Srovnání cloudových úložišť (uživatelské klady a zápory různých služeb)

28

Přináším Vám první díl srovnávání aplikací. V dnešním díle se podíváme na aplikace, které Vám ulehčí práci s ukládáním svých dat do webového prostoru a také synchronizací mezi různými platformami. Na trhu je spousta aplikací, které umožňují ukládat svá data do „cloudu“ (na zabezpečené servery různých poskytovatelů).

V dnešním díle si probereme, které aplikace je možné stáhnout, kolik nabízí různé možnosti volného prostoru, na jaké platformy je možné je stáhnout, výhody, nevýhody a uživatelské postřehy…

             

V dnešní době existuje mnoho cloudových služeb, a mnohé další stále přicházejí. V tomto srovnání si probereme následující:

 1. DropBox
 2. Google Drive
 3. SugarSync
 4. Box
 5. SkyDrive

DropBox

 

DropBox není třeba dlouze představovat. Jedná se o jeden z nejrozšířenějších cloudových úložišť dneška.

Volný prostor: základní 2 GB + 500 MB za dokončení registrace + 500 za každého pozvaného přítele

Platformy: Windows, Mac, Linux, a mobilní telefony (iPhone, Android, BlackBerry)

Výhody: Jednoduché rozhraní, které nabízí i desktopového klienta a vše funguje jednoduše a intuitivně.

Nevýhody: Slabší nabídka volných datových megabajtů než Box. DropBox zvládá synchronizaci pouze části souborů a tedy těch, které byly změněny.

Uživatelské zkušenosti: DropBox používám již více než rok, a jsem s touto službou spokojený a v porovnání s ostatními se mi zdá jako jedna z nejlepších.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

Google Drive

 

Google v nedávné době představil svoji službu Google Drive. Tím nahradil svoji dosavadní službu Google Dokumenty a rozšířil ji na možnost nahrávat soubory všech druhů.

Volný prostor: 5 GB

Platformy: PC a Mac, Chrome OS, Android, iPhone a iPad (již brzy)

Výhody: Jednoduché rozhraní, které nabízí i desktopového klienta.

Nevýhody: Slabší nabídka volných datových megabajtů než konkurence. Google v rámci svých nových sjednocených podmínek má vsuvku, že může využívat obsah vašich dokumentů k reklamním a jiným účelům. V některých případech nezvládá synchronizaci některých souborů.

Uživatelské zkušenosti: Google Drive jsem zkoušel, není špatný, avšak mě nemotivuje zatím vyměnit za DropBox, který používám dlouhodobě a mám tam svá data. A také se mi nelíbí nové podmínky.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

SugarSync

 

Další cloudové úložiště. Toto úložiště se vyznačuje především tím, že je možné synchronizace jen určené složky, které si definujete.

Volný prostor: 5 GB

Platformy: Windows XP, Vista a Windows 7, Mac OSX, Android

Výhody: Jednoduchá synchronizace mezi telefonem, webem, a notebookem. Další výhoda je synchronizace pouze určitých složek.

Nevýhody: Slabší nabídka volných datových megabajtů než konkurence. Dle komentářů na Google Play stále nevyladěná aplikace pro Android.

Uživatelské zkušenosti: Tento produkt jsem měl nainstalovaný pouze v počítači. Líbila se mi myšlenka a koncept synchronizace určitých složek. Avšak není pořád takový důvod měnit službu DropBox.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

Box

 

Volný prostor: 5 GB (bylo možné při přihlášení ze zařízení Android získat až 50 GB)

Platformy: BlackBerry, iOS, Android

Výhody: Výhoda je nadstandardní úložný prostor pro své data. Nabízí widget.

Nevýhody: Nenabízí aplikaci pro Windows platformu a tím synchronizovat jednodušeji. Free verze nabízí omezený datový tok upload/download a je tedy velice pomalý. Možnost nahrát soubor o maximální velikosti 25 MB.

Uživatelské zkušenosti: Tato služba je na Androidu graficky pěkně propracovaná avšak nenabízí desktopového klienta pro Windows, což vede k tomu, že jen nikterak nevyužívám. Mám jej jako záložní pro své fotografie.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

SkyDrive

  

Volný prostor: 7 GB (stávající uživatelé mohou získat až 25 GB)

Platformy: WindowsPhone, iOS

Výhody: Výhoda je nadstandardní úložný prostor pro své data. Nabízí desktopového klienta.

Nevýhody: Nenabízí aplikaci pro Android, což pro naši komunitu je zatím obrovské mínus, avšak tato aplikace je přislíbena na léto.

Uživatelské zkušenosti: Zatím žádné, mám jej pouze aktivovaný na plnou velikost a čekám na Android klienta. Této aplikaci bych věřil z hlediska bezpečnostního nejvíce. Tak uvidíme. Až vyjde, určitě se dočkáte uživatelské recenze.

Chybí Vám nějaká cloudová služba v článku? Budu rád, když napíšete, které služby využíváte a v čem spatřujete výhody a nevýhody.

28 KOMENTÁŘE

 1. Chybí mi nějaký rozumný přehled, například zdůraznit že box je ve free verzi příšerný pomalý (upload / download). Dropbox zvládá synchronizovat pouze část souboru, která byla změněna. Google disk nezvládá v nějaké „konstelaci“ (název uživatele, diakritika) synchronizaci některých souborů atd…

 2. Momentalne jsem zacal pouzivat sluzbu Wuala, jako jedna z mala nabizi sifrovani souboru uz na pocitaci, tudiz na server se natahuji uz sifrovana data a nikdo k nim nema pristup. Na PC je pouzivani docela komfortni, jde nastavit sdileni celych slozek, synchronizace na vice pocitacu a melo by jit i verzovani (to jsem jeste nezkousel). Na PC se da nastavit i sdileni pres odkaz. Na mobilu je klient dost jednoduchy, je pristup k obsahu, a nebo se daji nahrat na server jednotlive soubory, slozky to bohuzel neumi. Pri pouziti souboru se soubor stahne do telefonu, upravovat jsem v telefonu jeste nezkousel, tak nevim, jestli to aktualizuje i na serveru.

 3. Velkou výhodou DropBoxu je, že má nativního klienta pro Linux; pokud se nemýlím, toto nikdo další nenabízí? Osobně jsem DropBox používal „dávno před Androidem“ právě kvůli synchronizaci Win/Lin. 

 4. Může mi někdo vysvětlit proč se zmiňují nějaké nové podmínky u Google Drive, když nové vůbec nejsou?
  Zkoušel se někdo, kdo podmínky četl, vážně zamyslet nad jejich účelem?
  Dyť bez těch vyjmenovaných operací by služba nemohla fungovat.

  A Skydrive má ve free pro nové 7GB a ne 5GB.
  A to, že je u těch služeb „slabší nabídka volných datových megabajtů“ je sranda? Kdo potřebuje větší prostor, tak si ho může přikoupit a u mnoha služeb velmi levně.

  Nehledě na to, že u Boxu není zmíněna jedna obrovská nevýhoda a to limit na soubor 25MB!

  Pro další srovnávání doporučuji autorovi delší přípravu. Sám jsem této oblasti věnoval pro svůj blog více než 25 hodin, takže mám o mnoha službách přehled.

  • Petře, děkuji za Váš podmětný názor. Ano, nevýhodu spatřuji i v omezené nabídce volného prostoru. Většina uživatelů si jej nebude kupovat. SkyDrive opravím, děkuji za připomínku.

   A celkově k přípravě atd. si myslím, že jsem věnoval dost času, jak o věcech o kterých jsem čel, tak o vlastních zkušenostech. Uživatelům jsem chtěl přinést to nejdůležitější a ne zahltit dalšími informacemi. To, že existují další je fajn, ale o nich moc lidí nezná, a tyto produkty jsou ověřené a nabízejí je společnosti, které garantují určitý standard a bezpečnost. O ostatních jsem informace nevyhledával, ještě mě napadla wuala, ale to můžeme nechat na další článek…

   • Já jsem srovnával pár desítek služeb a to, že nejsou známé ještě vůbec neznamená, že jsou nekvalitní či nezabezpečené. Hodně z nich je i docela známá, ale nepíše se o nich.
    Mnohdy nabízejí mnohem více s ohledem na bezpečnost, synchronizaci i zálohování než tito všude neustále omílaní hráči.Nevýhodu ve volném prostoru je možné vidět, ale nelze na druhou stranu vah stavět Box, který sice nabízel/nabízí vyšší kapacitu zdarma, ale tento prostor je díky omezením a absenci synchronizace nevyužitelný. Synchronizací opravdu nedisponuje – viz. “ tím synchronizovat jednodušeji“) Pokud se Vám nechce pro příště trávit více času hledáním informací, tak můžete čerpat z mého blogu a této tabulky (http://www.e-vanicek.cz/p/sync-backup.html ), případně i z jiných částí blogu a uvedením jako zdroje, protože to tak přinese více informací než na několikrát opravovaný článek.

    A další chyba je, že je nově možné nahrávat na GDrive jakékoli soubory. To je možné již pěknou řadu let včetně podpory pár desítek formátů pro zobrazení.
    A jako výhodu by se slušelo uvést maximální velikost souboru 10GB.

 5. Trošku bych se zastal SkyDrive. Na Andoidu používám HotQuick(QuickHotmail) a tam je k dispozici pohodlný přístup ke všem službám Hotmailu – tedy i SkyDrive! Kde mám internet – mám sebou vše potřebné…

 6. Článek je hezký, akorát mi obrázek od skydrivu berete z mých stránek sikipc.webnode.cz! 😉

  Nebudu z toho něco dělat, ale správně se to má dělat, že alespoň uvedete zdroj a nebo obrázek stáhnete a uložíte si ho na vlastní úložiště 😉

 7. Moc bych potreboval, aby muj zaznam bezpecnostni kamerou se nekam ulozil. Ja bych (po upozornrni SMS) se pak na zlodeje podival… Prosim, existuje nejaky server nebo cloud, kde by kamera vyslala sama zaznam na zvolenou adresu http//: ???
  Moc dekuji predem za radu.
  Mirek


 8. osobně kombinuju několik cloudů. Nejpropracovanější se mi
  zdají Dropbox a Copy. Kombinací více cloudů mám kolem 100GB prostoru zdarma.
  Pro zajímavost ještě pár v článku nezmíněných cloudů:

  Copy.com
  – základ 5gb, na doporučení (https://copy.com?r=tGITea) dokonce 10GB a za každé doporučení dalších 5Gb. moje oblíbené, pěkná selektivní synchronizace, zatím slabý androidí klient

  Yandex
  – v základu 10GB, za auto upload fotek 32GB na půl roku, na doporučení (https://disk.yandex.com/invite/?hash=X0ZODWMM)
  1GB navíc

  mega.co.nz
  – 50GB v základu, šifrovaný přenos, ale zatím slabé sync
  aplikace

 9. Cloud copy.com zvýšil prostor zdarma na 15GB a na pozvání (https://copy.com?r=tGITea) dokonce na 20GB. A řekl bych, že funkčností dohnal i Dropbox, který byl zatím nejlepší (selektivní synchronizace, rychlost, mobilní klienti atd.).

  Vyzkoušel jsem i sdílení fotek a je to super. Pokud sdílím třeba 4GB
  fotek (nebo čehokoli dalšího) s dalšími třemi lidmi tak každý z nás
  čerpá jen poměrnou část celkového objemu dat tj. jen 1GB místo oněch
  4GB. Pokud se nepletu, to u žádného jiného cloudového úložiště není…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here