Samsung prohrál spor o patenty doma v Koreji

0

Jihokorejský Samsung prohrál spor o zákaz prodeje produktů společnosti Apple před soudem v Soulu. Práva duševního vlastnictví podle soudu porušována nebyla, neexistuje proto důvod prodej v zemi zakázat.

samsung-vs-apple1

Spory mezi oběma giganty na poli mobilních komunikací jsou již známy široké veřejnosti a byly často rozebírány. Samotná rozhodnutí jednotlivých soudů dopadla s různými výsledky. Rozhodnutí, které vydal soud v Jižní Koreji, je poněkud ojedinělé. Společnost z vlastní země nepodpořil, její nároky neuznal a mohli bychom tak říci, že rozhodnutí by mohlo být do značné míry objektivní.

Samsung nedokázal prokázat, že byly porušeny tři z jeho patentů, a jeho požadavek na zákaz projede šesti telefonů a tabletů byl zamítnut. Stejně tak byla zamítnuta požadovaná kompenzace ve výši 100 milionů wonů (přibližně 95 tisíc dolarů). Podle soudu nemohl Apple ani jeden ze tří napadených patentů zneužít. První dva jsou podle něj pouhou obměnou jednoduché technologie, nebylo proto možné je zkopírovat, a třetí napadený patent prý Apple vůbec nepoužil.

První ze dvou zmíněných zamítnutých patentů se týkal technologie zabraňující ztrátě rozepsané zprávy při přepnutí z jedné aplikace v rámci multitaskingu do druhé. Druhý zamítnutý patent se týkal možnosti interakce s notifikační lištou při zobrazování příchozí zprávy. Podle soudu se jedná u obou patentů o příliš jednoduchou a obecnou záležitost na to, aby se dala bez problému vymyslet, než aby musela být okopírována. Třetí patent, podle soudu neužitý, se týkal způsobu zobrazování zpráv od jednoho odesilatele.

Předchozí spory pro Samsung taky nevyšly příliš dobře, uvidíme však, jak se bude rozhodnutí vyvíjet nadále. Samsung se proti němu podle všeho odvolal. Ve svém prohlášení také Samsung uvedl: „Stejně jako Apple nadále porušuje naše patenty v oblasti mobilních technologií, i my budeme nadále činit nezbytná opatření, abychom chránili naše práva duševního vlastnictví.“ (Pozn.: Volně přeloženo.) Nelze tedy předpokládat, že by společnost měla v plánu v blízké době spory mimosoudní cestou ukončit.

Jakou dohru nakonec budou spory mít, a jestli nebudou jenom finanční zátěží pro obě společnosti, je otázkou, na kterou zatím neznáme odpověď. Můžeme jen doufat, že dojde ke smíru mezi stranami a ty pak věnují energii a kapitál do rozvoje technologií. Ve své oblasti jsou bezesporu průkopníky a současné počínání dle mého názoru rozvoji pouze škodí.

Zdroj: Sammobile, Washingtonpost

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here