Kdo je tvůrcem hry Flappy Bird? Pozadí nejpovedenějšího virálu poslední doby

1

Hra Flappy Bird, jejíž hrací čas se pohybuje v řádu sekund a má moc vzbuzovat ve hráčích i po pár vteřinách touhu hodit s mobilním přístrojem v záchvatu frustrace o zeď, vládne v žebříčcích jak v Google Play tak i Apple App store.

1391439285

Flappy Bird kraluje žebříčkům

Flappyho vytvořil developer indie her z Vietnamu, Nguyen Ha Dong. V současnosti bohužel na Google Play nenalezneme dvě další originální hry, a to Super Ball Juggling a Shuriken Block, které dominují společně díky Flappy Bird v TOP 10 nejstahovanějších aplikací na iOS. Samotný rychlý vzestup popularity aplikací je velice zvláštní, už jen proto, že autor se vynořil doslova odnikud a bez vzájemně provázané reklamy se mu povedlo vytvořit najednou hned tři virální hity.

Samotná hra Flappy Bird s retro 8-bit grafikou se zpočátku klamně jeví jako jednoduchá záležitost, ve skutečnosti je to ale jasný adept na nejtěžší hru, kterou jste kdy na smartphonu hráli. A přitom se jedná o pouhé ťukání na displej tak, abyste s ptáčkem bezpečně proletěli mezi zeleným potrubím, které vypadá jako vytržené ze hry Super Mario Bros. Ano, to je vše. Žádná jiná výzva či příběh.

Jestliže se vám podaří vykouzlit dvojciferné skóre, je to trochu zázrak. Hra je zkrátka tak otravně nemožná, ale přece jakýmsi zvláštním způsobem návyková. Skoro to vypadá, jakoby snad byla navržena proto, aby hráči museli všem okolo o Flappy Bird vyprávět, než aby se snažili o plné zvládnutí náročného ťukání na displej.

flappy-bird-game-screens

Po sté hře, se skórem asi pěti bodů, zkrátka nejste schopni o té zatracené hře před nikým pomlčet. A po každém dalším a dalším úmrtí, které se dostaví vždy během pár okamžiků, je čím dál nemožnější hře vzdorovat. Ten malý hloupý pták vás začne ovládat! Ale aby bylo jasno – hra opravdu není pro každého. Na TechCrunch se dokonce psalo, že Flappy Bird způsobí pád lidstva! Ale otázka zní:

Co je sakra ten tvůrce Flappyho zač?

Víme, že zmiňovaný 29 letý vývojář z Hanoie Nguyen Ha Dong provozuje studio zabývající se indie hrami s názvem .GEARS. Programováním her se zaobírá již čtvrtým rokem. Na webových stránkách je vysvětlen záměr všech výtvorů: „… převážně se zabýváme arkádami na smartphony a tablety, které jsou jednoduché na pochopení a hrací doba není delší než pár minut. Naše tvorba je silně ovlivněna retro pixelovými hrami během jejich vrcholného období. Všechno je čisté, extrémně náročné a hlavně zábavné.“

Takže ano, opravdu má hra za úkol vás frustrovat tak dlouho, až se nakláníte nad propast šílenství, pokud jste si doposud nebyli jistí. Zároveň ale sám tvůrce tvrdí, že v jeho hrách nejsou žádné náročné situace, které by se nedaly projít a potvrzuje to svou platinovou medailí.

o-FLAPPY-BIRD-CHEATS-facebook

Dong si ale bedlivě střeží své soukromí a světu se odhalovat nechce, což dodává pozadí hře Flappy Bird tajemný nádech. Odmítl několik žádostí o interview, a to s tvrzením, že mu není příjemné být takto vystaven společnosti. Přes e-mail byl však ochotný redaktorům TechCrunch na několik otázek odpovědět.

Virál bez peněz?

Dong potvrdil, že je jediným tvůrcem všech her a ačkoli na .GEARS používá množné číslo, není to společnost v pravém slova smyslu. Pouze se připravuje na brzké změny. Svěřil se také, jak dlouho zabralo naprogramování hry Flappy Bird. Byly to pouhé 2-3 dny a použil při ní prvky z předchozích her. „Žádná z mých předchozích her nedosáhla ani na setinu popularity, jaké se těší Flappy Bird.“ dodává.

Těžko uvěřitelné je i to, že kromě samotného uploadnutí hry do obchodů pro iOS a Android neudělal Dong zcela nic. Hra není nikde za peníze propagována a dokonce ani nevlastní účty Flappy Bird na Instagramu či Facebooku. Pro většinu marketérů je to závidění hodná situace. Díky banneru s reklamami si tento developer přijde asi na 50 000 dolarů denně.

Hanoiský vývojář v e-mailovém interview přiznal: „Abych byl upřímný, nevím, jak je možné, že moje hry mohou být tak populární. Většina mých hráčů jsou děti ve školním věku. Chtěl bych jim i všem ostatním moc poděkovat za hraní mých her a jejich sdílení s ostatními lidmi.“ Skeptici však tvrdí, že v podstatě neexistuje způsob, jak by se Flappy Bird mohl bez přičinění stát takovým virálem v tak krátkém čase, zejména vzhledem k samotnému stáří hry.

Díky mlžnému oparu se zřejmě pravdu nedozvíme, faktem ale zůstává, že Flappy Bird se stal ukázkovým příkladem povedného virálu, který si denně stáhne do svých zařízení asi 2-3 miliony nových hráčů.


logo-app
App Name
Developer
Free   
qrcode-app

Zdroj: TechCrunch

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here