Aviary – upravuje fotky s noblesou

2

V Google Play naleznete řadu editorů fotografií. Od primitivních až po pokročilé s řadou funkcí, případně i ty, které si s sebou nesou jména svých velkých, desktopových sousedů. Jeden z nich ale poněkud vyčnívá. A tím je Photo Editor by Aviary, zkráceně Aviary.

unnamed

Nemá tunu funkcí. Nemá záplavu efektů, rámečků a různých krkolomně využitelných funkcí. Ale to, co umí, umí dobře, jednoduše a rychle. A k tomu něco navíc.

Po ťuknutí na sympaticky vypadající ikonku objektivu obetkaného barevnými pruhy vás přivítá jednoduchá úvodní obrazovka se streamem naposledy do paměti telefonu uložených obrázků. Pokud nechcete zrovna upravovat některou z nedávných fotek, můžete vybrat libovolnou jinou z galerie či rovnou nový materiál vyfotit.

Poté se Aviary přepne do editovacího režimu s jednoduchým rozvržením – uprostřed najdete upravovanou fotku, dole pruh s efekty a nástroji a nahoře nabídku. V téměř celém prostředí, při práci se skoro všemi efekty, funguje pinch-to-zoom a tak se můžete ihned přesvědčit o tom, jaké dopady mají vaše úpravy i na nejjemnější detaily.

Screenshot_2013-03-12-23-43-03Screenshot_2013-03-12-23-43-38

K dispozici jsou celkem čtyři sady úprav, jmenovitě: Autom. vylepšení, efekty, rámečky, samolepky, ořez, focus (zaostření na určité místo), orientace, jas, kontrast, saturace, teplota, ostrost, splash (vysvětlím později), kreslení, text, odstranění červených očí, vybělení, zašpinění a tvorba meme. O většině z nich nemá smysl dlouze se rozepisovat, za větší zmínku snad stojí snadnost použití – při aktivaci některé z úprav, která pracuje s hodnotami (síla konstrastu, míra jasu apod.) se dolní lišta přepne do režimu posuvného kolečka, kterým nastavujete hodnoty. Během úprav lze zoomovat a až jste hotovi, kliknete vpravo nahoře na tlačítko „Použít“ a je hotovo. Není to, pravda, nejpřesnější způsob úprav, ale ruku na srdce, na nějakou vyloženě přesnou editaci na mobilu není prostor.

Zajímavější to začíná být u efektu splash. Ten převede celý obrázek do odstínů šedi a vy můžete tahem prstu vybarvit jen určité oblasti. Nepamatuji si, že by některý editor tuto funkci nabízel, minimálně ne v takto přívětivé podobě. Je to snadné a rychlé. Druhou nezvyklou funkcí je rychlá tvorba meme obrázků – Aviary vám dovolí rychle přidat na vrchní a dolní hranu fotky výrazný text a vyrobit si tak rychle nějakou vtipně oglosovanou momentku.

Screenshot_2013-03-12-23-46-50 Screenshot_2013-03-12-23-44-47

Editor Aviary ukládá výsledné fotky do předem definovaného adresáře v rozlišení maximálně dvanáct megapixelů, což by mělo i těm nejnáročnějším bez problémů stačit. Sympatické je vysvětlení, proč aplikace požaduje která oprávnění, na Google Play – to nevidíme úplně často. Pro programátory je zde navíc možnost integrovat Aviary přímo do vyvíjené aplikace pomocí dostupného SDK.

A co nevýhody? Nu, jsou. Nejcitelnější z nich je nemožnost aplikovat efekty bodově (tak, jak to umí například Snapseed), což diskvalifikuje Aviary pro detailnější a preciznější úpravy. Někomu nemusí (trochu nepřesný) způsob nastavování síly editací pomocí kolečka vyhovovat a někteří by mohli žehrat nad nutností dostáhnout balíky rámečků a samolepek. A používání na šířku je jen aby se neřeklo, u mobilních (ne tabletových) 16:9 displejů bude patrně nepoužitelné.

Screenshot_2013-03-12-23-45-40 Screenshot_2013-03-12-23-48-00

 

Když to ale shrneme, nevychází z toho Aviary vůbec špatně. Postrádá sice pokročilejší funkce, je ale rychlý, uživatelsky přívětivý a pro méně náročného uživatele nabízí vše potřebné v atraktivním balení. A je zdarma, bez reklam – pouze si můžete dokoupit bonusové rámečky, samolepky a efekty (jedna sada vás přijde na bezmála dvacet korun), domnívám se ale, že se základní sadou si bez problémů vystačíte.

Chcete jednoduchý mobilní „photoshop“ a ještě vám žádná aplikace nepadla tak úplně do oka? Zkuste Aviary, třeba se tentokrát trefíte.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here