Evropský parlament schválil jednotný nabíjecí standard

0

Evropský parlament dnes schválil směrnici, kvůli které bude vyžadováno užití stejného nabíjecího portu pro mobilní telefony a také stejného nabíjecího standardu pro tablety. Micro USB tedy bude standardem, který můžeme i nadále očekávat u mobilních zařízení jako hlavní.

common-mobile-phone-charger

K současnému požadavku pro mobilní telefony nyní přibudou i tablety. K implementaci směrnice jednotlivými státy musí dojít nejpozději do dvou let, výrobci poté budou mít ještě další rok na splnění. Toine Mander z Aliance liberálů a demokratů pro Evropu v Evropském parlamentu (ALDE Group) řekl: „This legislation will bring benefits to consumers and will reduce waste.“ („Tato legislativa přinese benefity pro spotřebitele a redukuje plýtvání.“ – Pozn.: volně přeloženo.)

Tímto krokem má dojít k úspoře až 300 milionů Euro ročně. To jsou podle EU celkové náklady na papír a samotné nabíječky. Dalším pozitivem má být i vyšší bezpečnost a absolutní kompatibilita. Někteří výrobci již na micro USB přestoupili, ovšem takoví výrobci jako Apple se do změny nabíjecích portů příliš nehrnou. Nyní musí přidávat do balení adaptér, jak si do budoucna s legislativou poradí, není jisté.

Z hlediska úspor se jistě jedná o zajímavý krok, protože většina uživatelů skutečně má plně funkční nabíječku či dokonce několik doma. Zatím se však nehovoří o tom, jestli se budou dodávat ke všem zařízením nadále či nikoliv. Nemyslím si, že se to shledá s přílišným úspěchem u spotřebitelů, pokud se nezmění cena k lepšímu a ubude v klasickém balení telefonu nabíječka.

Zdroj: Phonearena, Phonescoop, Youtube

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here