Mentální mapování na Androidu

4

Máte rádi mentální mapy? Pokud ano, možná byste ocenili aplikaci, která by Vám umožnila vytvářet mentální mapy ve vašem mobilu třeba při cestě autobusem. Naštěstí už takové aplikace existují a aby se Vám dobře vybíralo, nabízíme jejich přehled.

ico Thinking SpaceThinking Space

A hned na začátek si představíme horkého kandidáta na titul: Nejlepší androidí aplikace na tvorbu mentálních map. Thinking Space totiž nabízí vesměs vše, co bych od aplikace na mentální mapy očekával.

Díky možnosti nastavovat různé barvy, tvary, písma, ikony, atd. budete vytvářet vizuálně velice pěkné mapy. Své výtvory poté můžete ukládat ve formátech, které jsou kompatibilní s několika desktopovými aplikacemi na tvorbu mentálních map (např. Freemind, či MindManager), takže vytvořené mapy můžete otevřít i na počítači. A samozřejmě nechybí možnost sdílet mapy ve formě obrázku.

Pro někoho může být (zvláště v počátcích) menší nevýhodou ovládání. Pokud na podobné ovládání nejste zvyklí, bude vám asi chvíli trvat, než vytvoříte složitější myšlenkové mapy. Jakmile jich ale pár vytvoříte, budete již aplikaci ovládat snadno. Také se můžete naučit provádět jednotlivé úkony pomocí gest a tvořit tak mapy velice rychle.

Jedinými nepříjemným omezením je proto snad jen všudypřítomná reklama zabírající potřebný prostor. Té se zbavíte pouze zakoupením verze Thinking Space Pro za 3,00 UK£.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

ico Mind Map MemoMind Map Memo

Další na řadě je aplikace s názvem Mind Map Memo. Na první pohled se může zdát, že vůbec nemá smysl ji zmiňovat. Zvlášť když jsme právě ukázali aplikaci Thinking Space, která nabízí po všech stránkách komplexnější možnosti pro tvorbu mentálních map. Přesto je jeden aspekt, ve kterém podle mého Mind Map Memo vede.

Zatímco v Thinking Space vám nejspíš bude chvíli trvat než se s ovládáním sžijete a zvyknete si na něj, v mind Map Memo okamžitě bez větších problému začnete vytvářet svou mentální mapu. Ovládání je zde opravdu intuitivní a jednoduché, což umožňuje vytvořit mentální mapu velice rychle. A to se hodí zvláště ve chvíli, když si potřebujete zaznamenat si svůj nápad dřív, než ho zapomenete 😉

Bohužel ničím jiným Mind Map Memo nezaujme. A navíc můžete vytvářet pouze jednoduché mentální mapy založené jen na stromové struktuře. Žádné složitější vztahy v této aplikaci nezachytíte.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

ico Smart DiagramSmart Diagram

Poslední aplikací, kterou vám představíme je Smart Diagram. Tato aplikace je sice určena primárně spíše na tvorbu vývojových diagramů, ale na mentální mapování je také velice dobře použitelná.

A to je vlastně její největší klad. Zatímco ostatní aplikace jsou využitelné jen na mentální mapy. Smart diagram můžete použít i na tvorbu vývojových diagramů, stromových diagramů, konceptových či pojmových map a nejspíš ještě při několika dalších způsobech vizualizace. A dalším dobrým důvodem proč začít používat právě aplikaci Smart Diagram, je tutoriál, který vás rychle a bezbolestně naučí používat aplikaci a vytvářet diagramy.

Naopak velkou nepříjemností může být, že ve free verzi máte možnost uložit pouze 5 map či diagramů. Částečně to sice lze řešit tak, že si budete své hotové diagramy exportovat v podobě obrázků (placená verze nabízí navíc export v SVG či XML). Ale co si budeme povídat, takové řešení není ani zdaleka ideální. Chcete-li tedy využívat neomezených možností aplikace (a zbavit se všudypřítomné reklamy), musíte si za necelou stovku (přesně $4,99) zaplatit Smart Diagram Pro.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

A výsledek?

Jestliže chcete aplikaci přímo na mentální mapování, zvolte Thinking Space. Pokud hledáte aplikaci, kterou můžete využívat i při jiných vizualizačních technikách, pak doporučuji Smart Diagram. No a hledáte-li co možná nejjednoduší aplikaci na rychlé poznámky v podobě mentálních map, pak vám dobře poslouží Mind Map Memo.

4 KOMENTÁŘE

  1. Možná bych se spíš držel používaného označení „myšlenkové mapy“ než zavádět novotu „mentální mapy“… ale jinak díky za tipy

  2. Tak, že by termín „mentální mapování“ byl mnou zaváděná novota, to bych zrovna neřekl 😉 … Ostatně ona hlavní kniha Tonyho Buzana je do češtiny také přeložena tímto termínem.
    Je sice fakt, že jsem mohl použít asi častější termín „myšlenkové mapy“, ale z nějakého důvodu mám „mentální mapy“ zažitější víc.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here