PEEK – vyšetření oka i v nejzapadlejší africké vesničce

0

peek

Zatímco v Evropě, severní Americe a celkově ve všech vyspělejších zemích nejsou oční vady až tak vážným problémem, přeci jen lze naprostou většinu vcelku jednoduše řešit, tak v chudších částech světa mnohdy představují velkou překážku v životě mnohých lidí. Díky nutnosti vcelku neskladného a drahého vybavení totiž nejsou diagnostikovány a následně léčeny ani ty nejbanálnější případy, které by třeba u nás vyřešila rychlá operace nebo pár brýlí.

A právě diagnostickou část problému by rád vyřešil projekt PEEK – přenosná souprava na oční vyšetření – který si, samozřejmě s trochou nadsázky, bere za cíl vměstnat všechny ty drahé oční mikroskopy, tabule s písmeny a další vybavení do aplikace pro chytrý telefon s Androidem.

Aplikace konkrétně aktuálně zvládá klasické vyšetření zraku pomocí zobrazování čím dál tím menších znaků, kontrolu barvosleposti a schopnosti rozpoznat kontrasty. Vedle toho nabízí možnost vyfotografovat čočku oka a porovnat jí s ukázkovými fotografiemi oka zasaženého různými nemocemi anebo, se speciálním příslušenstvím, zachytit podobu očního nervu.

pee-eye-test-2-980

Oproti klasickým přístrojům navíc aplikace nabízí i několik novinek. K datům o pacientech se automaticky ukládá poloha z GPS senzoru zařízení, takže si terénní pracovník nemusí pamatovat, kde jaký pacient žije, veškeré informace lze přes internet sdílet třeba s experty v Anglii a tak podobně.

Přesto že se projekt dočkal pozornosti veřejnosti teprve nedávno, tak je již poměrně dlouhou dobu testován v Keni a alespoň zatím to vypadá, že úspěšně. Vzhledem k omezeným schopnostem mobilních kamer se sice asi nikdy nedočkáme nahrazení drahého diagnostického vybavení, základnímu určení jednoduchých nemocí v terénu by ale PEEK pomoci mohl a už jenom proto jde o úžasný projekt, který si určitě zaslouží pozornost.

peek-distance-eye-test-980-dark

peek-eye-test-1-980

Zdroj: peekvision, BBC

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here