Nokia se vrací k výrobě telefonů a smartphonu!

0

Nokia je zpět! Nokia se oficiálně vrací k mobilním telefonům. Ovšem není to zas tak snadné, protože dnes musela Nokie prodat svou divizi feature phonů (tedy tzv. pozůstatky původní Nokie) čínské firmě FIH Mobile (dceřiné společnosti Foxconnu) společně s ještě nově vzniklou finskou společností HMD Global. Obě společnosti ovšem byly už předem domluvené na spolupráci se samotnou původní Nokií.gsmarena_001

Jak jste si asi všimli, tak se Microsoftu na poli mobilních telefonů dlouhodobě nedaří. Redmondská firma se tak rozhodla část kolem tzv. feature phonů raději prodat, dokud má alespoň nějakou cenu. Konkrétně si Američané plácli s čínskou firmou FIH Mobile, která je dceřinou společností Foxconnu. Hodnota akvizice dosáhla na 350 milionů dolarů, tedy na téměř 8,5 miliardy korun. Její součástí je i 4500 zaměstnanců, práva na používání značky Nokia, software používaný u feature phonů, služby a další klíčové materiály. K dokončení akvizice má dojít během druhé poloviny roku 2016.

Zdá se, že Číňané měli předem připravený plán. Ve spolupráci s původní Nokií totiž založili novou společnost HMD Global, sídlící taktéž ve Finsku. Ta pak společně s čínskou firmou FIH Mobile získala zbytky z Nokie od Microsoftu. Důležité je zmínit, že obě firmy získaly opravdu vše, aby mohlo dojít ke znovuzrození Nokie.

Společnost dnes na tiskové konferenci oznámila, že pro příštích 10 let poskytne své dlouholeté know-how při navrhování designu a dalších důležitých součástí mobilních zařízení firmě HMD Global, která tak bude za vznikem nové Nokie stát. V plánu je současně v příštích 3 letech investice ve výši přes 500 milionů dolarů na marketing kolem nově vzniklých produktů, tedy telefonů a tabletů. Výrobu pak obstará čínský Foxconn. Nové telefony by se tak mohly objevit již v příštím roce.

zdroj

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here