Tři roky Androidu: jak se změnil od Cupcake po Ice Cream Sandwich

8

Před nedávnem to byly tři roky od začátku prodeje prvního telefonu s Androidem – T-Mobile G1. Zároveň zažil operační sytém od Googlu další velký milník, kterým bylo představení verze 4.0 Ice Cream Sandwich. Ta kromě mnoha nových funkcí přináší revoluční změny ve vzhledu uživatelského prostředí. Vzpomínáte si ale na vzhled předchozích verzí Androidu? Pojďme si ve stručnosti připomenout, jak vypadaly jejich hlavní obrazovky i jaké nové funkce měly.

Android 1.5 Cupcake

První verzí Androidu v takové podobě, v jaké ho známe dnes, byl Cupcake. Narozdíl od Androidu 1.0 mu nechyběla virtuální klávesnice nebo čeština.

Android 1.6 Donut

Design verze 1.6 se, až na nepatrně světlejší barvu stavové lišty, proti 1.5 téměř vůbec nezměnil. Mnohem více změn se odehrálo ve funkčnosti. „Koblížek“ podporoval CDMA sítě, hlasové zadávání textu, vyhledávání v celém telefonu (tj. nejen na internetu, ale také v adresáři, seznamu aplikací apod.) a upraven byl také Android Market.

Android 2.1 Eclair

Přečíslování na verze 2.x přineslo také některé změny v designu. Zcela změněny byly ikony i menu, které již nebylo „vysouvací“, ale spouštělo se kliknutím na novou ikonu. A samozřejmě živé tapety, které sice vypadají velmi dobře, zhoršují ale výdrž baterie i výkon telefonu, proto se pro většinu uživatelů staly spíše zajímavou funkcí bez praktického využití.

Android 2.2 Froyo

Největší změnou na hlavní obrazovce Androidu 2.2 Froyo byly dvě nové ikonky v dolní  části pro přístup k menu hovorů a internetovému prohlížeči. Změny se dočkal také vyhledávací widget a zapomenout nesmíme ani na podporu Adobe Flash 10.1 a výrazné zlepšení výkonu.

Android 2.3 Gingerbread

Jednu z největších designových revolucí prošel Android při vydání verze 2.3 Gingerbread. Původní světlá lišta byla nahrazena elegantní černou. Hlavní slovo mají barvy černá a zelená, doplněné o oranžovou. Velice oblíbenou se stala elegantní a přehledná virtuální klávesnice.

Android 3.0 Honeycomb

Honeycomb vypadá úplně jinak než jeho předchůdci. Je určen pro tablety a na telefony se nikdy oficiálně nedostal. Dokonce ani neoficiálně, protože tato verze Androidu nebyla nikdy publikována jako open source. Nejdůležitější barvou se stala tmavě modrá a kompletně vše, od designu po funkce, bylo na míru vytvořeno pro tablety. Jednotlivé verze Honeycombu (3.0, 3.1 a 3.2) se od sebe příliš neliší.

Android 4.0 Ice Cream Sandwich

Na design Honeycombu navazuje nejnovější Ice Cream Sandwich. Na rozdíl od něj je ale určen i pro telefony. Revoluci představuje trojice softwarových kláves, která nahrazuje ty hardwarové Galaxy Nexusu a jiných telefonů. Mezi dlaší změny patří nové ikony, nový systémový font, barevné schéma, reorganizované menu, upravené aplikace od Googlu a vylepšená hardwarová akcelerace.

Takhle se Android proměňoval během pouhých tří let. A co bude následovat? Asi nemá cenu příliš spekulovat, vždyť poslední verze Ice Cream Sandwich byla představena teprve před několika dny. O následující verzi zatím víme jen to, že její slovní označení bude začínat na písmeno „J“. Nejpravděpodobnějším názvem je „Jelly Bean“. Kolik verzí Androidu jste si vyzkoušeli na vlastní kůži? A která se vám líbí nejvíce?

8 KOMENTÁŘE

  1. Trochu fail obrázky. Live wallpapers jsou podporovány až od verze 2.3. A nečekám, že by si někdo dával na pozadí zachycený nehybný obraz nějaké live wallpapers (např. Ten nexusáckej nebo ta hejbací tráva)

  2. Já to se svou géjedničkou táhnu poctivě už od 1.1. Stále funguje dobře, zrovna dnes jsem koupil novou baterii a nejspíše na něm ještě nějaký ten měsíc vydržím. Např. mechanismus klávesnice se nerozpadl, jak se mělo stát podle různých spekulací (pravda, vůle už v něm je..).

  3. Já měl doposud g1(1.6) a byl jsem z ní na větvi. Sekala se víc a víc a kdykoli mohla, tak se na mě vysrala. Teď mám HTC sensation a novější verze androidu 2.3.4 je moc povedená. Doufám, že ty dolní fukční klávesy nedají i na sensation, to bych tam měl jako dvakrát zpět atd?… 😀

  4. Ja osobne mel vsechny verze android (ty do mobilu) a se vsema spokojenost. Kdyz jsem si pred lety porizoval htc g1, zena jiz mela iP, byl jsem z toho tlf na vetvi. Strasne se mi libila ta vysouvaci HW klavesnice, to jak jsem si mohl – oproti iP- nastavit vzhled a ikony; pripojeni k PC atd. A od te doby jsem nezmenil ani OS ani tlf! HTC powered by Android! 😀

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here