Zbabraná aukce kmitočtů bude stát šéfa ČTÚ místo

1

V pátek jsme informovali o tom, že ČTÚ zrušila aukci kmitočtů. Bezesporu to byl závažný krok, který mnohé zaskočil. Může se zdát, že výsledek aukce se oddaluje, jak to jen jde. Ještě v říjnu minulého roku ČTÚ tvrdil, že výsledků se dočkáme na Vánoce. Samotné frekvence měli být přiděleny začátkem letošního roku. Jak můžeme vidět, nestalo se tak, ba naopak, jsme zase na začátku.

ctu-t

Samotný Český telekomunikační úřad ke zrušení aukce řekl, že chrání koncové spotřebitele. Konečná nabídka totiž přesahovala hranici 20 miliard korun, což by se údajně velmi odrazilo v cenách služeb. Podle ředitele ČTÚ Pavla Dvořáka bylo prioritou hlavně zlepšení podmínek pro zákazníky, nikoli co největší zisk pro stát. ČTÚ počítal s příjmem mezi deseti a patnácti miliardami korun.

Jenže za ukončením aukce možná stojí něco jiného – špatně nastavené podmínky. Alespoň si to myslí Tomáš Tomčány, analytik Patria Direct. „Celý proces aukce zřejmě komplikovalo nejvíce pravidlo, že každý účastník aukce mohl až pětkrát bez jakékoliv sankce stáhnout svou nejvyšší nabídku,“ a taky právě proto se nabídky vyšplhaly tak vysoko.

Odůvodnění ukončení aukce, kvůli vysoké nabídce je zcestné i podle poslance Radima Vysloužila. „Jsem přesvědčen, že účastnící aukce mají velmi dobře spočítáno, za kterou cenu se jim ještě vyplatí se aukce zúčastnit. Zároveň konkurenční prostředí cenu za mobilní služby jistě sníží na ceny, které jsou v zahraničí obvyklé,“ uvedl.

Ministr průmyslu a obchodu, Martin Kuba si myslí, že šéf ČTÚ Dvořák nedokázal objasnit své rozhodnutí a navíc ho s nikým nekonzultoval. Podle něj by měl ředitel ČTÚ skončit. Avšak nestane se tak hned, ale až v dubnu, kdy mu končí funkční období. Ministr Kuba jeho další pokračování ve funkci nenavrhne. „Jsem přesvědčen, že by z tohoto neúspěchu měl pan předseda Dvořák vyvodit jasnou osobní odpovědnost,“ dodal Kuba. Podobně to vidí i předseda poslaneckého podvýboru pro elektronické komunikace Jan Husák.

Aukce by se měla s upravenými podmínkami zahájit co nejdříve. Do konce roku chce ČTÚ přidělit frekvence.

Zdroj: ČTKmobilmania

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here