Vysoké hodnocení v Google Play nemusí být zárukou kvality aneb Vše se dá zaplatit

2

Komentáře a uživatelská hodnocení, důvěřujeme jim, řídíme se jimi a necháváme je z velké míry rozhodovat o tom, jakou aplikaci či hru si nakonec nainstalujeme a jakou nikoliv. Vzhledem k tomu, že jsou navíc v podstatě průměrem velkého množství subjektivních názorů, tak je povětšinou přijímáme až trochu moc nekriticky.

A to se tento týden ukázalo jako chyba. Nešlo tedy o nic extra velkého, neprovalila se žádná korupce manažerů v Googlu za účelem zvýšení hodnocení či něco podobného. Jen se přišlo na to, že tvůrce aplikací vystupující pod jménem  Noosoft Games platil (konkrétně $1.35) lidem na internetu za to, aby mu na Google Play ohodnotí hru známkou 5 a případně přidají nějaký hezký komentář.

Nevyužil k tomu navíc žádné špinavé fórum, ale naopak na západě poměrně populární projekt Amazon Turk, který dovoluje zadávání drobných prací lidem na internetu a jejich následné snadné vyplácení.

Tím samozřejmě porušil podmínky jak Google Play, které důrazně hlásají, že vydavatel nesmí nikterak hodnocení ovlivňovat, tak i Amazon Turkey, který zakazuje zadávat práci vyžadující stažení nějakého dodatečného softwaru.

I tak mu ale vše bez problémů prošlo a ještě dnes ráno měla jeho hříčka The rise of the Aliens při počtu 92 hodnocení těžko uvěřitelný průměr 4.9 / 5. Pak ovšem přišla negativní publicita novinářských serverů, a jak to vypadá, tak jeho aplikace již není mezi vydanými.

A co z toho plyne pro nás koncové uživatele? Inu, že si to chce dávat pozor i na na první pohled oblíbené aplikace. Hodnocení a komentáře lze totiž poměrně snadno krátkodobě naklonit ve prospěch vývojáře a neměli by tak být přijímány nekriticky.

zdroj: pha, talk

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here