Nový Android nabídne zcela přepracovaný design a pár funkcí od konkurence

0

Google dnes během své úvodní keynote konference Google I/O představil novou verzi svého mobilní operačního systému Android. Ten se už neskrývá pod číslovkou, nýbrž písmenem. Android L nabídne zcela nový design pod názvem Material design. Jeho designové prvky by měly začít používat i vývojáři aplikací, kteří pro tuto příležitost dostali k dipozici SDK a preview image pro Nexus 5 a Nexus 7.

Novinek je celá spousta a krom designu si na své přijdou i milovníci kódování a hardwaru. S novým Androidem se do popředí dostane také nový kompiler ART, který se ve zkušební verzi nachází už v současné verze Android 4.4 KitKat. Slibuje lepší výkon, nižší spotřebu a také podporu procesoru s 64 bit architekturou.

Změn doznala také zamykací obrazovka. Ta konečně přehledně zobrazuje notifikace a designem velmi připomíná Google Now. Druhá novinka týkající se lockscreenu je zaměřena na zabezpečení. Pokud budete vlastnit hodinky s Androidem Wear, nebudete nuceni zadávat ochranné hesla nebo kódy. Smartphone rozpozná, že je máte na zápěstí a o heslo vás požádá jen v okamžiku, kdy se budete snažit smartphone používat bez chytrých hodinek na ruce.

Pro mě asi nejpříjemnější novinkou je úspora baterie. Google představil speciální API, díky kterému se každý den uspoří až půl hodina výdrže. Mnohem zásadnější novinkou však je battery saver. Ten bude integrován do nového Androidu L, bližší informace o jeho funkcích jsme se však bohužel nedočkali.

Je zřejmé, že u některých funkcí se nechal Google inspirovat u konkurence. Designové podobnosti jsou zřejmé například u multitaskingu, který svými kartami až nápadně připomíná nové iOS a jeho karty v Safari. Druhou inspiraci můžeme vidět v chytrých notifikacích, které jsme měli šanci vidět už u posledního modelu z rodiny Galaxy S.

android l multitasking

Tento rok se Google zaměřil především na design. Ostatně to sliboval už před začátkem. Nikdo jsme ale asi neočekávali tolik změn. S trochou nadsázky se dá říct, že Google představil úplně novou platformu. Jedinou vadou na kráse může být datum uvolnění do ostrého provozu. Google zatím vydal jen preview image, které jsou určeny vývojářům vlastnící Nexus 5 a Nexus 7. Nainstalovat si jej samozřejmě může kdokoliv s těmito Nexusy, akorát musíte vzít v potaz, že se nejedná o finální verzi firmwaru.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here