Souborové manažery aneb Vždyť je jich tolik

17

V Androidmarketu můžeme najít spousty souborových manažerů, každý umí něco jiného, každý je v něčem dobrý. Abyste se v tom alespoň trochu vyznali, přináším Vám tento článek.

Astro File Manager

Pro začátek jsem vybral nejznámější a pravděpodobně nejpoužívanější. Jedná se o vcelku komplexní program, poskytující poměrně bohaté nastavení.  Nastavit skoro vše od pořadí ikon v horní liště, přes výchozí složku po vlastní ikony k různým typům souborů. Komplexnosti přidává integrovaný správce úloh společně se správcem aplikací.

Na marketu je dokonce možnost stáhnout pár plug-inů, které dovolují zapojení do domácí sítě, nebo vylepšenou práci s bluetooth. Další výhodou je možnost výběru zobrazení, a to buďto klasického seznamu, či dlaždic.

Listové zobrazení souborů v Astro Část nastavení v Astro Dlaždicovité zobrazení spolu s rychlou nabídkou v Astro

Propracovaná je také práce s archivy, nemá problém s otevíráním či vytváření ZIP a dokonce je schopen prohlédnou a extrahovat RAR. Pouze extrahovat, bez předchozího prohlédnutí dokáže i 7zip. Z osobní zkušenosti musím říci že ohledně archivů není tak spolehlivý jako AndroiZip, párkráte se mi stalo že viděl archiv jako prázdný.

Jednou z mála, za to ale velkou nevýhodou jsou reklamy. Ty jsou zde opravdu otravně umístěné a chvílemi znemožňují práci.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

ROOT Explorer

Tento program se od ostatních v této recenzi silně odlišuje, jako jediný je totiž zpoplatněn. Na marketu jej najdete s cenovkou 73 kč. Jeho další odlišností je orientace na pokročilejší uživatele používající telefon s právy root.

Výhodou je naprostá absence reklam, velmi čisté a přehledné prostředí a rychlý přístup ke všem důležitým nástrojům. Bez problémů si poradí s vytvářením/otevíráním ZIPu, avšak na  RAR, či dokonce 7zip nestačí. Z dalších nevýhod zmiňme například nemožnost připojení do sítě (WiFi). Na rozdíl od ostatních také neobsahuje žádný správce úloh (tuto skutečnost beru jako výhodu, ale někdo nemusí).

Základní listové zobrazení v Root Explorer, momentálně v 'adresáři' / Část nastavení v root exploreru Dlaždicovité zobrazení, spolu s rychlou nabídkou v Root Explorer

Zmíněné skutečnosti vyvažují mnohé výhody, jmenujme například možnost prohlížení SQLite databází, či rychlý připojení/odpojení  systémového oddílu jako zapisovatelného. Zobrazení si můžete vybrat, buďto dlaždice, nebo klasický seznam.

Na marketu je i jeho free verze, ta však neobsahuje výše řečené vychytávky pro rootlého uživatele.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

ES správce souborů

Dalším ze známějších souborových manažerů je ES správce souborů. Jak asi ti bystřejší z Vás poznali z názvu, aplikace je lokalizována do českého jazyka. Musím uznat, že lokalizace se opravdu povedla, přeložená je dokonce i legenda vysvětlující význam jednotlivých ikonek. Jediná nepřeložená věc je poměrně obsáhlá nápověda, avšak tu nebudete díky intuitivnosti aplikace potřebovat.

Celkově se jedná o opravdu podařenou aplikaci, má velmi přívětivé a pěkné grafické prostředí, navíc je zde možnost vybrat si z řádky skinů. Jako další věc chválím, velmi rychlé přepínání mezi dlaždicovitým a seznamovým zobrazením. Jako klad vnímám přítomnost správce úloh jakožto dobrovolného plug-inu.

Základní zobrazení v ES, spolu s tématem 'standart' Část nastavení ES, jak je vidět je to česky a umí to využít ROOT. Dlaždicovité zobrazení, motiv 'vodní kapka' a rychlá nabídka

Aplikace podporuje připojení do místní sítě, dokáže využít bluetooth a nemá sebemenší problém se ZIPem. Zamrzí jedině absence podpory 7zip a RAR.

I přes skutečnost, že je celá aplikace zadarmo, neobsahuje reklamy. Tedy ona je obsahuje, ale zobrazují se jen velmi zřídka, pouze v nápovědě jsou zobrazené permanetně. V konečném důsledku nemohu této aplikaci nic vyčíst, dle mého názoru se jedná o nejlepší aplikaci pro normálního a začínajícího uživatele androida.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

AndroZip

Jak již název napovídá, jedná se o aplikaci silně zaměřenou na práci s archivy. Tuto práci zvládá na jedničku, nemá problém s otevíráním ZIPů, RARů ani 7zipů. Je zde malé omezení, u 7zipů může extrahování skončit neúspěchem z důvodu příliš velkého archivu, výrobce udává garanci u archivů vytvořených ze souborů do 6MB. Z dalších schopností jmenujme přítomnost správce úloh, či opravdu rychlé hromadné ZIPování.

Seznam složek a souborů v AndroZipu Veškeré nastavení, které můžete v AndroiZipu provést Rychlé menu v AndroZipu

Tím končí klady a začínají zápory, těch je naneštěstí více. Nastavení je sice dostačující, ale nepřináší žádné věci navíc, není zde možnost připojení do domácí sítě (WiFi) a sdílení dokumentů, zobrazení je pouze seznamové. Abychom jen nekřivdili, aplikace sice obsahuje reklamy, avšak ty na rozdíl od Astra tolik neruší. Poslední výtka je silně subjektivní, a vztahuje se k nehezkému prostředí. Celkově lze říci že jde o velmi dobrý nástroj pro práci s archivy, všestranný však není.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

OI File Manager

Poslední souborový manažer, je opravdu odlišný od výše zmíněných. Je totiž do slova a do písmene jednoduchý. Neobsahuje žádné nastavení, neporadí si ani se ZIPy a nemá integrovaný správce úloh. Na druhou stranu je maximálně intuitivní a rychlý, také zde nejsou žádné reklamy.

Jediné možné zobrazení v OI File manager, jak jinak než listové Pro ukázku, jediná nabídka kam se v OI dostanete

V tomto seznamu je zařazen z jednoduchého důvodu, je využíván některými aplikacemi jako dialog pro otevírání / ukládání souborů, konkrétně například Touchqode.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

Shrnutí

Abych to celkově shrnul, každý souborový manažer je dobrý na něco jiného. Pro normálního uživatele bych však doporučil ES File manager nebo Astro, popřípadě doplněný AndroZipem. OI se vyplatí instalovat, jen pokud je přímo vyžadován jinou aplikací. Root Explorer je zase dobrý jen pro zkušenější uživatele, kteří jsou schopni využít jeho plný potenciál.

Nakonec bych se Vás chtěl zeptat jestli jste spokojeni s delšími obsáhlými články, či by jste spíše uvítaly kratší, stručnější. Popřípadě jestli by jste byly raději za rozkouskování do seriálů. Také by mě zajímal názor na ztučňování důležitých informací. Děkuji.

17 KOMENTÁŘE

 1. Moc díky za pěkné a přehledné rozdělení manažerů. Díky němu jsem si nakonec vybral ES File manager. Mě osobně delší články rozhodně nevadí pokud mají co říci a to právě tento zcela jistě ano. Stejně tak ztučňování textu je myslím dobré, článek je pak přehlednější. Takže chválím autora a jen tak dál.

 2. Mi osobne nejvic vyhovuje Ghost Commander, ktery mi prijde rychlejsi a s uzivatelsky prijemnejsim ovladanim, nez drive pouzivany ES a Astro.

 3. delší a obsáhlejší články sou určitě lepší, tenhle je přesně takovej 😉
  jinak sám používam ES manager, bez výtek

 4. Využívám ES je rychlý a hlavní výhodou pro mě je podpora sítí.
  Délku článku a porovnání hodnotím velice pozitivně, označení pro mě podstatné není, protože když si chci článek přečíst, tak jej čtu celý.
  U článků toho tipu bych uvítal na začátku možnost hlasování pro uživatele, který program právě oni využívají. Pro lidi, kteří programy teprve hledají by to bylo nápomocné a tenhle server by to určitě o něco pozvedlo.

 5. používam astro nakoľko to bola moja prvá inštalovaná aplikácia vôbec, tie reklamy ani nevnímam, hlavne ma teší že zatiaľ som nepotreboval na zip a rar nič ďalšie, nerád mám v mobile kopec aplikácii využívaných raz za uhorský rok. fajn článok, potešilo ako aj porovnanie browserov. určite áno dlhé články aj seriály. ztučňování vyhovuje

 6. Dobrý den.
  Koupil jsem si tel.HTC Wildfire.Nejsem velký počítačový odborník.Spíš podprůměrný uživatel.
  V telefonu mi chybí obyčejná peněženka a poznámky.Můžete mi nabídnout nějaké řešení.Kde je můžu stáhnout.
  Děkuji za radu, pro mně je to docela důležité a všechny předchozí telefony to měly automaticky.
  Díky moc.
  S pozdravem
  Petr Putzer

 7. Ohledně peněženek nemám vůbec žádné zkušenosti. Z poznámek, záleží co všechno očekáváte (synch. s PC etc.). Špatné prý nejsou EverNote, poměrně dost možností poskytuje také aplikace Catch Notes. S žádnou z nich nemám dlouhodobější zkušenosti, jenom čerpám z toho co jsem slyšel. Opravdu jednoduché, za to však velmi funkční jsou Epistle (s těmi mám vlastní zkušenosti).
  Všechny tyto aplikace jsou k nalezení v aplikaci androidmarket. Vyžadováno je internetové připojení (spíše doporučuji WiFi).

 8. Děkuju za tomuto podobné články pro nováčky na půdě androidu – věřím, že takových jako jsem já bude čím dál tím víc a uvítáme zasvěcení do základu tohoto os..

 9. potreboval jsem se narychlo zorientovat v problematice a  clanek mi naprosto vyhovel, delka akorat, strucne, vystizne
  podstatne veci tucne OK

 10. Jako nový uživatel se seznamuji s možnostmi, a proto jsem velmi rád za takovéto přehledy. Ale velmi mi chybí že není uvedeno datum kdy byl článek napsán!!! To považuji za velký amatérismus. Nikdo neví (po pár měsících, letech) jak je článek relevantní najde-li mu ho vyhledávač.

  PS: ještě ty pravidla mateřského jazyka, že!?! „či by jste spíše uvítaly “ (autor oslovuje pouze ženy? … uvítaly … )

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here