Jak přežít v divočině se smartphonem

1

Aby byl pobyt v nehostinné přírodě příjemnější a snazší, tak vám přinášíme celkem jednoduché návody na drobnosti, které pomohou s přežitím v džungli. Jistě se vám už totiž stalo, tak jako každému běžnému člověkovi, že jste se náhodou dostali do divočiny například po pádu letadla a zůstali jste jako jediní přeživší. Potom jste asi začali přemýšlet jak vůbec přežít se zbylou hromádkou z letadla a rozbitým telefonem v kapse.

Tento návod je určen jak dobrodruhům, kteří výše popsanou situaci už zažili, ti určitě přišli na mnoho důmyslných pomůcek ke svému přežití, zde se však mohou inspirovat pro další tvorbu. Určen je také nezkušeným dobyvatelům, jež možná pád letadla mají zapsaný ve svém diáři u data zítřejšího den.

Takže začněme pěkně od začátku. Ze svého drahého telefonu, který je možná po tvrdém pádu rozbitý budete potřebovat hned několik součástí (i když není rozbitý, tak zřejmě vám je k ničemu kvůli absenci signálu). Tou první je reproduktor, dále displej, baterii, plechové části, základní deska a … a to je vlastně všechno.

Useful-components

 

Založení ohně

Po namáhavém dni se vždy hodí trocha toho ohně na zahřátí a ochranu před zdejším hladovým zvířectvem. Pro založení ohně je potřeba baterie, drát ze základní desky (doporučuji navštívit kokpit havarovaného letadla, tam se najde vodičů více než dost) a nějaké hořlavé klestí z přírody (doufejme, že jste se neobjevili na poušti, to by byl velký problém).

Starting-a-fire

 

Přiložte vodič ke kladnému a zápornému kontaktu na baterii, pevně jej k nim přitlačte a vodič se za chvíli zahřeje a zčervená, přiložte hořlavý materiál k rozžhavenému drátu a doufejte, že se pokus zdaří, drát se totiž po chvíli přepálí, takže máte pouze jeden pokus na jeden drátek.

Pokud se však snažíte zapálit oheň, zkuste se nejdříve porozhlédnout, zda není někde v blízkosti hořící vrak vašeho letadla, to by značně usnadnilo práci.

Řezný nástroj

V batohu vám zbyly ještě suché rohlíky a kousek másla, tak co si připravit chutnou svačinu? Potřeba bude nůž na rozkrojení a následné rozetření. Zde jsou dvě možnosti, ale pro jistotu si probereme obě dvě, takže si nachystejte základní desku, plíšek a kus hladké skály.

Making-a-cutting-tool

 

Vezměte základní desku a jedním rohem třete po kameni tak, aby vznikla ostrá hrana – viz obrázek „Process 1“. Druhý postup je téměř totožný, jen místo elektronické desky uchopíte plíšek, ten v telefonu určitě najdete, případně se můžete poohlédnout opět v letadle (je možné že tam v kuchyňce najdete i opravdový nůž, toho si však nevšímejte, vyrobíme si přece svůj vlastní!).

Signální zrcátko

Pokud vaše letadlo cestovalo na pravidelné lince, máte z části vyhráno, je totiž možné, že zanedlouho poletí další letadlo stejnou cestou a možná si všimne spadlého vraku. Pokud si nevšimne, můžete jim trochu pomoci a vysílat signály pomocí zrcátka – v letadle by si někdo z cestujících mohl všimnout odlesků přicházejících odněkud z lesa.

Using-the-screen-as-a-signaling-mirror

 

Displej se dá použít jako zrcátko a to tak, že se postavíte čelem ke slunci a chytnete jej jednou rukou, lesklou stranou k letícímu letadlu. Umístěte jej těsně před oči (samozřejmě tak, ať vidíte). Druhou ruku natáhněte před sebe směrem na letadlo a roztáhněte ukazováček a prostředníček do písmene „V“, přičemž letadlo umístěte do tohoto výřezu. Displejem natáčejte do různých směrů tak dlouho, dokud neuvidíte na svých prstech v úrovní letadla odlesk. Poté můžete vyzkoušet různé blikání, či dlouhodobé svíceni, fantazii se meze nekladou.

Kompas

Jestli vás už přestalo bavit tvrdnou na jednom místě a přibližně tušíte kterým směrem se máte vydat do nejbližší civilizace, tak se bude hodit kompas, ten opět buď najdete v letadle nebo si jej vyrobíme, což je samozřejmě mnohem dobrodružnější postup. K dispozici bude potřeba reproduktor, drátek, list a kaluž (opět doufejme, že nejste na poušti).

Making-a-compass

 

Vyjměte z reproduktoru magnet, obnažte jednu stranu drátku a namagnetujte ji (položte na pár sekund na magnet). Probodněte list drátkem tak, aby list vytvořil lodičku a celý „parník“ položte na nejbližší louži. List se na vodě natočí a obnažený konec drátu bude směřovat na sever.

Chytání potravy

Dostáváme se k poslední části našeho návodu, a to k lovu potravy. Zde jsou také dvě možnosti – suchozemská a vodní. Připravte si elektronickou destičku, plíšek, klacík a lanko.

Catching-food

 

Suchozemský postup tkví v zasunutí zabroušené el. desky (tvar šipky) do zářezu na konci klacíku a omotání provázkem – viz obrázek „Process 1“. Pro lov ryb je zase vhodné použití kousku plíšku nejlépe s nějakým zářezem nebo háčkem. Na plíšek navážeme provázek, ten bude sloužit pro vytažení kořisti a na celý výtvor nabodneme červíka nebo žížalu pro větší úspěšnost. Přejeme dobrou chuť!

zdroj: Anson Alex

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here