HTC se snaží zlepšit situaci nejen novými modely, ale také změnou ve vedení

0

htc logo

Každý, kdo alespoň trochu sleduje dění okolo sebe jistě ví, že HTC se stále více propadá. To i přesto, že jednu dobu se zdála být krize tohoto tchajwanského výrobce zažehnána a svítalo na lepší časy. Nestalo se tak. Jedinou útěchou může být, že samotné dno je ještě daleko a HTC se opravdu snaží vyhnout se tvrdému dopadu, který by mohl otřást celým segmentem trhu.

Poslední hospodářské výsledky přinesly první provozní ztrátu v historii, konkrétně 101 miliónů dolarů. A pokud předtím situace nebyla vážná, dnes už určitě je. HTC se snažilo situaci zlepšit svým modelem One. Ten se sice stal velmi oblíbeným, nicméně i jeho dobré prodeje nestačily ke zlepšení výsledků.

akcie

HTC v minulosti zásadně změnilo strategii. Poučilo se, když nemohlo garantovat kvalitu na svých zařízeních nižší třídy a proto se rozhodlo tyto telefony vůbec nevyrábět. Společnost tak bude i nadále vyrábět pouze modely střední a vyšší třídy. Budoucnost vidí v konkurenceschopných modelech, které před konkurencí nabídnout ještě něco navíc. Důkazem tvrzení je HTC One Max, který nabízí čtečku otisků prstů. Bylo by prý bláznivé soupeřit na trhu low-endů s výrobci jako je Huawei nebo ZTE, uvedl ředitel marketingu Jeff Gordon.

Výrobu však mění i teď. Podle vyjádření spoluzakladatelky Cher Wangové se vrátí HTC k tabletům. Ty přestala vyrábět po neúspěšných pokusech. Jedním z nich byl i HTC Flyer. Wangová věří, že nový tablet dokáže zaujmout. Navíc situace pro výrobu tabletů je mnohem lepší, než dřív – logicky. Například v USA, kde končí asi 10 % výroby, se tablety stávají stále populárnějšími. Vlastní je už 34 % dospělých. To představuje asi 10% meziroční růst. S trochou nadsázky lze říct, že tyto data neplatí jen pro Spojené státy, ale i Evropu a možná nejen ji.

CEO společnosti, Peter Chou při rozhovoru s Financial Times vzpomněl dokonce chytré hodinky. Podotkl, že HTC na inteligentních hodinkách pracovalo ve spolupráci s Microsoftem už před několika lety. Tehdy však prý trh těmto zařízením příliš nepřál. Je tedy možné, že bychom se mohli dočkat i hodinek z dílny HTC. Otázkou je, zda už není trochu pozdě.

Spekuluje se také o chytaných modelech s Windows Phone. Dokonce by se mohly objevit ještě koncem letošního roku. Tímto krokem by HTC určitě oslovilo velkou spoustu zákazníků. I přesto, že se jedná o spekulace, informace podle serveru Windows Phone Central pochází z důvěryhodného zdroje.

Velká, i když téměř neviditelná změna proběhla také ve vedení společnosti. Peter Chou přenechal část svých pravomocí Cher Wangové.  Ta se bude starat o reklamu, obchod a také o vztahy nejen s dodavateli. Chou investuje všechen svůj čas do nových inovací a produktů.

Zřejmě je přesvědčen o tom, že situaci dokáže zvládnout a postavit firmu znovu na nohy. Potvrdil to optimistickým výrokem: „Trh je velký a HTC je malá společnost. Zůstat konkurenceschopnými a přežít pro nás není až takový problém.“ Dokonce existuje šance, že HTC získá 15% podíl na trhu s telefony vyšší třídy. Celkově se očekává podíl na celosvětovém prodeji chytrých telefonů asi 5 %. Tady můžeme vidět, jak je HTC opravdu malou společností.

Tímto Chou nejspíš vyřadil ze hry nedávné spekulace ohledně Lenova. Ty tvrdily, že právě Lenovo se chystá odkoupit ztrátové HTC. Pokud se opravdu rozhlédneme, můžeme bez obav říci: Situace pro HTC ještě rozhodně není ztracená. A nebo je to jen bezmocné plácání tonoucího, které sice říká, že je ještě naživu, ale bez vyhlídek na záchranu?

zdroj: 1 2 3 4 5 6

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here