HTC_logo

Když minulý týden proběhla většinou českých i zahraničních médií věnujících se chytrým telefonům zpráva o tom, že HTC nechalo zavřít komunitní stránky HTCRuu, které nabízely komunitní ROMky, tak se okamžitě spustila lavina spekulací o tom, jak HTC vyhlásilo válku celé kutilské komunitě.

Pravda bude ovšem zřejmě daleko prozaičtější. Alespoň z oficiálního vyjádření firmy totiž jednoznačně vyplývá, že příčinou sporu nebyla přítomnost komunitních ROM jako taková, ale jen a pouze zneužití loga a dalších chráněných prvků HTC ze strany stránky.

Problém se zmiňovanou stránkou nebyl, že by poskytovala upravené ROMky nebo RUU soubory.  Daná stránky používala zaregistrované značky HTC bez licence. Přímo v doméně obsahovala název ‚HTC‘ a na několika místech zobrazovala logo společnosti HTC, díky čemuž vypadala jako oficiální stránka HTC. Stejně jako jakákoliv jiná společnost, i my musíme chránit svojí značku. Nemůžeme riskovat, že budeme spojováni a následně po nás bude požadováno převzít zodpovědnost za komunitní software, nad kterým nemáme žádnou kontrolu.

HTC otevřeně podporuje komunitu a flashování uživatelsky upravených ROM. Dokazuje to například oficiální program odemykání bootloaderu na stránkách htcdev.com. Myslíme si, že komunita okolo komunitních ROM je cennou částí androidího ekosystému a nemáme jí v plánu opouštět. Milujeme její zapálení a doufáme, že bude pokračovat ve spolupráci námi i našimi produkty.

Zlý jazykové zajisté namítnou, že jde jen o krycí manévr, pomocí kterého se HTC jen snaží vyžehlit mediální spoušť, kterou způsobilo. Z dosavadního jednání HTC a jeho veskrze příznivému přístupu k (nejen) androidí komunitě bych se ale spíš přikláněl na stranu toho, že šlo jen o jedno větší nedorozumění.

Zdroj: Android authority, HTC blog

Tags

 
  • Zdenecek5

    No já je celkem i chápu. Vypadalo to opravdu jako oficiální stránka se všemi detaily. Navíc jejich právník psal slušně bez nějakého neslušného nátlaku nebo vyhrožování. Holt si autor těch stránek bude muset dát své věci na jinou doménu bez log a znaků HTC.