ESET a Lookout: Androidí Malware v roce 2013 dále poroste

0

Zatímco ještě před nějakými čtyřmi lety byly škodlivé aplikace výhradní devízou stolních počítačů, tak s rozvojem mobilních platforem přešly pomalu i na ně. A jelikož mezi nimi aktuálně kraluje Android, tak se tvůrci škodlivého softwaru poměrně logicky zaměřili právě na něj. A podle bezpečnostních společností ESET a Lookout budou v zaměření na Android pokračovat i v roce 2013.

Společnost Lookout konkrétně uvedla, že za rok 2013 počítá s 18 miliony nakaženými telefony a tablety s Androidem. Dále ve své zprávě také uveřejnila statistiky za rok 2012. Z těch mimo jiné vyplynulo například také to, že podíl nebezpečí (metodika 2.1) škodlivých aplikací po celý rok stoupalo, z 0.3 % v lednu na skoro celé 1 % v prosinci.

Dalším zajímavým zjištěním byla rozdílnost nebezpečí v závislosti na zemi původu uživatele. Zatímco v USA bylo i v říjnu nebezpečí podprůměrných 0.40 %, tak v Rusku dosahovalo těžko uvěřitelných 34.7 %.

Druhá bezpečností firma, ESET, se naopak zaměřila na různé typy nebezpečného chování aplikací. Celých 40 % nebezpečných aplikací podle ní zneužívá tajně odeslaných premium SMS, 32 % pak z telefonů dělá členy botnetu dále využitelného k různorodým činnostem a jen 28 % přímo krade osobní informace.

I přes na první pohled takto hrůzné vyhlídky je ale nutné důrazně připomenout, že naprosté většině nebezpečí se lze vyhnout i bez mnohdy relativně drahého antiviru. Stačí neinstalovat aplikace z pochybných zdrojů, naprosto se vyhnout warezu a i u aplikací z Google Play pečlivě kontrolovat požadovaná oprávnění.

Zdroj: aauthority (1) (2)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here