Chce Google rozštěpit Google+? (komentář)

2

V průběhu tohoto týdne hned několik zdrojů, jež jsou blízce spojeny se zákulisím Googlu, informovali o blížícím se oddělování sociální sítě Google+ a služby zaštiťující fotografie a vše okolo. Ta byla oficiálně odhalena a nastíněna v polovině května minulého roku během úvodní keynote Google I/O a trochu to vypadalo, jakoby se Google snažil, udělat ze své sociální sítě komunitu fotografů.

google-io-2013-google-plus-photo-2

To se mu ale moc nepovedlo a většina nadšených amatérů zůstala u 500px nebo Flickru. Pokud ale fotíte většinu času s Androidem, byly pro vás Fotky v Google+ asi nejlepší voĺbou. Do cloudu se umí nahrávat i samy a také si můžete zvolit, zda se mají zálohovat v plné, nebo jen 2 MPx velikosti. Google navíc celou službu plně zautomatizoval a krom základních úprav vám z momentek vytvoří také velmi povedený film.

Google+ Photos

Loňská novinka si tak určitě své zájemce našla a i já jsem ji celkem oblíbil. Používám ji především pro jednoduchou zálohu a synchronizaci napříč zařízeními. Uživatelů mně podobných je asi víc a velká část z nich podle posledních zpráv volala po větší nezávislosti na stále trochu skomírajícím Google+.

google-plus-story-1040x584

V pozdních pátečních hodinách internetem proběhla zpráva, jež naznačovala, že Google má v plánu těmto požadavkům vyjít vstříc. Dokonce to vypadá na znovuvzkříšení v minulých letech velmi populární Picasy, která byla v průběhu minulého roku zrušena a všichni její uživatelé pomalu ale jistě přesunuti právě na Google+. To se jim samozřejmě zrovna dvakrát nelíbilo a jsou to právě oni, kdo i nadále vůči tzv. Síti duchů aktivně brojí.

Google-plus-vs-Facebook

Google si od sloučení služeb sliboval raketový nárůst aktivních uživatelů, to se ale (kupodivu) nedostavilo. Osobně si ovšem nedokážu představit, jak by firma z Moutain View úspěšně udělal z částí funkcí galerie kompletně novou službu. Bylo by ale bláhové myslet si, že toho internetový gigant skutečně není schopen.

google docs

Stačí si vzpomenout, jak úspěšně rozdělil svůj mobilní kancelářský balík do čtyř aplikací. Už si tak nevystačíte pouze s Google Drive a pokud chcete dokumenty také tvořit nebo jen upravovat, jste nuceni si stáhnout i další tři klienty (Dokumenty, Tabulky, Prezentace). Po příhodách z posledních týdnů mám pocit, že je fragmentace jedné fungující aplikace do několik separátních v módě. Stačí vzpomenout několik dní starou příhodu s Foursquare.

swarm

Tahle ideologie je mi ale na hony vzdálená a upřímně nechápu, co příslušné společnosti k těmto krokům vede. U Foursquare je to údajně pochopitelná touha po finančním profitu, u Googlu je to ale pro mě zcela nepochopitelné. Budoucí měsíce ukážou, zda se skutečně dočkáme reinkarnace Picasy a případně dalšího návratu ke kořenům. Kdo ví, možná se také dočkáme návratu Android Marketu nebo jiných archaismů, které, jak jsme si ještě donedávna mysleli, skončily v propadlišti dějin.

2 KOMENTÁŘE

  1. No pokud by návrat „jiných archaismů“ znamenal návrat k gTalk a pohřbení Hangouts, tak bych jim zatleskal. Jenže to se bohužel nestane 🙁

  2. Fajn článek, který totálně zabíjejí gramatické chyby a překlepy. Autorovi to dost ubírá na profesionalitě, škoda.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here