Ubuntu Edge nezafinancován

0

ubuntu-edge

Dnes v devět hodin ráno středoevropského času neúspěšně skončil Indiegogo projekt telefonu Ubuntu Edge. Napjatě se vyčkává na další krok společnosti Canonical – panují spekulace, že pokud se nenajde vhodný investor, vloží do projektu požadovanou částku 32 milionů dolarů ze své kapsy sám zakladatel společnosti, Mark Shuttleworth. I pokud by telefon nakonec nikdy nespatřil světlo dne, zapíše se do historie komunitního financování jako projekt s doposud nejvyšší vybranou částkou.

Ubuntu

Operační systém oficiálně vyvíjený od roku 2004. Je postavený na linuxové distribuci Debian a jedná se o jednu z nejrozšířenějších linuxových distribucí mezi běžnými uživateli. Rozšíření by měla pomoci i dohoda společnosti Canonical s činským ministerstvem informačních technologií o vývoji speciální verze systému pro tamní trh. Instalace operačního systému Ubuntu na mobilní zařízení s Androidem je díky podpoře architektury ARM distribucí Debian možná, nikoliv však oficiálně podporovaná.

Ubuntu for Android

Na události Mobile World Congress roku 2012 uveřejnila společnost Canonical variantu operačního systému Ubuntu fungující na telefonech s Androidem. Operační systém využívá linuxové jádro systému Android a standardně běží v pozadí, přičemž po zapojení k monitoru, respektive televizi, se na daném zobrazovacím zařízení zobrazí plnohodnotný Ubuntu desktop. Tato varianta operačního systému zatím nebyla uvolněna pro veřejnost, ale je nabízena výrobcům mobilních telefonů.

Ubuntu Touch

Začátkem roku byl veřejně odhalen operační systém Ubuntu Touch určený svým rozhraním přímo pro mobilní telefony a tablety. Společnost Canonical uveřejnila minimální hardwarové nároky pro low- a high-end verzi systému, přičemž druhá zmíněná má v sobě integrovat i variantu výše zmíněné technologie Ubuntu for Android, která umožní plynulý přechod do plnohodnotné verze systému po zapojení k zobrazovacímu zařízení. Systém byl opět nabídnut výrobcům mobilních telefonů, zároveň je však pro vybraná zařízení dostupná vývojářská verze. Nevadí-li vám ztráta záruky, můžete si systém vyzkoušet.

Ubuntu Edge

Koncem minulého měsíce uveřejnila společnost Canonical na fundraisingový portál Indiegogo svůj projekt Ubuntu Edge – mobilní „supertelefon“ s designem a technickými specifikacemi, které způsobily mezi zasvěcenou veřejností nemalý rozruch. Z požadované částky 30 milionů dolarů bylo vybráno jen necelých 13 milionů, celý projekt však zajistil zařízení nezanedbatelnou publicitu. Technicky způsobilá veřejnost nyní čeká se zatajeným dechem, jaký bude další osud slibného projektu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here