LG Nexus 4 – král surových Androidů

1

Do ruky se nám dostal zatím poslední přírůstek do rodiny Nexusů – konkrétně LG Nexus 4, který pro Google vyrábí LG Electronics. Pojďme se tedy krátce podívat na to, jak nová vlajková loď od Google vlastně vypadá v reálu a jaké jsou zkušenosti s tímto opravdu zajímavým telefonem.

Nexus 4 se již nějaký ten týden prodává, ovšem ne v České republice, ale v zahraničí. V Tuzemsku se Nexus 4 oficiální cestou stále neprodává, je však pár eshopů, které přijímají na tento zajímavý telefon předobjednávky. Jeho cena není zanedbatelná, pohybuje se okolo hranice 12 000 Kč (16 GB verze), což je vzhledem k ceně v domovské USA (299$ za 8 GB verzi a 349$ za 16 GB verzi) znatelně více. Je nutné připočítat náklady na dopravu, DPH a také skladování. Cenu zvedá také fakt, že u nás Google Play nezprostředkovává prodej tohoto mobilního telefonu, jako je tomu v zahraničních mutacích (namátkou již zmíněné USA a z našich sousedů například Německo).

 

Již ze samotných fotografií bylo patrné, že vzhled prošel úspěšnou revitalizací. Oproti předchozímu Nexusu se vzhled změnil jen mírně, přesto se dají všechny kroky ve změnách designu považovat za krok kupředu. Zmizela tedy velká brada, kterou měl předchozí Nexus od Samsungu a design se celkově změkčil. Obě strany nyní kryje ochranné a tvrzené sklo, které by mělo vydržet více, než například to u iPhone 4/4S. Co je sporné je zadní strana – tedy kostičkovaný motiv, který se při různém úhlu mění. Někomu se to může zdát vysoce efektní, někomu se tento výstřelek nezamlouvá. Musím říci, že v reálu vypadá zadní strana opravdu nadmíru originálně a v záplavě obyčejných, tenkých a  plastových krytů ten od Nexusu poznáte vždy.

Celkový pocit z držení telefonu je jedním slovem skvostný. Díky nemožnosti odstranit zadní kryt a uživatelsky tak vyměnit baterii je celé zařízení pevné jako skála, nikde nic nevrže, vše perfektně lícuje a sklo dodává telefonu punc exkluzivity (na rozdíl od sebelépe vybaveného plastového telefonu, který ve výsledku vypadá jako hračka).

Téměř celou přední stranu zabírá rozměrný (4,7 palce velký) dotykový displej, který nabízí vysoké rozlišení 768 x 1280 (HD 720p) s technologií IPS Plus. Je pravdou, že po dnešním představení Sony Xperia Z a ZL s FullHD displeji nejde o nejvyšší možné rozlišení, přesto je pohled na displej opravdovou pastvou pro oči a to hlavně díky již zmíněné zobrazovací technologii (jemnost 318ppi). Skvělá je také čitelnost na slunci a ostrém světle stejně jako pozorovací úhly. Displej vyvolává pocit, jakoby patřil do konstrukce samotné a téměř nepoznáte přechod mezi krycím sklem a displejem. Vše je opravdu perfektně zapracované. Hodí se ještě doplnit, že na vrchní přední straně telefonu se pod sklem skrývá notifikační LED dioda a na zadní straně čočka fotoaparát a prostor pro LED diodu. To je mimochodem jediné místo, kde je sklo kvůli nechtěným odrazům narušeno. Pod zadním neodnímatelným krytem se pak ukrývá baterie o kapacitě 2 100 mAh, NFC anténa a také cívka pro bezdrátové nabíjení – postupem času bude k dispozici bezdrátová nabíječka jako volitelné příslušenství.

Zmínit by jsme měli celkové rozměry telefonu – ty se odvíjí od velkého displeje, konkrétní rozměry jsou: 133,9 × 68,7 × 9,1 mm. Díky zaobleným rohům je však držení příjemnější, než například u konkurenčního Samsungu Galaxy S3 nebo HTC One X(+). V ruce rozhodně působí dražším a hodnotnějším dojmem.

Vzhled telefonu se v tomto případě opravdu líbí, nebo ne. Žádný obrázek Vám však nedokáže zprostředkovat dojem z držení telefonu samotného, ten je totiž opravdu jedním slovem skvělý.

Vzhled telefonu jsme si popsali, pojďme se podívat, co se skrývá uvnitř – co jiného než Android ve verzi 4.2 Jelly Bean a to v jeho čisté podobě /pure Android/ – operační systém je tedy bez jakýchkoliv nástaveb od výrobce nebo dodatečných aplikací – vše je surový android tak jak ho známe z různých emulátorů. To však není na škodu. Android ve verzi 4.2 je dospělým operačním systémem, který v základu nabízí to, co ostatní výrobci do svých přístrojů postupně doplňují formou doplňkových aplikací. To, že máte tu čest s čistým Androidem poznáte také na reakcích samotného zařízení. Ty jsou bleskurychlé, čemuž krom zmíněného čistého Androidu dopomáhá čtyřjádrový procesor Qualcomm S4 Pro APQ8064 o taktu 1,5 Ghz, Adreno 320 a RAM 2 GB. Díky tomu LG Nexus 4 poráží své kolegy snad ve všech testech výkonnosti.

Fotoaparát v Nexusu 4 od LG má sice méně megapixelů než vlajková loď od LG – LG Optimus G – to v konečném důsledku neznamená vůbec nic. Například Sony Xperia T má 13 Mpx snímač a přesto jeho výsledky nejsou z nejlepších, spíše naopak. Honba za megapixely se tedy nekoná a je to dobře – zpracovávat nesmyslně velké výsledné fotografie dá telefonu pořádně zabrat a pokud není fotoaparát vybaven kvalitním čipem a není dostatečně softwarově podporován, stejně nezajistí perfektní výkon.

Fotoaparát se od posledního Nexusu od Samsungu výrazně zlepšil. Hlavní disciplína, kde lze pozorovat změnu k lepšímu jsou fotky za zhoršených světelných podmínek – tedy tam kde Nexus od Samsungu zachycoval neostré přepálené snímky, tam se LG směje a pořizuje kvalitní a po celé ploše ostré fotografie. Novinkou je také funkce 3D panorama, které udělá plastické panoramatické snímky, které jsou víc efektní než praktické.

Celkově je Nexus 4 opravdovým krokem kupředu. Telefon nabízí vše, co od perfektně vybaveného telefonu očekáváte. Nabídne perfektní výkon, skvělý fotoaparát, super rychlé uživatelské prostředí a surový Android ve verzi 4.2, na který budou ostatní výrobci přecházet až za dlouhé týdny či měsíce. Obecně o všech telefonech z řady Nexus lze říci, že se vždy nové verze operačního systému dočkají jako první, nejinak tomu bude u Nexusu od LG.

Pokud se těšíte na nějaké negativa, jediné co mě napadne je chybějící slot pro paměťové karty a to je vzhledem k nabízeným variantám (8 GB a 16GB) tak trochu problém. V dnešní době ohromných paměťových karet a velké interní paměti je to trochu ,,za zenitem“, přesto se najde dost uživatelů, kterým 16 GB postačí. Pokud se však pasujete do role náruživého sledovače filmů v HD kvalitě a máte miliony MP3 skladeb, zde narazíte a to je asi jediný problém, který může hodně lidí zásadně od koupi odradit. Webové/cloudové úložiště je vzhledem k tuzemským nabídkám internetu v mobilu prozatím pasé, v zahraničí může cloudové řešení alespoň částečně problém vyřešit. Je jasné, že tento krok byl předem plánovaný. Nabídnout perfektní telefon se skvělou funkční výbavou za skvělou cenu? V tom prostě muselo nastat nějaké velké ,,ALE“. V tomto případě je to ,,ALE“ chybějící slot pro paměťovou kartu.

Novinka by se měla v české republice začít prodávat koncem měsíce ledena/začátkem měsíce února. V tu dobu by měl telefon proniknout do nabídky českých operátorů. Ve volném prodeji bude telefon dostupný za zhruba 12 000 Kč včetně daně, u operátorů se cena bude lišit maximálně o stokoruny. Každopádně, pokud se v tu dobu budete rozmýšlet o nákupu nového telefonu, doporučuji telefon nejprve vyzkoušet naživo. Váš názor /stejně jako ten můj/ změní první uchopení – rázem se pak může stát kandidátem číslo jedna místo SGS 3 popřípadě HTC One +. Za cenu okolo 12 tisíc se stále jedná o konkurenceschopnou nabídku, i když bude nutné v co nejkratší době slevnit na hranici 10 000 Kč a to především kvůli blížícímu se příchodu Samsungu Galaxy S IV popřípadě začátku prodeje Sony Xperia Z. V USA bych jako zákazník nečekal ani vteřinu, zde je však nutné rozmyslet se a uvědomit si, že cena není nejnižší. Každopádně za sebe mohu nákup novinky jen a jen doporučit.

 

1 komentář

  1. Telefon mám již měsíc. Má pouze jednu chybu – a tou je zadní hlasitý reproduktor, který zároveň slouží k vyzvánění. Pokud telefon leží na rovné desce tímto reproduktorem dolů dost se vyzvánění ztiší. Rovněž pokud je telefon v pouzdře nebo v kapse, je téměř neslyšitelný!!!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here