Jelly Defense – nejlepší želatinová hra všech dob

1

Ano kapitáne?

Přiletěli. Jsou tu. Zamořili galaxii a právě se vysazují nad Jádrem šlehaného krému!

Mobilizujte všechny želatiňáky, připravte se k odporu!

Rozkaz pane, naše krystaly neukradnou!

Bylo nebylo, žili želatiňáci na své rodné želatinové planetě naprosto nerušeně ve svatém klidu. Jednoho dne se ale nad jejich příbytky objevila podivná zelená loď,  ze které začali vyskakovat želatinoví vetřelci, kterým jde o jediné – ukrást hodným želatiňákům všechny diamanty a podrobit si tak celou želatinovou planetu. A jediní, kdo jim v tom mohou zabránit, jste vy!

Na Google Play najdete her žánru tower defense mraky, většinou se ale liší pouze kosmeticky. To Jelly Defense je jiná.

Jak již bylo řečeno v úvodu, vaším úkolem bude ubránit (tak trochu potvoroidní) planetu před nájezdem diamantůchtivých nepřátel. V dvaceti pěti úrovních se o to budete snažit pomocí několika druhů věží a speciálních schopností. Ale lehké to nebude – Jelly Defense patří k náročným kouskům, jejichž křivka obtížnosti stoupá nečekaně rychle a nečekaně vysoko. Opakování i prvních kol není výjimkou. Za vytrvalost a snahu ale budete odměněni netradičním herním zážitkem, který se dá srovnat s máločím.

Byť pod kapotou tepe srdce klasické tower defense hry, Jelly Defense má onu kapotu vybroušenou k dokonalosti. Audiovizuální stránka je prostě úchvatná – nezbývá, než před grafiky a zvukaři z polského studia Infinity Dreams hluboce smeknout za perfektně odvedenou práci. Nepřátelé i vaše věže jsou zpracovány skvěle – hýbou se, mluví, vzdychají a skutečně vypadají jako živé. Monochromatické ladění pozadí v kontrastu se sytě barevnými postavičkami dává Jelly Defense až snový nádech. Připočtěte mírně šílenou (a chytlavou) hudbu, která se vymyká běžným žánrovým škatulkám a máte hru, na kterou se jen tak nezapomíná.

Skutečně jsem netušil, že se jednou budu rozplývat u mobilní hry (!) nad tím, jak se mi to věžička hezky usmívá a povídá. Je to pocit těžko srovnatelný i s výbuchy sympatií vůči poníkům z řad příznivců seriálu My Little Pony. Kdo nezažil, netuší. Přesto všechno by se ale mohlo zdát, že Jelly Defense je v jádru vlastně jen hrou tuctového žánru s naleštěným zevnějškem, a že vlastně nic kromě pěkné grafiky nenabízí. Posuzovat ji takhle by ale bylo krátkozraké.

Byť se toho v žánru tower defense vymyslet příliš nového nedá, vývojáři se o to snaží a daří se jim to. Kromě nezvykle vysoké obtížnosti potěší i nutnost aktivně se zapojovat i během průchodu nepřátel kolem vašich věží – peníze ze zabitých nepřátel vypadávající je totiž třeba sbírat, automaticky si nepřipisují. Velkou devízou je i výběr věží. Ty jsou rozdělené do čtyř kategorií – ty, které střílejí jen červené zlé želatináky, ty mířící jen na modré, univerzální a podpůrné, které nemají ofenzivní funkci.

Kromě obligátních „vystřelím jednou a za chvíli zase“ věží jsou tu i specialitky ve formě těch věží, které umí zasáhnout více cílů, nebo věží, které se ve dvojici tvoří paprsek procházející více nepřáteli. Postavit lze i poručíka, který dává okolním věžím bonus, nebo banku, která na konci každé vlny vydá množství zlata podle množství peněz ve vašem banku. Dále tu najdeme zpomalovací věže, věže střílející po přímce, nebo věže udělující plošné zranění. Vzhledem k omezeným financím (navíc vyzkoumání nových věží ve stromu výzkumů něco stojí) a omezenému prostoru na mapě je třeba velmi taktizovat a kalkulovat, kam kterou věžičku umístit – správné rozvržení obrany je totiž klíčové ve snaze o porážku želatinového šmejdu z vesmíru.

Onen šmejd je také různý – různě barevný, různě rychlý, různě odolný a různě početný. Často tak budete muset měnit rozestavení své obrany přímo během hry, některé úrovně bez toho nejdou vůbec dohrát. Na konci každé mapy navíc vyrazí do boje sám mohutný boss, který si žádá obzvláště intenzivní ostřelování, aby padl. Za úroveň můžete ztratit maximálně deset životů, což, jak sami uvidíte, není příliš mnoho.

Jelly Defense je, dovolím si tvrdit, skvělá hra. Vtipná, graficky a zvukově nesmírně zdařilá a zábavná. Sice není úplně zadarmo, ale osobně si myslím, že cena šedesát pět korun je více než příznivá, za hru, která vydrží velmi dlouhou dobu a má tyto atributy. Jelly Defense řadím na svém osobním žebříčku hodně vysoko, dost možná do top desítky všech androidích her a určitě na první místo mezi tower defense hrami. Tak ji zkuste a pošlete ošklivé želatiňáky tam, kam patří!


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

http://www.youtube.com/watch?v=X0lbthbJ1ko“

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here