Galaxy Nexus a „nepodpora“ Mass Storage aneb Jak je to ve skutečnosti

6

Galaxy Nexus

Pokud pravidelně čtete zahraniční weby a hltáte každou informaci o Nexusu Galaxy tak jste již pravděpodobně někde slyšeli, že telefon nepodporuje plnohodnotné mass storage, tedy možnost připojit telefon k počítači skrze USB a využívat jej jako klasickou flashku.

Pravděpodobně jste si také všimli obav, že nejde pouze o problém Nexusu Galaxy, a že implementace chybí úplně a to na úrovni operačního systému. Naštěstí je to všechno trochu jinak, tedy nový Galaxy Nexus mass storage opravdu nepodporuje a z největší pravděpodobnosti ani nikdy nebude, ale nakonec to podle vysvětlení Dana Morrilla nebude tak horké jak se zprvu zdálo.

V podstatě není možné podporovat UMS (USB Mass Storage) na zařízení které nemá oddělený oddíl na data (např. vlastní oddíl u Nexusu S nebo vyjímatelné SD karty). Je to díky UMS blokovacímu protokolu, který dává počítači přímý přístup k fyzickým blokům na paměti, kvůli čemuž ji Android nemůže mít současně připojenou.

A u jednotného úložného prostoru, který jsme uvedli již v Honeycombu a používáme jej i u Nexus Galaxy sdílíme 32 (nebo 16GB) jak mezi data tak i systém (aplikace). Nenalezneme tedy žádný oddělený prostor na data, jako to bylo například u 5GB oddílu na Nexusu S, vše je prostě jeden velký oddíl.

Díky tomu se nemůže Nexus Galaxy k počítači již připojovat přímo skrze UMS, ale musí využít MTP.  Na MS Windows (který stejně používá většina) to není problém, prohlížeč souborů a tedy i samotný systém má interní podporu MTP a zařízení se tak tváří stejně jako normální disk. Na Linuxu a Macu je poté situace složitější, nicméně jsem si jist, že se nám to časem povede zlepšit. (volný překlad komentáře Danna Morrilla na redditu).

S klasickým mass storagem se tak budeme muset u Nexusu Galaxy a dost možná v budoucnu i u dalších zařízení rozloučit, namísto toho ale dostaneme jednotné úložiště, díky kterému nebudeme muset řešit, zda přesouvat aplikace na kartu či jestli fotit na kartu nebo do paměti telefonu.

Osobně si tak myslím, že jde o krok vpřed. A jaký názor na to máte vy?

Graf ceny produktu Samsung i9250 Galaxy Nexus poskytuje server Heureka.cz

Zdroj: Reddit

6 KOMENTÁŘE

  1. Rok uz mam DHD a zatim jsem ani jednou neresil presouvani aplikaci (na nesensovych i sensovych ROMkach). Cili da-li vyrobce dostatecnou vnitrni pamet, neni duvod nic presouvat, proto to neberu jako argument k tomu, aby UMS vubec nebyl.

  2. Mě by hlavně zajímalo, jestli by byl opravdu tak velký problém mít tam i ten slot na karty… Jinak mi to chybět nebude, pokud půjde pracovat s daty pomocí Total Commanderu.

  3. Xanthor: No prave to si myslim, ze ne. Dle me je to krok zpet a Android tim ztraci jednu vyhodu. A tou je – moznost volby.

    Co se tyce toho slotu na karty, tak sice je fajn, ze mas v telefonu 32GB mista, ale jednou ti nahodu spadne do vody nebo cokoli a mas po datech. Kdyz je tam karta, tak tu vytahnes a data budou s velkou pravdepodobnosti nedotcena. To je vec, ktera mi treba na presunu uloziste primo do telefonu hodne vadi.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here