Komentář: Co týden 15. – 21. dal

0

Výjimečně čtyři komentované novinky uplynulého týdne.

17.10. – 1080p telefon od HTC
Nejsem si jistý, jestli má smysl pokračovat tímto tempem s vývojem velikosti displejů. Proč? Vývoj jde totiž tempem zvětšování samotné plochy displejů a jejich rozlišení. A čím vyšší rozlišení, tím vyšší počet bodů, přičemž s počtem bodů zákonitě roste spotřeba. Na tom by ještě nebylo nic tak špatného, kdyby se adekvátně tomu zvyšovaly kapacity baterií, případně zaváděly nové, výrazněji úspornější technologie displejů. To se bohužel tak neděje a nízká výdrž zůstává stále největším problémem smartphonů, přičemž displej má na ní v běžném provozu nejvyšší vliv. HTC se sice dušuje, že přifouklo baterii na 2020 mAh, jenže ruku na srdce to není až tak moc a jsem velmi zvědavý, jaká bude skutečná doba chodu na baterie u tohoto telefonu.

18.10. – Motorola by chtěla čistý Android, operátoři jej blokují
Zatímco situace ohledně akumulátorů je všeobecně známá, v problematice uživatelských nadstaveb může být toto pro řadu lidí překvapením. Android byl od začátku koncipován tak, aby byl lehce upravitelný, čehož řada výrobců (k zvyšující se, či snižující se nevoli zákazníků činí) zvesela využívá. Motorola by to ráda nedělala, jenže nemůže, kvůli operátorů. I v éře chytrých telefonů stále totiž dochází k jejich brandingu, což způsobuje, že systém si k obrazu svému upraví po výrobcích ještě operátoři, kteří přidají tu svoje logo, tu nějakou svoji aplikaci a chudák uživatel musí čekat na aktualizaci od Vodafonu, zatímco u O2 ji už dávno mají. U výrobců jsem to ještě ochoten pochopit a akceptovat, upravování, zdržování a zdražování telefonů u operátorů už ne.

18.10. – HSPA+ ve více městech od T-Mobile
Nově oznámený krok od růžového operátora, který spočítá v pokrytí více měst rychlejší obdobou 3G sítí je sice fajn, ale i přesto zůstává infrastruktura rychlých sítí v České republice v tristním stavu. Pokrytí je mizerné, ceny vysoké a velice vtipně nazvaná Fair user policy (FUP, nebo-li limit dat) zatraceně nízká. Je pěkné, že pár měst bude mít rychlý internet, jenže k čemu to  pořádně je, když jakmile vyjedu z Hradce Králové přestanou se mapy kvůli pomalému GPRS prakticky nahrávat? S 3G naši operátoři evidentně celkově zaspali, snad se jim to s LTE technologií, která (alespoň teoreticky) slibuje závratné rychlosti povede lépe.

21.10. – Acer a x86 telefon
Telefony s čipy od Intelu mohou být sakra zajímavé, protože architektura x86, na které mají být tyto čipy postaveny, tepe s největší pravděpodobností i ve vašem počítači. To s sebou přináší řadu potenciálních využití odhodlanými geeky. Pokud to bude skutečně tato architektura, nebude nejspíše problém spustit na telefonu plnohodnotné Windows, či Linux (výkon na to mají telefony dostatečný již teď) a využít jej jako kapesní počítač. Na XDA určitě přijdou na způsob, jak zařídit dualboot s klasickým Androidem. Na tyhle smartphony jsem opravdu zvědavý.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here