce příjemně chladí, ale na druhou stranu se nezahřeje, takže se nemusíte obávat nepříjemného přehřátí.

Přední strana telefonu Přední strana telefonu se zapnutým displejem Zadní strana telefonu

Na přední straně se krom displeje nachází přední kamerka, reproduktor určený pro hovory, notifikační LED dioda, tři senzorová tlačítka pod displejem, senzory přiblížení a okolního světla. Na zadní straně se nachází hlavní reproduktor, logo výrobce, fotoaparát s duálním LED bleskem a pod ním čtečka otisků prstů, o níž budu psát později. Na pravé straně telefonu se nachází tlačítko pro odemčení/uzamčení telefonu a kolébka pro ovládání hlasitosti. Do druhé strany je vložen šuplíček pro SIM karty, jež se do telefonu vejdou dvě ve formátu Micro SIM. Na horní straně najdeme 3,5 mm jack konektor, jeden z mikrofonů a infraport pro ovládání domácí elektroniky. Nakonec se dostáváme ke spodní straně, kde je pouze sekundární mikrofon a micro USB port.

Boční strana telefonu Boční strana telefonu

Hardware

Jak už by z názvu Note mohlo vypovídat, bude se jednat o model s vyšší úhlopříčkou displeje, konkrétně 5,5″ displej s Full HD (1920 x 1080p) rozlišením, jenž můžu jen chválit. Maximální jas je opravdu vysoký, takže Redmi Note 3 nemá problém s používáním na přímém slunci, ale na druhou stranu minimální jas je velice nízký, a tak můžete mobil velmi pohodlně používat i v noci. Díky velmi přesné a rychlé automatické regulaci jasu se navíc o něj nemusíte manuálně vůbec starat. Osmijádrový procesor MediaTek Helio X10 s taktem 2 GHz spolu s 2 GB RAM u 16 GB varianty, případně 3 GB RAM u 32 GB varianty pod kapotou zajistí dostatečný výkon, ale zároveň dobrou výdrž baterie. Už u designu jsem zmínil dvojici fotoaparátů. Zadním 13 MP fotoaparátem vyfotíte opravdu kvalitní snímky, a to i za sníženého světla (viz naše fotogalerie), přední 5 MP kamerka je určena hlavně na selfie a svou kvalitou neurazí, ale ani zásadně nepotěší. Baterie potěší svou vysokou kapacitou 4000 mAh, s pomocí které nebudete mít problém vydržet i tři dny bez proudu. Co se konektivity týče, tak až na LTE se Xiaomi opravdu vyřádilo a využít můžete Wi – Fi 802.11 b/g/n/a/ac a BlueTooth 4.1.

 

Jak jsem psal v úvodu, námi testovaný kousek je 16 GB varianta, a tak máme „pouze“ 2 GB RAM. Díky odladěnosti systému to však vůbec není na škodu, protože při běžném používání zůstává 50% – 75% RAM volných pro vaše využívání. Abych se tady neoháněl pouze papírovými hodnotami, odvolám se na jeden z nejpoužívanějších benchmarkovacích programů, AnTuTu, ve kterém získalo Xiaomi Redmi Note 3 celých 50 622 bodů a vede si tak lépe než například konkurenční Lenovo K3 Note. Výkonu má tak zařízení na rozdávání, ale kdyby vám i přesto připadal nedostatečný, můžete využít speciální režim, ve kterém bude kladen větší důraz na výkon a nižší na spotřebu baterie.

Systém

Pokud se alespoň trochu zajímáte o svět mobilních technologií, určitě víte, že firma Xiaomi používá Android v jeho velice upravené podobě, tedy nadstavbu zvanou MIUI. Na tomto modelu běží Android ve verzi 5.0.2, respektive MIUI verze 7. Systém je skvěle optimalizovaný a běží opravdu svižně i při velké zátěži. Další výhodou je podpora pro lidi s menšími dlaněmi pomocí zmenšení obrazovky (můžete si vybrat i úhlopříčku). Úpravy a zásahy do systému jsou opravdu veliké a MIUI 7 v mnoha věcech připomíná konkurenční iOS. Xiaomi například odstranilo hlavní menu a všechny aplikace se nacházejí na výchozí obrazovce, dále naprosto změnili nastavení a i zamykací obrazovka prošla výraznou změnou.

Jedním ze sporných kroků je odstranění základních aplikací od Google (až na Google Play) a jejich nahrazení originálními aplikacemi od Xiaomi. Tento krok může někomu vadit, protože aktivně využívá všechny Google aplikace, které si musí doinstalovat. Za sebe však s tímto nemám nejmenší problém, protože využívám sotva hrstku těchto aplikací, a ty jsem si ihned doinstaloval.

Nyní přejdu k výtkám. Co musím systému rozhodně vytknout je neoficiální podpora češtiny a s ní spojené anglické názvy, jež se dají nalézt takřka všude. Druhou chybkou systému jsou SMS zprávy, kdy aplikace je zabugovaná a tím pádem dochází k „odseknutí“ vrchní části písma (viz. screenshot). Poslední větší nevýhodou je pak Xiaomi Store, do kterého budete přesměrováni, i pokud chcete používat Google Play, ten je navíc celý v čínštině, takže (pokud neumíte čínsky) se v něm nevyznáte.

 Screenshot chybyZamykací obrazovka Jedna z tapet systému

Čtečka otisků prstů

Součástí telefonu je i čtečka otisků prstů, která je skvěle zakomponována do systému. Oceníte ji hlavně při odemykání, kdy díky její nesmírné rychlosti a svižnému systému odemknete telefon takřka hned. Co nás naopak zamrzelo je chybějící funkce, při které by se po stlačení čtečky vyfotila fotka předním fotoaparátem. Tuto funkci můžeme vidět u různých jiných výrobců a tady by se skutečně hodila.

Hudba a zvuk

Nyní se přesuneme do části, která bude sice kratší, ale rovněž důležitá. Zaměříme se zde na zvuk a kvalitu hudby Zvuky jsou v systému opravdu pěkně vychytány a můžete si vybrat z velké škály různých zvuků. Co se týče kvality hudby, tam Xiaomi rozhodně nepochválíme. Hlavní reproduktor zní opravdu nepřirozeně a největší problém mu dělají výšky a basy. 3,5 mm jack výstup je sice o něco kvalitnější, ale stále to není vhodné ani pro klasický poslech a po této stránce je telefon zklamáním.

Zhodnocení a závěr recenze

16 GB varianta Xiaomi Redmi Note 3 se dá v obchodu Xiaomimobile.cz sehnat za opravdu krásnou cenou 6 400 korun. Za tu cenu dostanete špičkový telefon s krásným displejem, dobrou hardwarovou výbavou, slušnou výdrží a odladěným systémem. Na druhé straně se ale v právě zmíněném systému skrývají i negativa v podobě nekompletního překladu systému a některých jeho chybkách. Další nevýhody jsou nepřítomnost slotu pro MicroSD kartu a horší zvuk. Sám za sebe vám však můžu telefon bez výčitků doporučit.

Za zapůjčení telefonu děkujeme již zmíněnému obchodu Xiaomimobile.cz, u kterého si můžete tento produkt zakoupit.

 

UPDATE

Poté, co jsme se dostali k mobilu znova po několika měsících můžeme jen konstatovat to, že čínské části systému byly již plně přeloženy a čínština na vás už nikde nevybafne. Tím se tedy zbavujeme jednoho záporného bodíku a celkově je telefon opět o něco lepší. Díky MIUIOS.cz

4 KOMENTÁŘE

  1. Bez LTE skutečně k ničemu. Ale nestalo by za to zmínit projekt miuios.cz? To dělají překlad a cz/SK podporu… A myslim si ze tam na čínské znaky nenarazíte a je tam standardní obchod play…

    • Ony tam jsou ty obchody oba a to je problém. Pokud Vás například aplikace vyzve, abyste ji ohodnotili a vy se rozhodnete tak udělat, po prokliku skončíte v Xiaomi obchodu, který je v čínštině.

  2. Já si na něj nestěžuju. Překlad je již komplet v češtině, zpracování parádní. Displej zobrazuje čisté barvy. Koupil jsem na http://www.atronic.cz , mám tam nejnovější android a musim říct, že mě zatím Redmi 3 příjemně překvapil.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here