Voxer – moderní návrat do minulosti

0

Každý z nás si pamatuje na vysílačky. Tedy, ono nejde o takový přežitek, abychom na ně museli vzpomínat. Komunikace na pár kilometrů, zdarma. V dnešní době se s vysílačkami setkáme především u záchranářů, případně někde na stavbě a v dětských rukách. Jde o spolehlivou, jednostrannou komunikaci mezi dvěma lidmi, které nedělí příliš velká vzdálenost (i když moderní přístroje ve volném terénu fungují i na vzdálenost několika kilometrů).

Každopádně tak jako tak, vysílačky mají oproti mobilním telefonům jednu zásadní nevýhodu a to fakt, že komunikace probíhá vždy jednostranně, tudíž musíme vždy počkat až druhá strana domluví a až následně může v komunikaci pokračovat druhý ze zúčastněných.  Podobný (ale ne stejný) koncept přináší aplikace Voxer – celým jménem Voxer Walkie – Talkie PPT.

voxer

Samozřejmě přidá pár nezbytných zajímavostí navíc a hurá – máme tu zajímavou alternativu pro mobilní vysílačky 21. století.  Voxer totiž nabízí zdarma ke stažení aplikaci, díky které můžete jednoduše, jednostranně komunikovat s jedincem nebo skupinou lidí. Vzhled samotné aplikace je velice primitivní, vše co dělá však zvládá s noblesou a to je v dnešní době velmi ceněno.  Dalším důležitým faktem pro nás Čechy je také nenáročnost. Jelikož komunikace neprobíhá v reálném čase, vystačíte si celkem dobře i se zpomaleným FUPem.

Zřejmě nedostatečný počet volných MB je příčinou toho, že uživatele stále více spoléhají na klasické GSM hovory, kterým jen tak neodzvoní a to hlavně „díky“ již zmíněnému FUPu. Každý MB je u českých operátorů ceněn zlatem a neomezený tarif téměř neexistuje. A pokud ano, zaplatíte za něj několikanásobně více, než u našich sousedů, o světu jako celku ani nehovořím.  Jde o to, že operátoři si jsou moc dobře vědomí, že jakmile ten pomyslný kohoutek s megabity pustí, klesnou jejich tržby, a to hlavně díky moderním telefonům s moderními operačními systémy, jako je Android a například i iOS, které tak zuby nehty proklamují a nutí i lidem, kteří je nepotřebují. Zpět ale k funkcím aplikace. Po úvodní registraci, kde stačí žádat váš email a telefon se před Vámi ukáže jednoduchá plocha s několika málo možnostmi.

Aplikace se během pár vteřin automaticky připojí k internetu a zjistí nové notifikace (pokud jste aplikaci vypnuli a znovu zapnuli). Po úvodní proceduře máte šanci dostat se do nastavení po kliknutí na ikonku ozubeného kolečka, kde můžete aplikaci zprofanovat na Vaší sociální síti a dále upravit například ovládání. Namátkou uvedu uzamčení posuvníku „hold and talk“ pro komunikaci, pokud máte na srdci něco obsáhlejšího než pár slov. Je to celkem praktická vymoženost, všichni kdo používají vysílačky vědí, jak otravné je neustále držet tlačítko pro hovor aby se komunikace nepřerušila.

Dále máte možnost zvýšit nebo snížit hlasitost notifikací, smazat váš účet, případně upravit kontaktní email a přečíst si něco o samotném vývoji aplikace. To je z nastavení vše. I zde platí fakt, že méně je někdy více, aplikace nechce po uživateli sáhodlouhé vyplňování nic neříkajících kolonek. Doplňkovou volbou je nastavit jméno (případně alias), profilový obrázek (buď nová fotografie a nebo z galerie) nastavení země a město, ze kterého jste. To vše jen pro případné lidí, kteří by vás chtěli kontaktovat. I zde platí pravidlo – čím více toho o sobě vyplníte, tím je větší šance že vás vši kamarádi, kolegové a přátelé najdou.

Vrátíme se zpět na úvodní obrazovku a konečně se podíváme, o co v aplikaci jde. Kliknutím na ikonku pluska se dostanete do části aplikace, kde si můžete vybrat již přidané kontakty a s nimi zahájit konverzaci. I když stále nemáte žádné kontakty, vidíte alespoň sebe a svůj profil. Aplikace vám také vtipně poznamená, nakolik je Vás profil kompletně vyplněný. Pokud v aplikaci vyplníte vše co nabízí (jméno, bydliště, město, profilovou fotografií) ukáže se Vám 100%. S každou další nevyplněnou informací počet procent klesá v závislosti na důležitosti informace. Pokud žádné přátelé stále přidané nemáte, vyhledáte uživatele podle jména ve vrchní listě této obrazovky.

unnamed3 unnamed2 unnamed1

Aplikace vám pak nabídne pár uživatelů, kteří nejvíce odpovídají vašemu hledání.  Jakmile daného uživatele označíte, objeví se ve spodní listě s možnosti okamžitě zahájit konverzaci. To ale samozřejmě není vše. Pokud máte v úmyslu komunikovat s vícero lidmi o jedné záležitosti, a chcete obsah sdílet i s dalšími lidmi, jednoduše přidáte dalšího uživatele, který se zařadí na další místo vedle už přidaného kontaktu. Takto máte možnost přidávat další a další uživatele Voxeru, kteří spadají do kategorie problémů, který máte v úmyslu řešit. Jakmile jste spokojeni, zmáčknete magické tlačítko Vox, které Vás přenese do okna konverzace. Předtím si ještě v krátkosti ověří, zdali opravdu chcete komunikovat se všemi vámi označenými lidmi a nabídne jejich kompletní výčet. Pokud označíte pouze jednoho člena, tato část se vás netýká.

Tento výčet je možný smazat a přejmenovat. Pokud například plánujete s několika přáteli překvapení k narozeninám, stačí chat pojmenovat „xy narozeninová oslava“ a každý hned bude vědět, čeho se chat týká. Jednoduché a přesto promyšlené.  Obrazovka konverzace je úhledně rozdělena. Spodní listě vévodí tlačítko „hold and talk“, které stačí zmáčknout, podržet a nadiktovat vaši audiozprávu, kterou máte má srdci a kterou chcete sdělit celé skupině. Jak jsem psal na začátku, existuje také možnost nastavit zamknutí tohoto tlačítka, pokud chcete hovořit déle. Jakmile tlačítko opět pustíte, během okamžiku (v závislosti na délce vaší zprávy a datovém připojení) se zpráva objeví na zdi vaší konverzace.

Tuto hlasovou zprávu je pak možné přehrát kliknutím na ikonu play. Každý člen, který je ve Váši skupině má tu možnost zpětně si přehrát jakoukoli audio zprávu, která v daném chatu proběhla. U každé takové zprávy se následně objeví ikona, kdo z členů chatu audionahrávku nahrál. Objeví se také čas, který ukazuje, jak dlouhá zpráva je.  To ale není vše. Pokud jsou slova málo, můžete přiložit fotografií, která Vámi namluvené průvodní slovo doplní.

Pokud nemůžete mluvit, i tak máte možnost zúčastnit se chatu. Stačí pouze vybrat možnost textu a přispět tak textovým příspěvkem.  Dále máte možnost nastavit upozornění. Přímo v okně s chatem máte ikonu, která po rozkliknutí nabídne, jak hlasitě má zařízení projevovat nový příspěvek. Pokud se ptáte, co aplikace nabízí dál, odpovím krátce – nic.

http://youtu.be/Rw5-PHZmjhM

Aplikace je velmi zajímavou náhradou za moderní komunikační prostředky jako je Skype, Viber a Whatsapp. Nevadí, že nejste zrovna dostupní. Stačí si po připojení přečíst předešlé zprávy a hned víte, o co jde. Aplikace tedy šikovně sdružuje posílání obrázku, audionahrávky a samotný chat.  Pokud jsou pro Vás pouze písmenka málo, nebo se prostě jen bojíte nepochopení, stačí zmáčknout tlačítko „hold and talk“ a můžete říci, co máte zrovna na srdci.  Já sám jako uživatel jsem s fungováním aplikace nadmíru spokojen. Aplikace nabízí vše, co jsem od ní očekával a je perfektní na domlouvání srazu, výletu či již zmíněných oslav.

Uživatele mají naprostou volnost účastnit se chatu, ale stejně tak mají možnost být o všem informováni a mohou tedy klidně být jen pasivním příjemcem důležitých informací. Dále oceňují rychlost, jakou jsou data do chatu přidaná. I když nejste na dosah Wi-Fi, je upload vaší audionahrávky dílem okamžiku. A to i s omezeným FUPem.

Aplikace je dostupná zdarma a je dostupná jak pro Androidi zařízení, tak i pro uživatele nakousnutých jablíček.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here