Google odstřihl Windows Phone od mobilních map aneb Don’t be evil!

6

Ačkoliv Google po příchodu vlastního mobilního operačního systému Android ostatní konkurenční platformy nikterak výrazně nepodporoval a nativní aplikace vyvíjel v podstatě jen pro opravdu rozšířené iOS, tak je v celku toleroval a nechával jim poměrně rozumný přístup k vlastním službám.

Všechny platformy tak bylo možné synchronizovat s gmailem, kontakty a kalendářem skrze proprietární, leč opravdu masivně rozšířený ActiveSync, v případě absence nativních map byla dostupná alespoň mobilní webová verze a tak podobně.

To se nicméně začíná pomalu měnit. Po poměrně pochopitelném odstřihnutí active syncu, ke kterému došlo minulý týden, dnes zakázal přístup mobilnímu Internet Exploreru k webové verzi Google Map.

Oficiálním důvodem je, že Google Mapy jsou uzpůsobeny pro vykreslovací jádro WebKit (Chrome, Safari) a na IE by se prostě vykreslovaly špatně, přičemž speciální optimalizace by se nevyplatila.

Tento důvod nicméně podkopává pár skutečností. Za prvé, mapy bez problémů fungují v desktopovém IE 10 (potažmo 9), které má úplně stejné vykreslovací jádro včetně totožné podpory pro doteky. Za druhé, mapy nemají problém ve Firefoxu, který využívá vlastní jádro Gecko. A nakonec, po změně user-agenta a tedy zamaskování Windows Phone prohlížeče za jiný, běží až na posouvání mapy (posouvá se celá stránka) vše v pohodě i na WP.

Navíc nejde o první případ, kdy Google znevýhodňuje Windows Phone. Již několik měsíců se stáhne spor, kdy Microsoft tvrdí, že mu Google nechce poskytnout plnohodnotné API k YouTube, aby mohl vytvořit pořádnou klientskou aplikaci, jako má třeba iOS nebo Android.

Suma sumárum to vypadá tak, že se Google snaží oslabit pozici konkurenčního systému. Na tom samozřejmě není nic špatného, jde přeci jen o firmu, jejímž cílem je generovat pokud možno co největší zisk, což vědomou pomoc konkurenci v podstatě vylučuje.

Jde nicméně o krásnou ukázku právě toho, že i Google je normální korporace a ne svatý samaritán v moři plném ziskuchtivých korporací, jak je mnohými viděn a prezentován.

Zdroj: theVerge, vlastní

 

 

6 KOMENTÁŘE

  1. Na jednu stranu chápu postoj Google, že chce posilovat svou pozici vůči MS, nejen WP8 ale i W8 vs. Chrome OS, na druhou stranu nechápu proč tedy podporuje jablečňácké mapy a aplikace přistupující k těm samým službám…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here