Cyanogen chce vytvořit vlastní mobilní operační systém

4

Společnost Cyanogen se již několik let stará o alternativní sestavení na základě zdrojových kódů operačního systému Android. Podle oficiálního vyjádření však má vedení firmy v plánu vyvíjet i zcela vlastní mobilní systém bez zapojení Googlu. Ten by měl stavět na open source kódech a nepočítá se tak s napojením na cloudové služby Googlu.

cyanogenmod

To taky znamená, že v plánu je i vývoj vlastního obchodu s aplikacemi, který by měl být připraven do poloviny roku 2016. Takový systém však nebude k dispozici zdarma, alespoň tedy pro velké hráče, kteří by jej chtěli ve svých smartphonech od základů používat. To je vcelku logické, ale zůstává otázkou, v čem bude přidaná hodnota.

Zdroj: phonearena

 • MartinezZ

  Tak tím se CM odstřelí, protože lidi ty „cloudové“ (kreténský název něčeho, co tu bylo už dávno před tímto názvem) služby jako mail, kalendáře, drive a další už běžně používají a nebudou kvůli CM přecházet a kupovat znovu nové aplikace.

  • Libor Foltýnek

   Přesně tak. Navíc CM rozhodně neoplývá stabilitou, takže pokud by tam nebyly gapps, můžou to zabalit. Jako uživatel nevidím důvod, proč bych měl chtít další OS, bez pořádné komunity a aplikací, jako výrobce nevím, proč bych měl platit a CM, když můžu mít osvědčený Android.
   Leda by Google udělal nějakou mega botu (a ne, že bych se až tak divil)

 • Jasne. Okopčia Google ako sa len dá a keď im to konečne ide ako tak, tak sa vyserú na Google. Týmto CM u mňa končí.

 • ic

  Moc mi z toho není jasné, jestli ten jejich systém bude založený na kódu Androidu jako si udělali v Amazonu, nebo prostě jen na linuxovém (či třeba Firefox OS základu). Pokud úplně opustí Android, tak budou jen jedni z mnoho a mnoha operačních systémů, co jich tu už bylo a taky bude a nikdy podstatný tržní podíl neukousli.
  Mohli by zaujmout výrobce telefonů, pokud by se jim podařilo ze systému odstranit všechny problematické části zatížené patenty a tak snížit cenu svého OS… pokud by měli ten nejlevnější (ale výrazně), mohli by oslovit výrobce super levných strojů pro rozvojové země a teoreticky mít i úspěch. Ale myslím, že patentem (bez ohledu na spornost daného patentu) je už zatížené tolik věcí z architektury i UI mobilních OS že to ani nejde.