Komentář: Honba za jádrem

10

Jak je to dlouho, co ještě někoho zajímalo, co je uvnitř počítače? Jaký je tam procesor, kolik paměti, jaká grafická karta a podobně? Odpovím si egoisticky sám, dlouho. Kromě počítačových hráčů, nadšenců a IT profíků je všem úplně jedno, co v jejich počítačovém miláčkovi vykresluje stránku našeho webu a jak se to vůbec jmenuje. Někteří znalejší vám po položení dotazu alespoň řeknou Intel, případně AMD. A tím to končí. Klasický hardware u PC už dnes nikoho moc nezajímá – koupíte notebook za deset tísíc a okna s Wordem na něm rozjedete určitě. Téma tohoto článku je tedy nasnadě. Kdy nás to přestane zajímat u mobilů?

Osobně si připadám v situaci, kdy už to jedno je. Moderní telefony od nižší střední třídy nemají problém s většinou aplikací, pro běžnou práci stačí naprosto bez problémů. Kterou že to mají generaci čipu od Qualcommu? Je to jedno. V Play vám stejně nenabídnou nic co by váš telefon neměl zvládnout a uživatelům už stejně jedno, jestli má jejich mobil půl GB nebo tři čtvrtě GB operační paměti. O to víc mě udivuje, že se marketingová oddělení technologických firem nepřestávají snažit ohromit zákazníky počtem jader na čip.

Naposledy to vidíme na případu Galaxy S III. Nezajímavá plastová placka, zaměnitelná se záplavou podobných plastových placek – ale má to čtyři jádra tepající na 1,5 GHz tak to musí být dobré! Jasně, stále existuje pokrok, ale celá ta honba za co největším počtem jader je v prostředí telefonů, kde majoritní systém měl donedávna problémy paralelizovat dvě vlákna, docela úsměvná. Dochází tak ke stejné situaci jako na PC trhu, kde se jednotliví výrobci mikročipů snažili předhonit jeden druhého taktovací frekvencí až vznikaly takové šílenosti jako Pentia tikající na 3,6 GHz na jednom jádru.

Celkem správně se v počítačovém světě začal vývoj ubírat cestou více vláken, která mi ale na mobilech současné generace nedává moc smysl. Tedy, nejen současné generace ale při současném způsobu použití. Ruku na srdce – najednou máte puštěné maximálně dvě aplikace, přičemž jedna z nich je v 90% případů hardware nepříliš zatěžující přehrávání hudby. Na jednoduché hříčky stačí s přehledem jedno jádro a tak je reálné uplatnění vícejádrových monster v podstatě jen ve dvou segmentech – v přehrávání videa ve vysokém rozlišení a v náročných hrách.

Pokročilé jsou z mnoha důvodů (viz můj postarší článek) v prodejnosti a hranosti za nenáročnými rychlíky a nevěřím tomu, že by video přestalo být díky více vláknům nějak razantně méně náročné na spotřebu baterie, což je stále hlavní důvod, proč si nepouštět na chytrém telefonu celovečerní filmy.

Možná nemám pravdu. Možná přijde nová verze Androidu, která nám ukáže, že osm jader je rozumné minimum a kdo jich nemá šestnáct nepřečte si pomalu ani e-mail. V současné době ale musím být k těmto závodům ve zbrojení skeptický. Aby to nakonec nedopadlo krizí, stejně jako v roce 1962.

10 KOMENTÁŘE

  1. s/“cestou více vláken“/“cestou více jader“
    Jinak zajímavý článek. Na standardní use case u běžných PC (krom přehrávání vysokohd videa a hry) by taky stačil počítač patnáct let starý, akorát nový software nás nutí kupovat novější hardware. A nejinak tomu bude u mobilních zařízení, mám ten pocit 🙂

  2. Pekne napísaný článok a viac-menej s ním súhlasím, no Samsung Galaxy S3, len dobiehal konkurenciu v počte jadier (musel ich tam dať 4 aby sa udržal na trhu). No jeho hlavným lákadlom (ťahákom), boli softvérové vylepšenia, čiže si nemyslím že to je „len“ ďalšia nezaujímavá plastová hračka, ale má čo ponúknuť ako po hardvérovej stránke tak aj po softvérovej.

  3. uplná blbost..kde bysme byli kdyby vývoj nepostupoval stále dopředu..copak byste chtěl žít v jeskyni?nebo sebou nosit kufr se sateltinim telefonem…. ve smartphonech hodba za jádry zas tak důležitá není ,ale u tabletu je výkon nejvíce potřeba..nevim co máte proti samsungu ale ještě ho v ruce nikdo nedržel tak nechápu jak ho můžete zatracovat!!!!!!!až ho chytnete do ruky tak hned změníte názor.. nevlastníte náhodou něco od applu?

  4. No pripada mi to, ze pokazde je system vyladeny tak, aby byl o neco pomalejsi, nez by clovek cekal, aby ho to nutilo poridit si novy a vykonejsi telefon, ktery by mel byt rychlejsi. Ovsem tam jsou zase pridany nove funkce, ktere telefon bezpecne zpomali 🙂 Ale kazdopadne pridavanim novych funkci se nekdy vylepsuje komfort i ergonomie ovladani a tim se zrychluje prace. Tak zalezi na kazdem, jake funkce vyuzije a co je pro neho dulezite. Tudiz proto, aby telefon zvladal nove funkce bude treba vykonejsi hardware…

  5. Hm, rýpaní do SIII mi připadá trochu nefér, Samsung jen dohání konkurenci. No nevím, jak by se uživatelé tvářili, kdyby nová vlajková loď neměla 4 jádra…

    Já myslím, že to dopadne stejně jako notebooky, pro většinu uživatelů stačí 2 jádro (1 jádro pro opravdový low-end), pro nadšence a ty kdo opravdu potřebují víc výkonu tu jsou 4 jádra, ty jsou ale většinou vykoupeny velkou spotřebou (45-55W). Víc výkonu na laptopu prostě nemá smysl, výdrž na baterii by pak nestála za nic, nehledě na problémy s chlazením.

    Myslím, že stejně to dopadne u smartfounů: 1-2 jádra low/middle, 4 high-end. Tablety asi budou tíhnout víc ke 4jádrům, případně více jádrům, ale myslím, že 16 jader je už totálně mimo.

    Další vývoj bych spíš viděl ve vylepšení architektury, větší výkon na takt, větší cache a tak podobně než přidávání jader…

      • Částečně souhlasím s Vaším tvrzením ohledně honby za jádry. Ale pro mne je taková S3 skvělou volbu vůbec ne kvůli výkonu, ale díky pro mne, ideálnímu displeji 4,8 inch jenž je pro mne naprosto vyhovující. Dále bych rád zmínil funkci S-Voice jenž má skvělé potencionální využití, NFC kteréžto bude v časech budoucích velice dobře použitelné a v neposlední řadě Smart Stay funkce jejíž použití v praxi je nanejvýš praktické. A ta ona honba za jádry jak již výše zmínil p. Slezák je jen o marketingu, protože lidská hloupost je bezmezná a radši dají přednost výkonu před funkčností a využitím. Proto Samsung splňuje obojí v celé své kráse.

  6.  Vlastnim SGS2 a prestup na SGS3 je naprosto zbytecny, prozatim urcite, protoze neni nic co by vyuzilo vsechny 4 jadra. Je fakt, ze vyrobni technologie se mensi, myslim tim nanometry, tim padem i mensi spotreba a vyssi vykon, ale to je to minimum co bych od telefonu pozadoval. Kryju se dvoujadrem a vim, ze mi minimalne na rok 2012 a myslim, ze i na rok 2013 vykonove bude dostacovat i na ty nejlepsi hry. Do kategorie multicore cpu bych mohl radit i objem RAM, kde 1GB je vice nez dost a nezazil jsem situaci, abych sel pod 250 volnych MB a to jsem mel hromadu aplikaci spustenych. Je vsak jasne, ze honba za multicore jsou kvuli konkurenci a proste je to IN, ruku v ruce s nima bezi i vyvojari her, kteri maji lepsi podminky a tim padem hezci grafika a to prodava. Ja se prozatim drzim toho pomyslneho topu, ale vys az do nebes nehodlam jit, protoze tam neni co delat a je to zbytecne.

  7. oplati sa čítať članok? To že nikto nevie čo je v noťase je pravda. Ked si idu kupiť Notebook tak si zoženu niekoho kto to vie, takmer vždy!! majiteľovi je ta informacia zbytočná, tak isto aj ludia ktorí chcu vykonnejší mobil to s niekym riešia, pripadne si kupia iPhone. 
    Nárast vykonu je len plus, posuva to vývoj neskutočne dopredu, a možno sa rychlejšie približuje doba kedy baterky budu stačiť. výkonnemu jadru

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here