Český zoubek: Dlužníček aneb kdo mi kolik visí?

5

Stává se vám, že někdy někomu půjčíte peníze a zapomenete na to? Nebo jinak, jezdíte na chaty, festivaly, či jiné pařby a s kamarády se tak různě skládáte – ten zaplatí dopravu, tenhle koupí lístky, tamten zase jídlo či pití…? Pak nastává problém, jak se vlastně vyrovnat, když každý platil jinou sumu peněz. Nejde to jinak, než posbírat účtenky, vzít do ruky tužku, sednout nad papír a začít kalkulovat, kdo kolik za koho zaplatil. Na konci se snad a ideálně nějak dopočítáme tomu, kdo má komu kolik doplácet. Tomu už ale může být konec, pokud si do svého Androida stáhnete užitečnou aplikaci – Dlužníčka.

Dlužníček

 

Dlužníček

Aplikaci dlužníček vyvíjí vývojář David „Destil“ Vávra, kterého mnozí mohou znát především díky symbianové aplikaci Handy Geocaching, která se ve své době stala naprostou legendou pro hráče Geocachingu. Nyní Destil přešel na systém Android, a odvádí opět dál svoji kvalitní práci.

Jak již bylo v úvodu nastíněno, aplikace Dlužníček slouží pro správu a přehled plateb více lidí. Aplikaci využijí například party kamarádů, vícero rodin na dovolené, ale také kolegové z práce nebo kdokoliv jiný, kdo si chce své dluhy u ostatních ohlídat. V poslední době bylo provedeno dosti zásahů do UI, avšak musím říct, že k lepšímu.

Dlužníček Dlužníček Dlužníček

Při prvním spuštění aplikace se vám otevře demo skupina, na které si můžete v rychlosti vyzkoušet, jak aplikace funguje a jak se ovládá. Pokud chcete aplikaci začít používat, musíte si vytvořit skupinu uživatelů/dlužníků. Provedete to tak, že kliknete v záhlaví na název skupiny a zvolíte „spravovat skupiny“. V otevřené nabídce pomocí piktogramu s pluskem přidáte novou skupinu (demo skupina bude automaticky smazána a objeví se opět v případě, že smažete všechny vytvořené skupiny). Při editaci skupiny volíte jména dlužníků, název skupiny a k dispozici je i tlačítko synchronizace, která je defaultně vypnutá. Po dokončení vytvoření skupiny můžete začít přiřazovat jednotlivým lidem ze seznamu platby, které provedli.

Přiřazování plateb je jednoduché a intuitivní. V otevřené skupině stačí kliknout v záhlaví na plusko, čímž se dostanete do editace platby. Následně vyplníte údaje: kdo platil, za koho platil, kolik zaplatil, důvod platby a kdy platil. Volitelně zároveň můžete určit, zda daný člověk platil za někoho konkrétního či zda platil za všechny ve skupině. Dále můžete vybrat měnu, ve které proběhla transakce (defaultně je nastavená česká koruna). Můžete si přes aplikaci vyfotit účtenku, kterou poté naleznete ve složce Pictures/receipts na SD kartě. Takto můžete přiřadit kolik plateb chcete.

Dlužníček Dlužníček

Po přiřazení plateb se jednoduchým přepnutím ze záložky „platby“ přepnete na záložku „dluhy“, kde už máte jasně vyobrazeno, kdo komu má kolik zaplatit. Defaultně je v aplikaci nastavena minimalizace dluhů, což může vést ke zobrazování nepřímých dluhů a plateb „za někoho jiného“. Pokud tuto funkci chcete vypnout, dá se to udělat v nastavení aplikace. Ťuknutím na dané jméno s dluhem se otevře nabídka, ve které můžete zvolit zápis o uhrazení dluhu, a nebo se nechat přesměrovat na PayPall a dluh zaplatit skrze něj. Platby jsou počítány jako peer-to-peer platby, takže jsou provedeny bez poplatků.

Dlužníček Dlužníček

Na kartě přehled si můžete nechat zobrazit cash flow jednotlivých členů skupiny.

Kromě bezplatných funkcí je možné si za drobnou úplatu autorovi odemknout i funkce navíc. Jedná se o odstranění reklam, převod dluhů do jiné měny dle staženého kurzu, filtrování plateb nebo si můžete zaplatit vše zmíněné zároveň. Aplikace také umožňuje „koupit pivo autorovi“, přičemž máte sledovat, co se stane. Tuto funkci jsem nezkoušel 🙂


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

Aplikace je velmi zajímavá a mnohým určitě přijde vhod. Autor je otevřený jakékoliv diskuzi, podnětům či nápadům, co by v aplikaci ještě mělo být přidáno. Proto ho neváhejte kontaktovat.

Ještě krátký popis dle Google Play:

DLUŽNÍČEK (Settle Up) je nepostradatelná aplikace pro všechny kamarády a spolubydlící, kteří hledají způsob, jak nejlépe vyřešit společné výdaje. Dlužníček se vám bude hodit při organizování oslav nebo výletů a rychle utne všechny nepříjemné dohady na téma „kdo to dneska zatáhne“. Dlužníček zaznamenává veškeré společné výdaje a vždy ví, kdo komu dluží a kolik to dělá.

Hlavní funkce:
– Synchronizace mezi iPhony, Androidy a webem – plně funkční i offline
– Důraz na přívětivé uživatelské prostředí, obsahuje i tabletové rozhraní
– Možnost mít více skupin a rychle mezi nimi přepínat
– Seznam plateb s exportem na e-mail
– Vyrovnání dluhů ve skupině – řešeno minimálním počtem transakcí
– Rovnoměrné i nerovnoměrné dělení plateb, více lidí může přispět na platbu
– Podpora více měn
– Připojení fotky účtenky k platbě
– Import/export dat na SD kartu, do CSV a emailem
– Zaplaťte dluhy PayPalem rovnou z aplikace (bez poplatků)
– Pro vývojáře: otevřené API
– Přeloženo do 20ti jazyků

Ještě více funkcí za pár drobných uvnitř aplikace:
– odebrání reklam
– filtrování plateb
– převod dluhů do stejné měny podle kurzu z internetu

Oprávnění:
Kontakty: napovídání jmen a e-mailů
Internet, Stav telefonu: PayPal integrace
Google účty, synchronizace: Cloud sync
SD karta: ukládání účtenek

Znáte nějakou českou aplikaci či hru, která by si zasloužila recenzi? Napište nám do diskuze.

5 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here