Sailfish OS se dostal do prvního smartphonu. Poradí si i s Android aplikacemi

1

 

Jolla smartphone

Jolla je prvním smartphonem na nové platformě Sailfish OS. Tento operační systém je založen na stejném linuxovém jádře jako dnes už zaniklý Meego vyvíjený Nokií a Intelem.

Pro nás je zajímavé, že je Sailfish OS kompatibilní nejen s aplikacemi pro Meego, ale také pro Android. Nový operační systém totiž bude obsahovat androidí runtime, díky kterému bude možné na telefonu spustit téměř jakoukoliv aplikaci. Zejména zpočátku to bude pro Sailfish OS obrovská výhoda, neboť počet nativních aplikací bude jistě velmi omezený.

Sailfish OS má podle prvních ukázek velmi zdařilé uživatelské rozhraní, alespoň tedy po grafické stránce. Na hodnocení, jak je to s reálnou použitelností a rychlostí systému, si budeme muset ještě chvíli počkat. Vývojáři se údajně zaměřili zejména na ovládání pomocí gest a chybět samozřejmě nebude ani dnes téměř nepostradatelný multitasking.

Nyní se však podívejme na samotný smartphone Jolla, který je vyveden v jednoduchém, ale zároveň pohledném designu. Ve výbavě údajně nalezneme 4,5″ displej, dvoujádrový procesor, 16GB interní paměť, slot na micro SD karty, 8mpx fotoaparát s autofokusem, 4G a vyměnitelnou baterii.

Jolla smartphone bude stát 399 eur (10 500 Kč) a na trhu by se měl objevit do konce letošního roku. Zaujal vás projekt Sailfish OS? Myslíte, že má dnes ještě šanci na úspěch nebo je už trh s mobilními operačními systémy přesycený?

via Phandroid

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here