Google oficiálně představil Android 4.1 Jelly Bean

2

Google dnes na vývojářské konferenci Google I/O představil novou verzi svého operačního systému s názvem Android 4.1 Jelly Bean. Podívejte se, jaké novinky přináší a kdy se objeví na prvních telefonech a tabletech.

Jelly Bean sice nepřináší podobnou revoluci jako předchozí Ice Cream Sandwich, i přesto se ale můžeme těšit na několik důležitých novinek. Tou první, kterou jistě ocení každý uživatel, je výrazné zrychlení uživatelského rozhraní díky použití  vertikální synchronizace (V-Sync) a frekvenci 60 snímkům za sekundu. Přímo na Google I/O bylo ukázáno, jaký rozdíl v rychlosti tato vylepšení s interním označením butter (máslo) přinášejí.

Jak jsme už dříve předpokládali, dočkala se vylepšení také virtuální klávesnice, která nabízí například inteligentnější predikci slov. Podobně jako Swiftkey se klávesnice postupně automaticky učí nová slova a styl vašeho psaní. Pokud raději používáte hlasové zadávání textu, budete potěšeni možností jeho používání offline (bez připojení k internetu). Jako první bude vylepšena anglická verze a postupně budou následovat také další jazyky.

Jelly Bean přináší také nový fotoaparát s možností rychlého přechodu do galerie tažením prstu po displeji na stranu. A odsunutím fotografie mimo obrazovku dojde k jejímu rychlému odstranění. Pokud je v galerii video soubor, bude se v náhledu přímo v náhledu, namísto zobrazení statického obrázku.

Grafických změn se dočkala notifikační lišta, kde nyní najdete výraznější hodiny a oznámení z různých aplikací. Například pokud vám přijde upozornění týkající se fotografie na Google+, zobrazí se velký náhled této fotografie přímo v notifikacích. V případě nepřijatého hovoru můžete číslo volajícího vytočit, aniž byste museli otevřít aplikaci pro telefonování.

 

Výrazněji bylo upraveno vyhledávání, které je nyní mnohem inteligentnější a poradí si i s přirozenými hlasovými povely, podobně jako Siri a S-Voice. Google Search dokáže rychle a jednoduše vyhledat například dopravní informace, předpověď počasí a sportovní výsledky. Přímo na Google I/O byla tato funkce demonstrováno na následujícím příkladu: prezentující se zeptal, kdo je premiér japonské vlády a zařízení mu okamžitě zobrazilo a přečetlo informace z Wikipedie. Po zadání dotazu na obrázky kosmanů bylo okamžitě zobrazeno Google vyhledávání s obrázky těchto roztomilých opiček.

Aktualizováno bylo také uživatelské rozhraní vyhledávání. Zajímavostí je rychlý přechod do internetového prohlížeče na stránky Googlu, který provedete tažením prstu po displeji směrem doleva.

Domovská obrazovka v Androidu 4.1 Jelly Bean nabídne jen velmi drobné změny, například nový widget pro vyhledávání a novou tapetu. Změněno ale bylo přidávání widgetů: v případě, že už na domovské obrazovce není místo, dojde k automatickému zmenšení ostatních widgetů.

Pomocí NFC a integrované funkce Android Beam bude nyní možné posílat také fotografie. Další novinkou je možnost rychlého spárování s Bluetooth reproduktory, které podporují NFC.

Android 4.1 Jelly Bean si na vlastní kůži budeme moct vyzkoušet už v polovině července, kdy se začne prodávat tablet Nexus 7. Ve stejnou dobu dostanou oficiální aktualizaci na tuto verzi operačního systému Galaxy Nexus, Nexus S a Motorola Xoom. Už nyní by měly být vydáno SDK pro vývojáře.

Nezapomeňte se podívat také na další novinky z Google I/O 2012, které najdete zde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here