Zápisky iPhonisty přecházejícího na Android: první dojmy z Gingerbread

43

Dnes pro Vás máme takovou jednu malou lahůdku. Jakub Drahokupil, neboli @jakubdr na twitteru, se rozhodl přejít ze staršího iPhone 3G na andriodí Nexus S a napsat o tom sérii menších, shrnujících článečků porovnávajících právě tyto dvě těžce konkurenční platformy. My jsme tyto články s jeho svolením převzali a doufáme, že Vám pomůžou přiblížit Android z trochu jiného pohledu, než bývá obyčejně zvykem.

Po 3 letech s iPhonem 3G začal iPhone dosluhovat a já hledal nový telefon. Zvolil jsem nakonec Samsung Nexus S z následujících důvodů:

 • nemá slot na karty (nemám rád přehazování karet, či řešení, která app jde na kartu a která nejde a kde jakou app zrovna mám)
 • kvalitní displej (ačkoliv mají verze do ČR verzi se S-LCD, je na pohled parádní)
 • Android bez nadstaveb = rychlé updaty
 • NFC pro budoucí využití
 • dobrý foťák (5 Mpx, AF, LED blesk)

Jakožto uživatel zvyklý na ekosystém a UX iOS a Apple se tedy snažím přecházet na Android. Zde jsou první dojmy ze základního Androidu Gingerbread bez nadstaveb v 2.3.4 po prvním večeru používání.

UI

Uživatelské rozhraní byla první věc, které jsem se bál. Na screenshotech a videích vypadá prostředí Gingerbread se svými velkými šedivými tlačítky, jako kdybych je vytvořil já v Malování. Musím ale říci, že naživo vše vypadá úplně jinak. Zatímco iOS působí statickým dojmem, Gingerbread působí dojmem, že žije. Veškeré dotyky potvrzuje jemným podbarvením tlačítek, reaguje přesně a rychle a šedé ikonky působí najednou příjemným dojmem. Ač jsem to nečekal, tak za design UI (už ale ne UX, o tom dál) má ode mne Gingerbread 1. Z hlediska plynulosti a reakcí systému a pocitu, že ten systém žije, je na tom Gingerbread z prvních dojmů lépe než statický iOS.

Dalším plusem pro Gingerbread je posun kurzoru. Zatímco na iOS slouží pro posun kurzoru při psaní lupa, která je dost nemotorná a neohrabaná, v Gingerbreadu je to „pacička“ podobná té, s níž si vybíráte text při kopírování. Posun kurzoru v textovém poli je tak podstatně jednodušší. Dle prvních dojmů tedy zatím další plus pro Gingerbread.

Klávesnice

Klávesnice je jedním z prvních problémů, které se objevily. Člověk by řekl, že Google umožní přepnout klávesnici z QWERTY na QWERTZ buď ručně, nebo automaticky při zvolení prostředí Česká republika QWERTZ klávesnici předvolí. Bohužel není tomu tak. Stock Gingerbread klávesnici QWERTZ neobsahuje. Jelikož nemám rád různé swype, slideIT a další, musel jsem googlit, zda někdo neudělal QWERTZ klávesnici s klasickým Gingerbread vzhledem. Naštěstí udělal. Ale Googlit a hledat kvůli takové základní věci jako je QWERTZ klávesnice? To považuju docela za fail. Takže tady zásadní mínus pro stock Gingerbread.

Instalace aplikací

Instalace aplikací na Androidu je paráda. Ve webovém prohlížeči na desktopu stisknete u libovolné aplikace Instalovat, zvolíte zařízení a během pár sekund aplikaci máte v telefonu. Navíc je výrazně u každé aplikace řečeno, zda je kompatibilní s mým zařízením. Pěkné a povedené. Nemusím spouštět žádnou desktopovou aplikaci (iTunes) pro instalaci app. Zatím ovšem nevím, jak je to se zálohou dat jednotlivých aplikací na Gingerbreadu. Z nějakého důvodu mi ovšem přes prohlížeč nejdou stáhnout placené aplikace. Vždy to vyhodí hlášku, abych se pro ověření znovu přihlásil a takhle pořád dokola. Škoda. Placené aplikace tak musím nakupovat přímo z telefonu, kde to funguje bezproblémově. Další problém, který je třeba Googlit.

Notifikace

Notifikace jsou kapitolou samy o sobě a je to pro mě zatím největší nedostatek stock Androidu. Z iOS jsem zvyklý, že pokud dorazí SMS, tak vyskočí, stejně tak nepřijatý hovor. A to jak na lockscreen, tak i na homescreen. Je to přehledné a po zapnutí displeje člověk hned vidí, co a od koho mu přišlo. Stock Android tohle neumí. Má pouze pidinotifikace v horním statusbaru, které jsou snadno přehlédnutelné. Android market nabízí možnost stáhnutí informačních „bublin“ k ikonám ála iOS. Jen je opět docela problém, že aby se o tom uživatel dozvěděl, znovu musí Googlit. Nakonec mi nejhezčí informační bubliny připadají v GO Launcheru. Abych tedy měl nějaké rozumné notifikace na homescreen, musel jsem nainstalovat celý nový launcher, ačkoliv se mi základni z Gingerbreadu jinak líbil.

Zatím jsem z hlediska notifikací nevyřešil popup SMS (aby se došlá SMS zobrazila na displeji). Na Marketu na to sice jakési aplikace jsou, ale v komentářích nejsou výjimkou zmínky, že se občas popup nezobrazí. A ještě jsem neřešil notifikace na lockscreen. Počítám, že budu muset stáhnout náhradu jinak pěkného Gingerbread lockscreenu. Pro mě jsou notifikace zatím zásadní nedostatek celého Gingerbreadu. Sorry, ale instalovat launchery a lockscreeny a další doplňky pro to, abych měl nějaké normální notifikace, nepovažuju za uživatelsky přívětivé.

Ostatní poznatky

Telefon jde bez problémů napojit na Google Apps účet pod vlastní doménou. Zároveň jde snadno přidat další Google účet a vypnout u něj synchronizaci a využívat jej jen pro Google+. Pěkné a užitečné. Go Launcher EX je parádní, pěkně vypadající a užitečný launcher, na něj si asi rychle zvyknu. Zatím nevidím žádného správce toho, jaké aplikace mi můžou posílat notifikace a jaké ne.

Shrnutí

Když tedy shrnu svoje první dojmy do plusů a mínusů a přidám nějaké další postřehy.

Líbí se:

 • Gingerbread je pěkný, plynulý a oproti iOS živý
 • některé UI elementy jsou pěkné a užitečné – posun textu v textovém poli oproti iOS
 • HW tlačítko zpět – ač jsem netušil, že bude užitečné, rychle jsem si na něj zvykl při přepínání se zpět mezi aplikacemi
 • instalace aplikací (zatím) – netřeba spouštět žádný SW, ale jde to přímo z browseru
 • možnosti customizace a widgety na ploše

Nelíbí se:

 • vyložená nutnost instalace alternativní klávesnice
 • nutnost customizace, člověk se bez ní neobejde
 • instalace aplikací – z browseru mi nejde nakupovat placené aplikace (zatím)
 • základní verze notifikací
 • vestavěná Mail aplikace neumožňuje napojení na informační „bubliny“
 • nejde jednoduše udělat screenshot obrazovky, většina aplikací vyžaduje root, i když to 2.3.4 má umožňovat i bez něj (ach jo Google, really?)
 • pro základní věci (jako třeba screenshoty obrazovky) je třeba používat app

Problémy, které musím ještě řešit:

 • nákup placených aplikací z browseru
 • normální a spolehlivé notifikace na lockscreen
 • popup SMS (možná)

Ač to tak podle bodového shrnutí nevypadá, z Androidu a zejména z Nexusu S jsem docela nadšený. Hlavně tedy asi proto, že jsem Android podle screenshotů a videí čekal horší. Na druhou stranu jako uživateli zvyklému na propracované UI a UX mi některé nedostatky stock Androidu dost vadí. V dalších částech se budu věnovat synchronizaci s iTunes, výběru aplikací s dobrým UI a UX a dalším věcem, s nimiž se budu potýkat.

Nakonec Vás ještě prosím, než začněte diskutovat, uvědomte si, že jde pouze o subjektivní názory a hlavně, že jste chytří lidé, kteří jsou schopni konstruktivní, neovečkosvké kritiky a to jak ze strany iOS tak i Androidích příznivců.

Zdroj (se svolením autora): blog.jakubdr

43 KOMENTÁŘE

 1. Napsat jako mínus „vyložená nutnost instalace alternativní klávesnice“ mi příjde hodně namyšlené… jsou lidé, kterým třeba Qwerty vyhovuje ( jsem jeden z nich ) a můžu říct, že jsem s klávesnicí spokojen… takže to že vy chcete používat Qwertz není mínus, to je Vaše volba! To že android nemá qwerty a qwertz samozřejmě není 2x příjemné, ale vyložená nutnost?? 😀

  Jinak co se bublinek a notifikací týče, Go SMS umí vyskakovací okna pro SMS, a nestalo se mi, že by bublina neskočila…

  • Je pravda, že osobně taky na QWERTY jedu, na druhou stranu v ČR prodávaný telefon by měl mít možnost jednoduché QWERTZ, pokud nemá, tak je to špatně.

   • S klávesnicí mám jednu radu…nevím jestli je tomu tak na všech modelech, ale stačí přepnout klávesnici na Deutsch a rozložení je klasické QWERTZ…podporuje všechny české znaky a není třeba instalovat nic navíc

 2. Souhlasim s BCKP.

  Spoustu techto veci je o osobnich preferencich. Napr – instalace aplikací z browseru. Toto jsem nikdy nepouzil. Nevidim smysl v tom byt u PC, kdyz to same muzu udelat pohodlne na mobilu.

  Co se tyce vyskakovacich okynek SMS – pouzivam snad od prvniho dne aplikaci SMS Popup. Ma velke moznosti nastaveni a nestalo se mi, ze by popup nevyskocil.

  Add screenshoty – je to bezpecnostni riziko, proto ho Google do systemu primo neimplementoval. Ale napr. Samsung ve sve nadstavbe TouchWiz tuto ficurku umoznuje.

  Vyhoda Androidu je v tom, ze tyto nektere subjektivni nedostatky, jde ve valne vetsine pripadu odstranit customizaci 😉 Tento system proste vyzaduje urcitou davku samostatnosti uzivatele. Za odmenu nabizi obrovske moznosti prizpusobeni.

 3. Jako mínus jsem to napsal proto, že řekněme „častějším“ výskytem v ČR je qwertz (bývá, pokud se nepletu, i defaultně na různých telefonech) a tak nějak jsem od Androidu čekal (když je customizace jeho výhodou), že nabídne i qwertz. To, že to nenabídl aspoň jako volbu a musel jsem kvůli tomu Googlit, mě jako uživatele celkem zarazilo. Právě proto, že to tam jako volba nebylo 🙂

  Neberte to jako namyšlenost, ale čistě jako pohled uživatele, který je zvyklý na častější qwertz a najednou mu ji telefon v základu nenabídl a musel hledat, jak ji tam dostat. Ostatně celý ten seriál je pořád jenom subjektivní z jednoho pohledu někoho, kdo Android teprve poznává a má zažité určité návyky. Není to snaha o objektivitu, ale ani o hanění nebo přehnané chválení nějaké platformy, prostě „příběh“ jednoho uživatele.

 4. Nejlepší na Androidu jsou IMHO dvě věci – asociace souborů a vše. Zkrátka soubor správce hesel mi toho správce otevře, stejně tak link mi otevře mnou zvolený soubor. A Pubtran, na iPhone je akorát tak webovka, kde všechno člověk musí vypisovat – nepoužítelné. Jinak problém s market.android.com slysim prvne.

 5. Vetsina z tech jmenovanych minusu jsem rad, ze tam jsou. Nemit SMS popup ale mit moznost ho doinstalovat je rozhodne lepsi nez popup mit a shanet reseni jak se ho zbavit. Vicemene proto jsem si koupil Android, protoze dostanu zaklad a zbytek si doplnim sam ( a to je i duvod proc iOS uzivatele na android nadavaji – jsou zvykli, ze se nemusi o nic starat)

 6. 🙂 Byl jsem na tom podobně, používal jsem iPhone 3G, pak si asi po 2 letech koupil Samsung Galaxy S a nyní mám Samsung Galaxy S2. Jsem moc spokojený a určitě bych přešel také znovu … nejsem zastáncem jedné značky nebo jednoho OS, ale jsem celkově spokojený … taky jsem se bál přechodu, ale zvládl jsem to a vše ok. Nyní už to mám celé vychytané a čas od času si to měním, prostředí apod … 🙂 Každopádně držím pěsti, aby vše dobře dopadlo a určitě stejně jako u mě, vše dopadne super … 🙂

 7. vyložená nutnost instalace alternativní klávesnice – Ano, pouzivam tez jinou, ale zas tak vylozena nutnost to neni
  nutnost customizace, člověk se bez ní neobejde – tohle beru spise jako plus, mam svobodu si vytvorit sve vlastni prostredi
  instalace aplikací – z browseru mi nejde nakupovat placené aplikace (zatím) – me teda jde 😀
  screenshoty – jen jedinkrat jsem to potreboval a to, kdyz jsem psal recenzi na uvarenou ROMku, jinak se mi to zda jako zbytecnost
  notifikace na lockscreenu mi jdou uplne v pohode, ale musim udat, ze mam SGS2 a tam to je asi jine

 8. Neco by te tak neprekvapilo kdyby sis o androidu neco precetl 🙂 android je schvalne udelana platforma aby sis vetsinu veci mohl udelat sam s tim je i vyhoda ze si to udelas podle sebe a jinak screenshoty jdou i bez rootu 🙂 hledej smudlo 😀 (pokud neches teda pripojovat mobil k pc 🙂

  • Hledal jsem. Jestli Vám na stock Gingerbreadu jdou screenshoty bez rootu za použití, můžete prosím poradit? Na žádném z fór jsem na toto odpověď nenašel (včetně XDA). Jen podotýkám, že řeč není o nadstavbách, tj. nejedná se o SGS ani jiné, kde to implementovali přímo výrobci, protože to ve stock Gingerbreadu není. Toto API volání bylo uvolněno ve verzi 2.3.3, ovšem i tak podle různých fór okolo toho panují dohady. Díky předem za radu.

 9. Pěkná recenze. Je aspoň vidět v čem je rozdíl oproti iOS, dělají to pro lidi, kteří chtějí řešení v koupeném balení, jakmile je určitá odlišnost od zvyklostí, uživatel se začne ohánět. Ale je hezký, že nakonec vše jde vyřešit, díky univerzalitě androidu. Byla by zajímavá opačná recenze, když někdo přechází z androidu na iOS, nevíte o nějaké?

 10. S klady souhladim,se zapory napul.QZ klavesnice mi tez chybela,ale zvyknul jsem si…nic jineho mi nezbyvalo. Notifikace mi ale vyhovuji do listy,preci jen je to uz maly pc a tam taky maily nevyskakuji prez obrazovku kdyz dojdou.A navic nemusi vsichni kolemkoukajici videt kdo mi co pise:-)

 11. Uvést jako jeden z důvodů koupě nějakého výrobku to, že NEMÁ nějakou funkci (nemá slot na paměťovou kartu), může snad jen duševně chorý člověk. Každý normální člověk se pokud vůbec, tak zamýšlí nad tím, jestli mu existence dané funkce může nějak vadit. Nikdo ho nenutí tu funkci používat. Jen stěží má někdo nějaký výrobek, u kterého by využíval naprosto všechny jeho funkce. Čili může někomu vadit slot na paměťovou kartu? Vadí to esteticky? Těžko, když to není ani vidět. Vadí to funkčně? To už vůbec ne, vždyť naopak existence nějaké funkce je výhoda, neexistence nějaké funkce je nevýhoda. Když se mi nehodí, tak ji nepoužívám, nikdo tomu Drahokupilovi nedrží u hlavy pistoli, aby povinně používal slot na paměťové karty. To je skutečně neuvěřitelné, takový dementní názor (nebo je to spíše póza?) může mít fakt snad jenom retard s iphonem (který nikdy slot na paměťové karty neměl), kterému se najednou otevře na výběr široké spektrum mobilů s funkcemi, o kterých se mu na jeho ubohém iphonu mohlo jen zdát, tak on si se svým vymytým mozkem raději vybere mobil, který nějakou funkci NEMÁ, aby snad nedej bože ještě nakonec nezačal takovou funkci používat. O to víc by pak totiž pochopil, jak neskutečně omezující je mít telefon bez možnosti paměťové karty. Ovšem on už omezený je, takže to ani stejně pochopit nemusí. A vyčítat googlu, že se raději soustředí na to, aby udělal Android lepším, než na takové malicherné ******** jako je qwertz klávesnice pro pár přiblblejch omezenejch malejch lidiček, kteří si nejsou schopni během několika sekund stáhnout na marketu odpovídající klávesnici, to už snad nejde komentovat vůbec. Malá česká omezenost.

  • Ač jsem říkal, že na nekonstruktivní komentáře nebudu reagovat, tak asi jen toto: předpokládám, že notebook a jiné věci si kupujete podle počtu funkcí (bez ohledu na to, jestli je budete využívat nebo ne, protože, jak píšete, jde jen o to, abyste tam tu funkci měl) – tzn. vezmete jako mobilní notebook něco od AlienWare s grafickými kartami v SLI, disky v RAIDU a výdrží půl hodiny? Podle Vašeho příspěvku předpokládám, že ano.

   Mimochodem. Na telefony s kartami jsem samozřejmě koukal. Dokonce jsem měl favorita s kartou (Galaxy Ace), než jsem zjistil, že do malého interního storage se ukládají SMS, e-maily (!), kontakty a že musím řešit nějakou další aplikací, abych neposlušné aplikace, jimž se na kartu nechce, je donutil tam nainstalovat. Neberu, že to někomu vyhovuje, ale mě ne.

   Mimochodem. Do práce jezdím v hatchbacku. Nechcete mě zkritizovat za to, že nejezdím dodávkou, která má více funkcí?

 12. Vážený HEHE proč shazujete takovým způsobem komunitu uživatelů Androidu, víte že na iPhone fóru se nikdy nedočtete „dementní uživatel Androida“? Kazíte jméno Androidu.
  A k Vašemu nesmyslnému textu o ne/přítomnosti slotu na paměťovku, mám HTC DHD a vadí mi že tam slot mám a musel jsem kupovat i paměťovou kartu a řešit od kterého výrobce tam půjde a od kterého ne. Prostě raději bych koupil zařízení o xy dražší s 32GB, 64GB…… (tady by bylo hodně navrch proti iphone, tam je na výběr jen 16 a 32GB) a neřešil poté kam se mají ukládat programy, byli by prostě ve sdíleném prostoru. Přešel jsem také z iPhone na Android, udělal jsem chybu jako první přístroj jsem koupil Samsung Galaxy GT-I5500, bohužel až po koupi jsem zjistil, že to je jen dětská hračka a ne chytrý telefon. Chtěl jsem koupit co nejlevnější přístroj abych vydržel do podzimu a vydání iPhone 5, poté jsem zatlačil na operátora a dostal za zajímavou cenu uvedené HTC, to už je použitelná mašinka, ale mám tam i dost „ale“. Root odmítám, stejně jako jsem na iphone odmítal JB, přístroj chci používat a ne customizovat stejně jako dalších 90% uživatelů. Funkce jsem si rozběhal skoro stejné jako u iPhone a některé jsou třeba i navíc, vývoj jde dopředu. Počítal jsem, že zařízení hned po uvedení iPhone 5 pošlu do světa, ale dokonce možná i vydržím až na povánoční trh, kdy možná cena iP5 trošku klesne a hlavně bude vidět co vlastně Apple vyrobil (což při malé inovaci může i znamenat, že zůstanu i u Androida. Jo a poslední proč stahovat z marketu qwertz klávesnici, to je opravdu tak velká, že se do systému nevejde? Prostě některé základní funkce by tam mohli být, byť třeba s možností odinstalace bez rootu, tady by Android získal hodně navrch proti iOS.

 13. Jen bych rád podotknul, že nepřítomnost slotu SD nijak neovlivní process ukládání aplikací v telefonu nebo na sd kartu. U androidu je SD card totiž myšleno jako paměť na uživatelův balast 🙂

  Že chybí QWERTZ je smůla, ale normální lidi používají QWERTY 🙂 Mimichodem taky mám raději alternativní klávestice sám používám Smart Keyboard Pro.

  Nevím co je myšleno tou customizací (změnit melodii a polohu ikon na plochách člověk musí i na iphonu ne?)

  Souhlasím, že notifikační bubliny bych taky rád viděl napříč celým androidem, ale asi máme smůlu 🙁

  • Tak nastavení melodií je snad normální, ale proč se hrabat v systému abych si vytvořil telefon podle svého gusta, prostě základní funkce chytrých telefonů tam můžou být abych mohl používat zařízení od prvního zapnutí a nemusel spěchat domů ke googlu a hledat jak vyřešit to či ono, abych mohl vůbec fungovat… Vždyť komu dané základní programy nebudou vyhovovat, tak si může najít alternativy, ale časem a ne z nutnosti aby mohl tu funkci vůbec využít.

   • Jo ještě k SD kartě – uživatelské paměti. Tak ať defaultně nastaví ukládání na SD (i když to stále není ono, je to stále zbytečně problematické). Nechci to řešit strčím tam 64GB kartu budu instalovat a instalovat a telefon mi přestane chodit, protože je přeplněná paměť telefonu, i když je SD prázdná, to ti nepřijde jako BUG?

    • Kolik těch aplikací pro Low-End přistroje má takové kvantum dat. Osobně jsem zkoušel na SGS a 260 aplikací mi sežralo cca 800MB prostoru. S vhodnou aplikací se to hned při instalaci ptá kam s tím. Já to nikdy neměl za potřebí. Naopak jsem přesouval z karty do přístroje. Bratr a kolegové s LGOO mi zas referovali že microSD Class10 je údajně ještě rychlejší než interní paměť. Tam je jasné že je žádouci přesun. Totéž SGA (Samsung Galaxy ACE) kterou interní paměť také nemá a spoléhá na kartu.

  • Co asi chtěl Jakub v článku říct (a čekal bych, že Android komunita to bude vědět), že má-li telefon s Androidem SD kartu, výrobce se většinou automaticky vykašlal na větší vnitřní paměť. Přitom až do příchodu Froya byl značný problém dostat na tuto kartu i aplikace, jež bývají jedním z největších žroutů úložného prostoru v telefonu, a i nyní je potíž donutit některé aplikace na kartu přesunout. Věřím, že kdyby více výrobců dalo do svého telefonu alespoň 8GB vnitřní uživatelské paměti a k tomu přihodili slot na SD kartu, neměl by Jakub co řešit. Takhle měl na výběr snad jen Nexus S, Samsung Galaxy (I i II) a jeden model LG.

   • Přiznám se že jsem tohle nemusel nikdy řešit (SGS). Přístroj bez vyměnitelné baterie a bez karty bych nikdy nechtěl. QWERTZ jsem se vyhýbal jako čert kříži. Notifikace jsem si doplnil ale teď na to nadávám kudy chodím. Poletí to jako špinavé prádlo. Mám instalováno pouze 260 aplikací (často testuji) ale žere mi to necelých 800MB. Ano SGS má 8GB rozděleno na 2GB pro aplikace a 6GB pro uživatelův bordel. Aplikace typu App2SD jsou k ničemu. Přesouvají pouze mezi 2GB a 6GB intením prostorem. Paměťovou kartu nevidí. Nenarazil jsem ale na případ kdy bych možnosti přesunu musel využít. Veškerá důležitá data mám na microSD a přes to nejede vlak. Zdechne li mi mobil přehodím jen kartu do jiného přístroje. Problém s QWERTZ vznikl díky stupidnímu DEFAULT nastavení při instalaci Mrkwošrot Widlous. Která lopata si to nechá opravdu Já nepochopím. Nexus S je původní Samsung Galaxy S s těmi úpravami a absolutně čistým Androidem. Proto se nedivím že tam spousta věcí od výrobce není. Při dnešních cenách pamětí bych také uvítal 1 či 2GB a vice. Aspoň 32GB v přístroji plus karta nejméně 32GB Class10 (tato lze již pořídit pod 1000.- Kč).

  • Také používám Smart Keyboard Pro ale s QWERTZ rozložením. Jsem hold zvyklý z PC. A přesto si myslím, že jsem normální.. 🙂
   Cuztomizací bych řekl, že je myšleno třeba změna launcheru.

  • Customizací mám na mysli právě změnu launcheru, lockscreen, instalaci alternativní SMS aplikace, takže v podstatě z původního Androidu nezbyde nic (a pak je totiž otázka, nakolik je skutečně původní Android použitelný…)

   • Ale o tom Android je. Cisty android je skutecne pouzitelny na zakladni telefonni ukony (volat, psat SMS, browsnout nakou stranku) ale to Vam umi i nokie za 2 litry. Moznosti ktery ale android poskytuje koncovym uzivatelum umoznuji nadstavit si vsechno podle sebe. Chcete aby se to chovalo jako Iphone ? Neni nejmensi problem, GO Launcher EX, Iphone Skin, WidgetLocker nebo LOCK 2 par uprav zde, par uprav tamhle a mate z toho Iphone. S rootem se na na androidu da zmenit absolutne vsechno, zalezi jen od uzivatele jak hluboko do tyhle kralici nory chce vstoupit. Vetsina lidi nechce, pro tyhle lidi jsou tu nadstavby jako TouchWiz a Sense. Lidi ktery chteji tam maji davno Cyanogen Romku…

    • To chápu, beru a považuju za výhodu. Na druhou stranu mě ale zkrátka mrzí, že v základu Android bez customizace není moc použitelný. Myslím si totiž, že možnosti customizace a použitelnost v základu se nemusejí vylučovat. Z tohohle ohledu jsem zvědav na Ice Cream Sandwich.

     • Myslím si totiž, že možnosti customizace a použitelnost v základu se nemusejí vylučovat

      naprostý souhlas

 14. „Zde jsou první dojmy ze základního Androidu Gingerbread bez nadstaveb v 2.3.4 po prvním večeru používání.“
  Tahle věta je důkaz toho, že celý článek je o ničem. U někoho, kdo dva roky používal iPhone 3G a má ho do posledních detailů zažitý, nemá smysl po pár
  hodinách psát „zasvěcené“ komentáře.
  Jistě, iOS, Android, WP 7 i další platformy mají své zastánce i odpůrce.
  Minimálně dva, tři dny trvá, než se člověk perfektně zorientuje v menu telefonu jiného výrobce a dejme tomu alespoň týden, než si v něm všechno nastaví a zvykne si na nový OS.
  Takže kdyby nadpis zněl: „Zápisky iPhonisty přecházejícího na Android po měsíčním testování a používání“, mělo by to smysl…

 15. Přecházel jsem na Android z WM, kde jsem se potýkal s jinými „nedostatky“ než přátelé s iOS, tak bych také rád přispěl svou trochou do mlýna.

  Předně, jak již bylo řečeno – on ten Android jede, ale aby to přímo frčelo podle majitele, vyplatí se v tom povrtat. Nástavby typu Sense mají značné % těchto úprav již v sobě… pak se ale mírně ztrácí to kouzlo, protože při nalezení lepší aplikace na tu kterou funkci se to mnohdy bude třískat. Zvyklý z WM na pravidelné flashování a zálohu jsem tak prvně odstranil Sense a nahodil CyanogenMOD (víceméně stock Android s větším množstvím nastavení, a samozřejmě s nutností rootu). Nicméně moje problémy bych řešil i na Sense.

  Desire Z má HW klávesnici, která ale nezvládá opravu a predikci v češtině – pouze v EN. Stále ještě na marketu hledám 100% vyhovující klávesnici – zatím jsem zkoušel Better Keyboard, Smart Keyboard, SlideIT, modifikovanou HTC, AnySoftKeyboard… Rozhodně to je mírně iritující, chápu Vaše rozladění. 🙂

  Na modifikaci lockscreenu doporučuji placenou aplikaci WidgetLocker – ještě jsem se k ní nedostal, nicméně poskytne Vám kompletní kontrolu na lockscreenem s možností přidávat si widgety dle chuti a samozřejmě měnit prakticky vše, od způsobu odemykání až po zástupce na nejrůznější aplikace.

  Pokud jde o vnitřní paměť, Desire Z má se Cyanogen k dispozici 1GB, což už pro množství aplikací stačí. Plácl jsem tam svojí starou 16gb kartu 2. třídy a snad jí nebudu muset hned tak vyměnit.

  Pod výtky směřující k mail aplikaci se také přidávám – jako uživatel Hotmailu, mailu na univerzitě a Atlasu je mírně mrzuté, že jediné napříč systémem podporované notifikace jsou na Gmail. Zkoušel jsem K-9 Mail, OK záplata, ale rozhodně bych čekal od smartphonu kvalitnější zpracování mail aplikace – že je Gmail kvalitně zpracován je fajn, ale přeposílat si čtyří schránky na něj je poněkud kostrbaté.

  Problémy s kupováním aplikací na webu u mě nastaly také, shodou okolností v ten samý den, kdy světlo světa spatřila nová verze Marketu. Náhoda? Je to možné, nicméně je to také škoda, protože problémy přetrvávají a webový market je mnohem příjemnější, než ten telefonní.

  Přestože tedy přecházím odjinud na stejnou loď, stále mi Android vyhovuje. Ostatně WM byla mrtvá platforma pokud jde o multimédia, na Androidu např. bez problémů jede stream z XBMC na počítači do telefonu – odpadla tak nutnost si kopírovat či konvertovat seriál, když si chci zajít na cigaretu. Byť jsem zatím nanšel kvalitní přehrávač, který je schopný využít HW akcelerace a načte titulky z úplně jiné složky. To první umí DICE Player, to druhé mVideoPlayer, ostatní (Mobo, Real, QQ, V atd.) načítají titulky jen ve stejné složce, což je mi při streamu k ničemu.

  Není dokonalý, to víme všichni. Ale jsem mírný optimista, vývojáří jsou aktivní. Jsem zvědav na další články. A děkuji za příjemné počtení. 🙂

  • Přiznám se že několik WM zařízení zde mám také ale bez SPB a editace registrů po každé aktualizaci, aby to valilo jak chci J8 mne už nebavilo. Tak to je sice zapnuto ale jako domácí a spíše těžítko na pracovním stole. WM nikdy neumělo to co jsem po něm Já chtěl.

  • WidgetLocker jsem si koupil a vyhovuje, jen mi vadí trochu nelogické chování widgetu Unread SMS Count… Řadu věcí už jsem vyřešil, nějaké další pro mě celkem nedomyšlenosti se objevily.

   K Android marketu: zkuste se ručně lognout do Google Checkout. Mně to pomohlo.

   • Díky za tip, bohužel ani po ručním lognutí do G-Checkout to nepracuje. Naštěstí funguje z mobilu. 🙂

    Pokud dáváte přednost řekněmě „minimalistickému“ vzhledu, doporučuji aplikaci Missed It! z marketu – po zpřístupnění adekvátních práv dokáže velice dobře ukázat všechna upozornění, byť textovou formou, což samozřejmě někomu nemusí vyhovovat. Já jsem díky ní mohl nechat komplet zmizet stavovou lištu, aniž bych přišel o tyto informace, což me nesmírně potěšilo.

 16. Článek o tom jak předělat androida na iphone – podobné články čtu už více jak deset let jen to je přechod widows -> linux. Ti co to píšou se nesnaží začít od nuly a naučit se žít s novým systémem, snaží se jen předělat linux na něco jiného, tedy na wokna, v případě tohoto článku na iOS. Celý článek je o tom jak předělat telefon na iOS a všude fňukáte, že musíte Googlit. Zkuste předělat iOS na Android, budete muset googlit a co hůř, nic nevygooglíte.

  Na druhou stranu tenhle je jeden z těch lepších, autor vše správně zdůvodnil i když se závěry často nesouhlasím. Hlavně to upozornění na sms a volání s tím má pravdu že by to šlo hodně vylepšit i když v mém případě (milestone 2) mi stačí kouknout že mi bliká dioda a to ani nemusím zapínat displej.

  Docela mě překvapilo že tu mají iphony qwertz klávesnici, všechny telefony co jsem měl měly vždy qwerty, tohle beru jako nestandardní chování od applu. Jen v německé distribuci je qwertz, milestona 2 z Vodafone DE jsem kvůli tomu musel přeflashovat na UK verzi.

 17. zajimalo by mne, kdyby autor napsal clanek ve stylu“ mam telefon, ktery umi tohle a tohle, jsem s timhle spokojeny a s timhle ne“ – jestli by lide potrebovali vedet jestli je to iOS, nebo Android a podle toho se rozhodnout, jestli je to dobry nebo spatny telefon 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here