Parrot AR.Drone 2 – Když jsou myšlenky v oblacích [Recenze]

0

ARDrone2

Dnešní recenze bude mírně netradiční. Nejen díky tomu, že recenzujeme již docela staré zařízení, ale i z toho pohledu, že se nebude jednat o smartphone či tablet. Dnes se totiž podíváme na jeden ze zajímavých doplňků, který lze k Vašemu chytrému telefonu pořídit.

Konkrétně se podíváme na kvadrokoptéru AR.Drone 2 od společnosti Parrot, která je známá především díky výrobě Handsfree do osobních automobilů. Jak se ale s takovou kvadrokoptérou, ovládanou telefonem létá? Pojďme se na to podívat!

 Za zapůjčení produktu Parrot AR.Drone 2 děkujeme společnosti Alza.cz, u které si můžete tento produkt také zakoupit.

logo_se_sloganem

Stručný přehled specifikací

  • CPU: OMAP 3630 1GHz ARM cortex A8
  • RAM: DDR SDRAM 128MB
  • ROM: NAND Flash paměť 128MB
  • Konektivita: Wi-Fi /g/n
  • Systém: Linux OS
  • Hmotnost: 366 g /436 g /400 g
    (bez krytu / s vnitřním krytem / s venkovním krytem)
  • Rozměry: 45 x 29 cm / 51,5 x 51,5 cm / 45 x 45 cm
    (bez krytu / s vnitřním krytem / s venkovním krytem)
  • Maximální rychlost: 18km/h
  • Cena v době recenze: 7455 Kč (Alza.cz)

Balení

Balení se rozhodně nedá zařadit mezi nejmenší a nejskladnější. Poštou Vám dorazí obrovská krabice, ve které toho ovšem moc nenalezneme. Na obale můžeme vidět pouze vyzobrazený AR.Drone a pár technických detailů na zadní straně. Nic víc.

Uvnitř je krabice již trochu štědřejší, neboť téměř celou krabici zabírá samotná kvadrokoptéra, která je v době příchodu vždy umístěna v indoor krytu – tedy krytu s ochrannými kruhy, díky kterým je celá kvadrokoptéra mnohem větší. Pod Dronem nalezneme nějaké manuály, venkovní kryt bez ochranných kruhů, nabíječku, baterii o kapacitě 1000 mAh a různé koncovky pro nabíječku. Následně zde nalezneme i nálepky na Drona, pomocí kterých následně budete moci hrát hry určené pro dva Drony. V krabici se již nic nenachází, balení máme úspěšně za sebou.

Jen pro porovnání – na obrázku je krabice od AR.Drone, která je připravena na odeslání. Porovnávacím prvkem je 4″ Huawei Ascend G300, který je položen na krabici.

_DSC5107

 

První pohled a první let

Samotná kvadrokoptéra je velice zajímavé zařízení. Na přední straně nalezneme kameru s HD rozlišením (1280×720), pomocí které můžete let nahrávat. Jinak nikde nic není a nic netrčí, až na 4 nohy (za dobu recenze jsem nepřišel na materiál, ze kterého jsou nohy vyrobeny), na kterých jsou umístěny samotné motory i se svoji vlastní základní deskou.

Celý model působí velice elegantně a vypadá velice skvěle. Materiálem, ze kterého je tento model vytvořen, se stalo mezi modeláři známé EPP, které se někdy označuje jako nerozbitné (několikanásobnější tuhost než je tomu u polystyrenu). Tělo modelu tedy vydrží i nějaké ty pády.

_DSC6104 _DSC6103 _DSC6102

 

Konečně se ale dostáváme k té zábavnější části – k létání. Poprvé nabíjím baterii a jsem opravdu nedočkavý, až si poprvé s modelem zalétám. Nakonec je baterie nabitá a já vyrážím na zahradu, kde je trochu více prostoru na let.

Při prvním vzlétnutí mě velmi překvapilo, jak je samotný model velmi stabilní a jak krásně drží na místě – pokud tedy uživatel něco kazí, přestane natrvrdo ovládat a model se zachrání. Tento systém letu je rozhodně skvělý a musím uznat, že rozhodně některým uživatelům pomůže s létáním, alespoň v začátcích.

Ovladatelnost

Ovladatelnosti ovšem věnuji samostatnou kapitolu. Jak jsem již řekl, Drone disponuje auto-vyrovnávačem, který pomůže Vám udržet letadlo ve vzduchu. Jedná se o velmi skvělého pomocníka a kdyby jej nebylo, bůh ví, kolikrát bych letadlo roztřískal.

První lety jsou pro nováčky náročné, přičemž každým letem se rozhodně budete zdokonalovat. Velký problém dělá kvadrokoptéře vítr, který dokáže tento lehký stroj velice jednoduše unést. Několikrát se mi stalo, že jsem vzlétl na hřišti a během pár sekund mi jej vítr odnesl na druhý konec hřiště.

Jedním velkým problémem je i stabilizační jednotka v samotném letadle. Ta totiž zaznamenává určitý náklon a po překročení nějakého určitého úhlu náklonu Vám stabilizační jednotka z bezpečnostních důvodů vypne všechny motory. Několikrát se mi stalo, že jsem byl v letu, přičemž byl mírný vítr a při vyrovnání do vodorovné polohy se vyply motory. Modelu se ovšem nic nestalo.

Pokud si s letem nejste jisti, rozhodně doporučuji létat v krytu s ochrannými kruhy, který Vám ochrání nějakou tu zlomenou vrtuli či něco useknutého. Stabilita letu je stejná, jako při outdoor krytu, jen si musíte vše patřičně nastavit v aplikaci Vašeho zařízení.

Velice zajímavým zpestřením letu jsou tzv. flipy. Ty jsem ze začátku prováděl zcela nevědomě, přičemž rotace vždy funguje jen jedním směrem, který si přednastavíte. Rotace následně musíte i povolit v aplikaci, neboť jsou v deafultním nastavení vyplé. Rotaci následně provedete poklepáním na tlačítko, pomocí jehož držení reaguje kvadrokoptéra na náklony Vašeho zařízení. Musíte ovšem počítat i s mírným propadem letadla, přičemž doporučuji takovéto kousky provádět až ve vyšších výškách.

_DSC6113 _DSC6114 _DSC6109

Do výšin!

V aplikaci si také musíte nastavit výškový limit Vašeho letu. Ten je v základu nastaven na pouhé 3 metry, které jsou velmi omezující. Aplikace ovšem umožňuje limit posunout až na 100 metrů, což je již velmi slušná výška.

Při testování jsem se dostal do maximální výšky okolo 25-30 metrů, přičemž musím uznat, že následné stahování letadla na zem chce hodně pevné nervy a nějaké zkušenosti s tímto letadlem. Nedoporučuji tedy nováčkům vybalit Drona a hned vyletět do vysokých výšek, neboť zde je letadlo mnohem divočejší a ovládá se hůře.

Ovšem, ačkoliv budete v jakékoliv výšce, rozhodně se Vám pomocí kamery dostane pohledu, kterého většinou běžně nedosáhnete.

_DSC6106

Fotoaparát, kamera

V recenzi jsem již několikrát zmínil kameru, která je umístěna na přední části Drona. Jak jsem již řekl, kamera má rozlišení HD 720p (1280×720), přičemž nahrává rychlostí 30 snímků za sekundu. Nahrávat můžete jak pomocí WiFi přímo do telefonu (nedoporučuji), tak i na Flashdisk, pomocí USB portu, který naleznete ve kvadrokoptéře.

Kamera ovšem na tomto modelu není jediná – tou druhou je kamera s rozlišením 640×480 (odhaduji), kterou nalezneme na spodní části modelu. Snímky ovšem z tohoto fotoaparátu nedostaneme (pouze video), což je bohužel škoda.

Rozhodně je ale kamera velkým zpestřením letu a díky ní můžete získat zajímavé snímky, například Vašeho města nad střechami domů či letu při západu slunce.

1102533_4785147760557_309001120_o 131803_4781848918088_76912289_o 965567_4781849118093_1655064176_o

Výdrž v letu

Velice diskutovanou položkou je i výdrž v letu. Ta se pohybuje na přijatelné hranici okolo 10 minut, přičemž se jedná o baterii s kapacitou 1000mAh. Není problém do kvadrokoptéry zapojit i některé vlastní, silnější baterie, které by Vám mohli délku letu i několikanásobně prodloužit. Musíte ovšem počítat s tím, že velikostně by baterie měla být podobná té originální.

Závěr

Zcela jednoduše a krátce – je to nářez! Přesně takhle jsem reagoval po celou dobu testování, neboť mě AR.Drone neustále překvapoval svými schopnostmi. Rozhodně musím uznat, že například večerní polétání s kvadrokoptérou na zahradě Vás rozhodně uklidní a během létání přijdete i na zcela jiné myšlenky. Jedná se tedy o doplněk, který rozhodně stojí za to, aby si jej člověk alespoň jednou vyzkoušel. Následně pochopí, v čem je kouzlo kvadrokoptér a proč jsou mezi lidmi tak oblíbené.

+ Odolnost

+ Ovladatelnost

+ Provedení, zpracování

– Vyšší cena

– Výdrž

– Nižší kvalita obrazu z kamery

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here