Mobilní procesory – roste NVidie a Samsung, ani Qualcomm ale stále neztrácí

1

Když přijde řeč na mobilní procesory, případně následně přímo na kompletní SOC čipy, tak většinu z Vás odhaduji, napadne jako první Qualcomm. A není se čemu divit, jako první, ještě v Nexusu One byl totiž vybrán jako vzorový pro pro Andriodí telefony, díky čemuž se alespoň na přelomu roků 2009 a 2010 objevil v naprosté většině chytrých telefonů s Androidem.

Nutno však podotknout, že nejen mobily s Androidem byly a i nyní jsou chytré. Právě díky ostatním platformám, konkrétně díky Symbianu se mezi výrobci v obdobné době držel poměrně vysoko také Texas Instruments a v pár zařízeních s Windows Mobile se objevoval také Marvell.

Od té doby se však mnoho změnilo. Pro druhý Nexus byl již vybrán čip od Samsungu, na trhu se objevila NVidia s Tegrou a se svým vlastním čipem pro iZařízení přišel i Apple. A právě většina těchto změn se začala naplno projevovat právě tento rok – 2011.

Na následujícím grafu tak můžeme krásně sledovat poměrně strmý růst Samsungu a hlavně NVidie, která tento rok v podstatě ovládla veškerý trh s Honeycomb tablety. Poměrně zajímavé také je, že ačkoliv procentuální podíl jako takový Qualcommu z největší pravděpodobnosti klesá, tak vzhledem k zvětšování trhu jako takového, se jeho zisky ani omylem nezmenšují, ba naopak, spíše zvyšují.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here