USA: ZTE a Huawei představují potencionální nebezpečí

2

Zatímco v oblasti chytrých mobilních telefonů s Androidem je dvojice čínských výrobců elektroniky, ZTE a Huawei, stále považována za, byť v poslední době velmi úspěšné, začátečníky, tak mezi výrobci routerů a dalšího síťařského vybavení jde o ostřílené pardály.

Celkově se tak dá říci, že jde o výrobce, kteří již nyní dodávají do Spojených států amerických dílčí části důležité infrastruktury (sítí) a mají v plánu dále expandovat doslova do kapes všech občanů.

Podle Agentury Reuters to nicméně nebudou mít tak úplně jednoduché. Americká komise House of Representatives‘ Intelligence totiž dnes zveřejnila výsledky 11 měsíců dlouhého vyšetřování obou společností.

Zjednodušeně řečeno došla k závěru, že jak Huawei, tak i ZTE představuje potenciální hrozbu pro americkou národní bezpečnost. Důvodem má být fakt, že obě společnosti v průběhu vyšetřování odmítly vydat určité dokumenty, díky čemuž se nepodařilo jednoznačně vyvrátit napojení na Čínskou vládu.

Kromě toho má prý komise k dispozici také výpověď důvěryhodného zaměstnance Huawei, který tvrdí, že je jeho zaměstavatel zapletený do korupce, diskriminačních problémů, porušování autorských práv a celkově nekalých praktik.

Obě společností nařčení samozřejmě okamžité odmítly a důrazně se proti němu ohradily. Mluvčí Huawei konkrétně uvedl, že je celé obvinění postavené na nepodložených informacích a že by se měla komise zaobírat spíše reálnými problémy ostatních výrobců.

Zatím není jisté, jestli se výsledky šetření týkaly pouze síťařského vybavení nebo i telefonů. Nicméně mluvčí komise Mike Rogers v pořadu 60 minutes na CBS uvedl, že všem doporučuje nekupovat z důvodu potencionálního ohrožení intelektuálního vlastnictví a bezpečnosti celkově zařízení [tedy i telefony] od Huawei.

Celkové tak zatím nemůžeme říci, jak celý případ dopadne. Je stejně dobře možná jak varianta, že vše nakonec vyšumí do ztracena, tak také, že budou zařízení od Huawei a ZTE v USA určitým způsobem omezena. Již teď je ale jasné, že to ani jedné firmě rozhodně nepomůže a také, že se USA začíná bát výrobků z Číny.

Kromě oficiálního důvodu, a sice nebezpečí narušení národní bezpečnosti, je totiž také možné, že komise lobuje proti čínským telefonům z čisté ekonomických důvodů. Oslabením levného dovozu může totiž teoreticky pomoci vlastní výrobě. Nicméně to už jsou opravdu jen čiré spekulace.

A jaký názor máte na případ Vy?

Zdroj: news.yahoo

 

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here