Pavel Zima – Stále je kam růst (rozhovor)

2

Český Seznam.cz je jednou z největších tuzemských internetových firem a dal by se také s trochou nadsázky považovat za Mekku českého internetu. Společnost Seznam.cz už však řadu let nevěnuje veškeré své úsilí pouze mapám a vyhledávači. Spektrum služeb se postupně rozšířilo a společnost nyní nabízí i vlastní seznamḱu v podobě Lidé.cz nebo vlastní internetovou televizi s názvem Stream.cz. I o těchto službách jsme se bavili s generálním ředitelem Seznamu Pavlem Zimou.

Seznam.cz 9

Ten v Seznamu působí už od samotných počátků na konci minulého tisíciletí a je to také jediná firma, ve které kdy působil. V současnosti tak má na starost tisícovku zaměstnanců a velkou měrou také rozhoduje o budoucích krocích českého internetového giganta.

Seznam.cz 11

Jak jsem se již zmínil, v Seznamu v současnosti působí více než tisíc zaměstnanců, přičemž nejvíce (cca. 10%) jich stále pracuje na stěžejním produktu – Vyhledávači. Ten je podle slov Pavla Zimy stále pro hledání lokálního obsahu nejlepší. Uživatelé však stále více používají konkurenční Google, který pro změnu staví na lepší indexaci globálního obsahu.

Seznam.cz 17

Domovská stránka Seznamu je jednou z nejběžnějších domovských stránek českých uživatelů. Podle slov generálního ředitele je však stále co měnit a redesignovat. Nutností je ale samozřejmě vhodná míra úprav, kterou je schopen konzervativní uživatel skousknout. Většina služeb je také přizpůsobena mobilním uživatelům. Ti mají rovněž možnost používat u některých služeb speciální mobilní aplikace. V tomto ohledu se největší úsilí upíná k platformám Android a iOS, které používá většina českých uživatelů se smartphonem v kapse. Platforma Windows Phone je tak stále na nepopulární třetí pozici.

Seznam.cz 8

Trochu překvapením bylo spuštění projektu Filmové středy. Ten si odbyl svou premiéru v první polovině minulého roku a od té doby zůstává de facto beze změn. Pavel Zima dále uvádí, že projekt není prodělečný a segment uživatelů si našel. Bližší informace o budoucnosti tohoto projektu bohužel sdělit odmítá.

Seznam.cz 16

Velkou jarní novinkou byly redesignované mapy. Ty se dočkaly kompletně nového vzhledu a několika nových funkcí. Mezi ty patří například Panorama, 3D Mapy a v plánu jsou také po vzoru zimních map i podklady pro vodáky.

Seznam.cz 19

Druhou novinkou byly nové Firmy.cz. Ty jsou nyní kompletně zdarma a za poplatek je pouze možné, se ve vyhledávání posunout na přední pozice. Bližší integrace s novými Mapami však v  současnosti v plánu není.

Seznam.cz 12

Třetí novinkou je kompletní změna filozofie u služby Lidé.cz. Ta se z klasické sociální sítě přetransformovala na klasickou internetovou seznamku. Služba údajně momentálně plně splňuje veškeré plány a očekávání a podle posledních čísel míra uživatelů slabě roste.

Seznam.cz 6

Český Google už pár let každoročně v Česku ve spolupráci s komunitou pořádá akci pro fanoušky v podobě Google I/O Extended. Seznam nic podobného zatím nenabízí a podle informací od generálního ředitele a tiskové mluvčí se v budoucnu ani nic podobného neplánuje. Firma se zaměřuje především na odbornou veřejnost a spolupracuje s českým StatrupYardem a několika univerzitami. Seznam díky tomu nemá o zajímavé nápady nouze a to stejné by se dalo říct i o kvalitních programátorech.

Seznam.cz 5

Běžný pracovní den Pavla Zimy ovšem překvapivě není nikterak zvlášť zajímavý. Většinu času stráví na schůzkách, na kterých rozhoduje o nových projektech nebo vyjednává různá partnerství například ve spojitosti se Streamem.

Seznam.cz 18

Mezi první mobily Pavla Zimy patřila i taková legenda jako Sony CMDX100. V současnosti si Pavel Zima vystačí s iPhonem a jako počítač už pár let spokojeně používá Macbook Pro. Většinu času však tráví v internetovém prohlížeči, který zde zastupuje řešení od Mozilly. Ani u mobilních aplikací není Pavel příliš náročný a nejvíce používá základní funkce jako jsou SMS zprávy, maily a hovory.

youtu.be/DTBJKZydX5k

Pokud vás zajímají informace ze zákulisí Seznamu, můžete si také Pavla Zimu přidat na Twitteru, který jako jedinou sociální síť, aktivně používá. Účet má také na Facebooku a LinkedInu, na obou však působí velmi pasivně. Většinu svého volného času tráví hlava Seznamu offline a mezi Pavlovy největší koníčky patří například opravování starých aut nebo fotbal. Trochu překvapením pro mne bylo zjištění, že v jeho tabletu ani počítači nenajdeme jedinou hru, které by věnoval trochu svého času.

2 KOMENTÁŘE

  1. Počet uzivatelu mírně roste? Po tom, co o desítky procent klesl? Nevěřím, ze by ten člověk neměl přístup k reálným číslům. TT takže prostě lže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here