HTCRuu.com na požadavek HTC končí

0

Webová stránka HTCRuu.com spatřila světlo světa poprvé v listopadu minulého roku. Od té doby sloužila jako repositář všech možných i nemožných a oficiálních i neoficiálních ROMek pro telefony od HTC. Bohužel to však vypadá, že tento týden nadobro zanikla.

Její vlastník, reddit uživatel s přezdívkou jmztaylor, totiž podle svých slov dostal upozornění od právníků HTC s tím, že porušuje duševní vlastnictví firmy, doprovázené o požadavek na zrušení stránek a převedení domény k HTC. Současně byl také požádán, aby odstranil veškeré jím spravované soubory spadající pod duševní vlastnictví HTC, tedy i všechny soubory s ROM například na http://androidfiles.org/ruu/.

Výzvě se samozřejmě podřídil. A není divu, právo bylo totiž jednoznačně na straně HTC. Jak doména, tak i samotné stránky, soubory s ROM nevyjímaje, opravdu pod duševní vlastnictví tchajwanského výrobce elektroniky spadaly a on neměl na jejich zveřejňování bez výslovného dovolení žádné právo.

Překvapivé celkově spíše je, že HTC k podobnému kroku vůbec sáhlo. Jako jedna z prvních firem, totiž začalo kutilské komunitě aktivně pomáhat. A to ať už šlo o vydání nástrojů na odemčení bootloaderu, pravidelné „unikání“ nedokončených ROM pro windows mobile a následně i androidí zařízení anebo dosavadní benevolenci k podobným projektům jako je i HTCRuu. Na druhou stranu je ale také pravda, že nejde o úplné první případ, kdy HTC zažádalo menšího provozovatele stránek distribuující ROM o ukončení provozu.

Na snadně je tedy otázka, jestli se nemusí začít bát i ostatní uskladňovači ROM k HTC zařízením. Samozřejmě, u HTCRuu nešlo jen o samotné soubory, ale i matoucí doménu a nedovolené použití loga a dalších chráněných prvků společnosti, nicméně ze zveřejněné emailové komunikace se tak trochu zdá, že HTC jde aktuálně i po dalších podobných projektech.

Nakonec bych ještě podotkl, že ačkoliv se to nemusí zdát, tak dává chování HTC z určitého pohledu smysl. Některé, obzvláště pak méně zkušené uživatele, mohou totiž podobné stránky zmást, což může nakonec vést k tomu, že si uživatel nainstaluje alternativní ROM aniž by si uvědomil, že nejde o plně odzkoušený software od HTC.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here