Duolingo: cizí jazyk snadno a zábavně

1

duolingologo

Chcete se naučit novému cizímu jazyku, pokročit ve svým dosavadních znalostech, nebo jen oprášit staré vědomosti? Výukový program Duolingo je pro samouky jazyka ten pravý. A kromě webové verze existuje i jako Android aplikace.

Hned ze začátku je ale důležité zmínit, že výukové kurzy v aplikaci neprobíhají v češtině. Koneckonců i ve webové verzi je zatím možná jen česko-anglická kombinace, nicméně vývojáři neustále pracují na doplňování jazyků, a tak bude určitě časem větší výběr i v aplikaci. Pokud ovšem ovládáte angličtinu, přičemž není potřeba ji zvládat zrovna na výborné úrovni, možností je samozřejmě více a k dispozici je španělština, francouzština, němčina, italština, portugalština, irština, dánština a nizozemština. Výuka může probíhat i v různých jiných jazycích, než v angličtině, ale výběr je opět omezenější.

V úvodu budete moci zvolit, zda chcete výuce věnovat málo, středně, nebo hodně času a aplikace vám tímto přizpůsobí lekce. Pak už se můžete vhrnout na samotnou výuku. Je možné se začít učit buď od samého začátku, nebo zkusit rozřazovací test, který vás buď posune do vyšší úrovně, nebo napoví, že vám schází důležité znalosti. Zprvu se budete učit hlavně slovní zásobu, s pomocí obrázků a s možností poslechu výslovnosti každého slovíčka. Postupně budou přibývat užitečné fráze a následně i gramatika a zanedlouho budete umět překládat jednoduché věty, stejně jako jim rozumět. S každou novou získanou znalostí budou lekce samozřejmě složitější, přitom vámi nabyté vědomosti se ale budou neustále opakovat, a tak nehrozí, že byste při pravidelné výuce něco zapomněli.

duolingo1 V každé lekci máte limitovaný počet „životů“, které při chybných odpovědích ubývají a pokud přijdete o všechny, lekci opakujete, čímž získáváte jistotu, že danému tématu opravdu rozumíte. Za splněná cvičení ale zroveň můžete získávat body, které můžete proměnit za různé pomůcky. Mezi jednotlivými levely vás duolingo testuje, jestli můžete postoupit, nebo je potřeba ještě danou úroveň zopakovat. Forma výuky je hravá a vede k opravdu snadnému zapamatování jazyka. Navíc nejde jen o monotónní překlad, ale o různé druhy cvičení. Kromě toho je slovní zásoba rozdělena do tématických kategorií. Kdyby ani tohle vše nebyla dostatečná motivace, na váš email vám dokonce budou chodit upozornění, pokud se na Duolingo příliš dlouho nepřihlásíte.

duolingo2

Pokud jste tedy jako samouci doteď váhali nad způsobem výuky, Duolingo určitě doporučuji vyzkoušet, na Google Play tuto aplikaci navíc najdete zcela zdarma.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

1 komentář

  1. Používám DuoLingo už skoro rok na němčinu a sama se divím, že jsem se na to ještě nevybodla. Bohužel, po delší době to od vás chce větší úsilí než na začátku, jinak ustrnete na mrtvém bodě a budete rádi, že stíháte opakovat předchozí lekce. Je to jako kdybyste z půjčky spláceli jen úroky. Taky se nedá říct, že by šlo o nějak zvlášť efektivní metodu učení. To je daň za zábavnou formu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here