Intel: Android není na vícejádrové procesory dostatečně optimalizován

7

V maximálních frekvencích mobilním procesorům ještě něco málo do těch desktopových chybí, v počtu jader je však již spolehlivě dohnaly. Takřka všechna nová zařízení s Androidem dnes obsahují čtyřjádrové, v případě nižší střední třídy pak dvoujádrové procesory, jednojádrové kousky jsou pak určené jen pro ty nejnižší řady.

Jediným výrobcem, který stále tlačí jednojádrové procesory i do vyšších je, poměrně překvapivě právě onu dekstopovou větev reprezentující, Intel se svou řadou x86 procesorů Medfield.

A právě ten se tento týden se pokusil zdůvodnit, proč tomu tak činní. Android, konkrétně tedy jeho plánovač procesů, není dle jeho názoru pro vícejádrové procesory dostatečně optimalizovaný. Díky čemuž je použití vícejádrových procesorů spíše kontraproduktivní (údajně podepřeno interním testováním).

Poměrně překvapivě z toho však neobvinil tvůrce Androidu, Google, nýbrž své konkurenty, výrobce ostatních procesorů a tedy jejich driverů. Právě díky tomu a také odvolávání na údajně objektivní interní testování, vyvstává otázka, zda nejde jen a pouze o snahu o podporu Medfieldu, který alespoň z marketingového hlediska není kvůli přítomnosti pouze jednoho jádra (oproti konkurenčním 2 – 4) až zas tak přitažlivý.

Na druhou stranu se musí také uznat, že si i první generace Mefieldu vedla v benchmarcích poměrně dobře a to i v konkurenci vícejádrových kousků. Dá se tedy předpokládat, že pokud Intel opravdu dodrží své slovo a připravovanou dvoujádrovou generaci dodá s odpovídající optimalizací plánovače procesů, tak bychom se mohli dočkat zajímavého výkonu za rozumnou cenu.

zdroj: The Inquirer via talk

 

7 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here