Android 4.2 nabídne možnost antivirové / antimalwarové kontroly aplikací

2

O tom, že Google plánuje do Androidu implementovat vlastní nástroj na otestování závadnosti nainstalovaných aplikací, jsme Vás informovali již před několika týdny. V té době se nicméně ještě předpokládalo, že bude tato novinka dostupná všem skrze novější verzi Google Play aplikace.

Podle blogového příspěvku JR Raphael to nicméně vypadá, že půjde spíše o další novinku Androidu 4.2 Jelly Bean. Právě v něm se mu totiž podařilo odhalit dialogy, které takřka dokonale korespondují s těmi z Google Play zdrojového kódu.

Ať už to bude jakkoliv, tak novinka nabídne kontrolu instalovaných aplikací proti serverům Googlu. Konkrétně při každé instalaci aplikace z jiného zdroje, než je Google Play, Vám bude nabídnuto, abyste aplikaci otestovali.

Pokud zvolíte, že kontrolu chcete, tak systém odešle na servery Googlu otisk aplikace a počká si na výsledek. V případě, že bude aplikace označená jako explicitně závadná, tak ji systém zablokuje a nenainstaluje. Pokud explicitně závadná nebude, ale současně v ní systém zjistí potencionálně závadné části, tak nechá o její další instalaci rozhodnout Vás. A pokud bude v pořádku, tak instalaci provede samozřejmě úplně normálně.

Celý proces je údajně velmi rychlý a i přesto, že zahrnuje odesílání dat na server a čekání na odpověď, tak instalaci aplikace takřka nezdržuje. Alespoň JR Raphael si oproti Androidu 4.1 prý nevšiml žádného zpomalení.

Kromě kontroly při instalaci z neznámého zdroje by mělo být možné aktivovat také kontrolu všech nainstalovaných aplikací manuálně.

O tom jak funkční tento nástroj bude, můžeme zatím jen spekulovat. Rozhodně jde ale o poměrně hezký pokus, jak zvýšit bezpečnost Androidu a současně neobětovat jeho otevřenost. I když právě v tomto bodě visí jeden velký otazník, a sice zda Google nebude tuto moc (zne)užívat.

Jako závadné aplikace by totiž mohl poměrné snadno označovat i warez aplikace, což by sice dle mého osobního názoru vůbec nevadilo (ba naopak), ale bezesporu by šlo o zneužití nástroje pro úplně jinou věc, než pro jakou je prezentován.

A co si o tom myslíte Vy?

Zdroj: eurodroid, blog.computerworld, svetandroida

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here