8 problémů, které mohou Androidu zlomit vaz

45

Je sice pravda, že Android má obrovské zastoupení na trhu chytrých telefonů, jeho obliba velmi raketově roste. Ale rozhodně není samospásný a má spoustu chyb, které můžou vyústit ve značné problémy pro celou platformu. V následujícím článku jsem se na osm takových podíval a podrobně je rozebral. Nejsou nijak řazeny, jejich důležitost by totiž byla velice sporná.

1) Softwarová roztříštěnost a smutné updaty
Google se při vývoji androidu rozhodl jít cestou otevřenosti – zdrojové kódy jsou dostupné komukoliv, jako výrobce zaplatíte až při použití proprietárních služeb typu Google Play. Ruku v ruce s přenesením odpovědnosti za výslednou podobu softwaru na výrobce hardwaru si Google zadělal na pořádný problém, který lidem začíná vadit víc a víc. Výsledkem toho je totiž problematické vydávání aktualizací softwaru, o které se stará výrobce vašeho telefonu (kromě řady Nexus) a jak asi víte, ten se často do aktualizací i pár měsíců starých telefonů moc nehrne. Majitel telefonu s Androidem pak jen smutně kouká na kolegy s iOS, kteří nejenže dostanou novou verzi systému naráz, ale instalovat ji můžou i s telefonem, který je o dvě generační řady níže.

2) Bloatware a nadstavby UI
Celý nadšení si koupíte nový Samsung, zapnete ho a zjistíte, že nejenže vypadá a ovládá se jinak než kamarádovo HTC, ale také že obsahuje celou řadu aplikací, které nevyužijete a zbytečně zabírají místo v paměti nebo zpomalují běh telefonu. A když navíc zjistíte, že abyste se těchto zbytečných blbostí zbavili, musíte provést s telefonem nějaké obskurní operace podle anglického návodu na XDA Developers, nejradši byste ho výrobci omlátili o hlavu. Takzvaný bloatware, nebo-li nevyžádané předinstalované aplikace, které nejdou odstranit (tradiční cestou), dělá leckterému majiteli telefonu s Androidem vrásky na čele. K tomu se přidá nadstavba UI, která není volitelná a i kdyby jste se rozkrájeli tak čistý Android do HTC bez porušení záruky nedostanete, a radost z nového přístroje je rázem zkažená.

3) Hardwarová roztříštěnost a vývojářské peklo
Microsoft stanovil při uvádění Windows Phone Mango závazné parametry, které musí přístroje splňovat, aby na nich tento systém mohl běžet. To se ukázalo jako výtečný tah, který jednak zajistil uživatelům jakousi garanci minimálního výkonnostního komfortu a především náramně ušetřil práci vývojářům. Nikola Bornová z vývojářského týmu Lonely Sock (stojí za hrou Coral City) si na svém blogu postěžovala nad náročností vývoje pro Android v porovnání s ostatními platformami a i z laického pohledu nelze než souhlasit. Spousta různých rozlišení obrazovky, spousta různých velikostí růzých druhů panelů, plejáda chipsetů a procesorů a třeba ještě (pravda, to není příliš hardwarové) značná fragmentace verzí systému. Tohle všechno jsou mimo jiné věci, které vývojáře na Androidu z principu věci otravují. Ono, tvořit software pro řadu přístrojů, které jsou prakticky všechny na nejnovější verzi systému a mají velice podobné parametry je o dost jednodušší, než se snažit vyladit hru pro dvacet různých druhů displejů.

4) Ultralevné  Androidy a jejich neodladěný software
Vím, je to na první pohled hodně divný zápor, ale jsou to právě telefony v dolním cenovém spektru, které hází na Android špatné světlo. Mám ve svém okolí několikero uživatelů těchto telefonů, hojně je třeba zastoupena úspěšná Xperia Mini (Pro). Co myslíte, jsou uživatelé spokojeni? Nikoliv. Malinký displej je pro systém primárně ovládaný prsty dost nepohodlný, malý výkon se podílí na zasekávání systému a jeho pádech a nedoladěný software tomu všemu rozhodně nepomáhá. A to už vůbec nemluvím o známých low-end telefonech za pár stovek (T-Mobile Pulse Mini, nebo třeba Vodafone 845), které jsou z hlediska ergonomie a výkonu velmi tristními případy a jejich majitelé by byli s hloupým telefonem spokojenější. Jen pro upřesnění – nemám nic proti low-endům a pokud vám vyhovují tak je vše v pořádku, vycházím z toho, že už spousta lidí mi právě kvůli jejich používání řekla, že Android nestojí za nic. A co jsem měl možnost vyzkoušet, tak na nich vážně nestojí.

Zdroj: Mobility Feeds

5) Google Play a neefektivní vstupní kontrola
Jak se ukazuje, má striktní filozofie Applu, který důkladně testuje aplikaci před zařazením do svého App Store nesporné výhody. Lze tak efektivně zachytit malware, nestabilní aplikace a programy, které parazitují na práci někoho jiného (například tím, že porušují autorská práva). Ačkoliv je v lecčems tento systém až příliš svazující, především co se obsahové stránky týče (žádná nahota, žádná kontroverzní témata a podobně), tváří v tvář anarchii vládnoucí na Google Play (donedávna Android Market) nelze než závidět. Prakticky každý den nalézáme na webech o Androidu informace o dalším a dalším škodlivém kódu ve falešných aplikacích, při vyhledání libovolného obsahu nacházíme spoustu zbytečných aplikací s autorsky chráněným obsahem a podobně. Někteří sice argumentují tím, že pokud uživatel není hlupák a neodsouhlasí automaticky aplikace i se zbytečnými oprávněními, tak je v pohodě, jenže uživatel hlupák je. Jeho oprávnění nezajímají, chce si zahrát skvěle vypadající hru a právě tyto lidi by měla kontrola aplikací v Play chránit. Samotná existence malwaru v oficiálním (!) obchodě je na pováženou. Google sice takovéhle aplikace svižně maže, ale pochopitelně nemůže být dost rychlý. Dle nedávných informací by se snad ale měl spustit nový robot, takže doufejme, že se svítá na lepší časy.
Kapitolkou samou pro sebe je nezvládnuté vyhledávání a imbecilní strojové překlady aplikací v Play, tyto problémy hovoří samy o sebe a není potřeba je rozvádět.

6) Pirátství
Gameloft se sám vyjádřil v tom smyslu, že Android jako platformu pro vývoj her nemají rádi, protože se na ní hodně krade. A je to pravda. Prakticky libovolný program lze během pár sekund najít na internetu jako .apk soubor s prolomenou ochranou proti kopírování, což samozřejmě obírá autory aplikací o zisk. Nelegálně se šíří nejenom drahé aplikace jako jsou třeba pokročilé hry (s cenou klidně i přes sto korun), ale také i hříčky za dvacet korun, což osobně nechápu. To jsou ti lidi opravdu takoví pitomci, že musí krást aplikaci, která stojí jako jedno malé pivo? Pirátství je nicméně problém, který Androidu velmi ubližuje.

7) Neoptimalizovaný software
To, že se vám restartuje a sem tam zadrhává telefon za jedenáct tisíc není v pořádku. Není to ani v případě, že je to telefon za šest tisíc. Android v současné době platí za nepříliš stabilní platformu, na které není problém dočkat se náhodných restartů, nebo nepochopitelného chování aplikací. Samozřejmě, toto souvisí velmi úzce s bodem č. 1, ale přišlo mi to jako problém pro uživatele natolik významné, že si to zaslouží vlastní odstavec. Když se podíváte na Windows Phone a krásně rychlé reakce systému při 1 GHz procesoru, tak se jen divíte že to samé nejde s dvoujádrem tikajícím na frekvenci 1,5 GHz.

8 ) Ignorace vývojářů z ČR
Tento bod jsem se rozhodl zahrnout z čistě teritoriálního důvodu – čeští vývojáři totiž stále nemohou prodávat své aplikace na oficiálním obchodě i přes existenci platební infrastruktury, která pro české zákazníky bez problémů funguje. Samozřejmě, nejedná se o hrozbu celosvětovou, ani takovou, která by mohla Android výrazně poškodit, je to ale vzhledem k našemu trhu s mobilními aplikacemi pěkně nefér.

Je mi jasné, že článek může ve výsledku vyznívat dost negativisticky, ale vězte, že vlastním telefon s Androidem a jsem s ním spokojen. Výše zmíněné věci mně na něm vadí, ale na druhou stranu má i celou řadu výhod, přičemž některé (otevřenost) jsou do jisté míry příčinnou přítomnosti nějaké chyby. Jsou to prostě věci, na kterých bych byl rád, aby se zapracovalo. Bez nich by byl Android prakticky bezchybný systém. Snad se to (alespoň z části) podaří.

45 KOMENTÁŘE

 1. to je pak těžký když lidi sou kreténi a myslí si že z mobilu za 3000 vytřískají to co z mobilu za 10 000 :-/ aneb demence je nekonečná

  • No ja mam ZTE BLADE a nemohu si na neho stezovat to co potrebuji (Navigace, Opera mini, MP3, a sem tam naka hra) mi jde bezproblemu. Ono si taky musi clovek umet vybrat ten levny telefon.

  • No já mám mobil za 3700Kč (XPeria mini) a vím ,že z něj vytřískám to samý ,jako například z SGS B)

   • Ono to bude možná tím, že SGS má stejné parametry jako Xperia mini, rozdíl je v tom, že Xperia mini je oproti SGS o X desítek měsíců novější model :-))

 2. Já bych osobně řekl,že kdyby se zpřístupnila vlastnost koupit pomocí premium sms tak by se pirátství o hodně snížilo,protože většina mládežě u sebe nemá jen tak kreditní kartu a když to řeknou rodičům tak je pošlou víte kam.

  • Naprosto souhlasim. Rad bych si aplikace kupoval, +- 20kc povazuji za rozumnou cenu a proc bych neocenil cizi praci. Ale davat nekomu volny pristup k me karte? I kdyz si muzu nastavit na konte libovolny limit, je mi to proti srsti a nechci to. Preferoval bych nejlepe moznost nabit si credit prevodem. Treba 500kc za 500kreditu a pote kupovat aplikace tak, ze mi strhnou prislusny proces creditu. Jsem si jisty, ze by to zvysilo zisky o desitky procent. Jen v mem okoli znam spoustu lidi s androidem, kteri z tohoto duvodu si aplikace nekupuji. Proto pouzivam poute neplacene verze.

 3.  Ono není chci ten nejlepší smartphon,ale vědět co chci aby uměl a budu využívat.Mám Sony Ericsson Live with walkman (W19i) a sem sním nad očekávání velmi spokojen.

 4. Malý výkon u xperie mini?!? To se vám zdá 1Ghz Armv7 málo?? Nevím,jak vám ale mě i mým nznámým se telefon ani jednou nezasekl :/. Hmmm….asi si pletete loňské modely s letošními,protože by to pro loňské modely (s X10) vycházelo.

 5. já mám třeba zrovna zmíněnou xperii mini pro, chtěl jsem totiž malý telefon, je sice hezké mít velký displej, ale jde to ruku v ruce s výdrží baterie. Jediné, co mi z google play nejde jsou hry v hd, ale to je věc se kterou jsem počítal už při koupi. Takže jak už tu bylo zmíněno, když chci jezdit 300km/h nekoupim si trabanta…

  • Já vlastním Xperii mini a displej se mi ovláda dobře, rozhode bych neřekl jako v ad 4) že je nepoužitelná a seká se :)…Autor si zjevně něco spletl….:D

 6. ad 1) Ano, to, že výrobci kašlou na updaty je problém. Proto neustále všude říkám, že nejlepším řešením je řada Nexus

  ad 2) Kdo brání uživateli vybrat si výrobce zařízení podle toho, jakou nadstavbu a jaké aplikace do zařízení vkládá? Tohle jsou přece běžně dostupné informace. Není problém zajít do obchodu a srovnat si zařízení se Sense a TouchWiz a rozhodnout se. Tohle není problém Androidu, tohle je problém toho, že lidé, aby byli spokojení, nesmí mít možnost volby.

  ad 3) S tímto bodem asi musím souhlasit. Věřím, že situace se s dalšími verzemi Androida stabilizuje.

  ad 4) Mám zkušenosti s HTC Wildfire (s tehdejší cenou 6000kč otřesné) a LG KP500 (s cenou mnohem nižší, teď nevím kolik, úplně super). Problém je samozřejmě v očekávání, že to bude bomba a nakonec není. Je třeba se poradit.

  ad 5) Tohle je dvousečná zbraň. Buď bude pro vývojáře snadné a rychlé dostat aplikaci k lidem, nebo se zabrání všem potenciálním hrozbám. Co je správně..nevím

  ad 6) Jakékoliv narážky na pirátství většinou komentuji jen tím, že naprostá většina lidí, kteří aplikaci „upirátí“ by si tak jako tak nekoupila. Další velmi rozumná důvod je, jak píše Dan, že ne každý má k dispozici kartu a ne každý je ochoten k ní dát Googlu přístup. chtělo by to alternativy – prémiové sms, „nabití“ kreditu…

  ad 7) Zadrhávájí se a padají i iPhony. Tohle je neustále dokola omílané téma. Troufám si tvrdit, že vzhledem k množství různých zařízení na tom Android není zase tak špatně. Mám Galaxy Nexus a na dvoujádru 1,2GHz se mi opravdu nic nezasekává. LG KP500 je při ovládání také plynulý a restart u něj nepamatuji.

  ad 8) Tohle je problém, ale jak píšete, lokální. Neohrožuje Android jako takový a vývojář, který má opravdu zájem svou aplikaci prodávat, je schopen jej vyřešit. Tak jako tak si myslím, že to nebude trvat dlouho a možnost prodávat aplikace bude i u nás.

  Až na to, že s většinou bodů nesouhlasím, myšlenku článku chválím. Trošku mě zaráží číslovka 10 v úvodním odstavci, když problémů je 8…

  •  Za špatnou číslovku a jeden překlep se omlouvám, matematika na mně evidentně hluboké stopy nezanechala 🙂 A děkuji za jiný pohled na věc.
   Ostatně, cílem tohohle článku není udávat řešení jak z toho ven – to by totiž vydalo možná i na další podobně dlouhý.
   2) Ano, jenže když se mi třeba hrozně líbí designově, parametry nebo servisem Samsungu (netuším jestli to je relevantní důvod) třeba Galaxy S II, ale nesnáším TouchWiz tak to nepotěší. Vycházel jsem z toho, co pozoruji, že lidi štve a odpor vůči nadstavbám se objevuje celkem často. Ale svítá se na lepší časy – u S III možná bude ne-touchwiz verze ROMky.
   3) Jsou lidé kterým to vyhovuje a kterým ne. Opět vycházím z toho, co kolem sebe vidím. A prakticky všichni co jsem se jich ptal mají k jejich telefonům výhrady (k levným). Je to ale určitě věc individuální, kamarád má onen Pulse Mini a je s ním celkem spokojen.
   6) Rozhodně, pro alternativní způsob jsem všemi deseti. Řešení s nedáváním čísla karty Googlu je založení elektronické platební karty s nějakým limitem, která fyzicky neexistuje, jak to nabízí některé banky. Ale situace v téhle oblasti není ideální. Podobně bych ocenil možnost darovat někomu aplikaci v Play.

   Děkuji za jiný pohled a konstruktivní kritiku mých závěrů 🙂

   • Díky za reakci:)

    2) To je ale přece úplně špatná úvaha. Pokud se mi líbí SGS II a nelíbí se mi TouchWiz, jsem ve stejné situaci jako pokud se mi líbí iPhone 4S a nelíbí se mi iOS (můj případ). To není problém, který by měl Androidu zlomit vaz. Může zlomit vaz Samsungu – pokud se lidi naštvou a začnou kupovat jiného výrobce, který jim dá jinou možnost.

    Tento bod by bylo možné koncipovat tak, že Androidu jsou tím ubírány zisky – pokud by dal implicitně možnost nádstavby vypnout, získal by tím ohromnou výhodu. 

 7. nesmysle….androi je rpostě o demokraci, a proto vládne a bude vládnout na vždy 😉
  vždyť se podívejte, jaký je špatný výrobek ten nový iPad….
  demokracie má vžy více problémů než diktát, ovšem nejsou tak zásadní

  •  Říkat, že je nový iPad špatný výrobek je poměrně silné. Ano, má své mouchy, ale jako špatný bych jej rozhodně neznačoval.
   A, že nejsou nevýhody androidu zásadní je poměrně subjektivní. U některých modelů jde o poměrně vážné věci, viz polofunkční GPS u SGS a Transformeru Prime, zásek s ICS aktualizací pro Nexus S (a to je to prosím Google telefon) a další.

   • já ti nevím, ale padající systém z důvodu přehřívání (ipad3) je závažnšjšínproblém než jen opožděý update…

 8. Xperia mini, že má malý výkon? Koukam, že autor článku Xperii mini v ruce nikdy neměl. Mam tento telefon a jsem až na malý display spokojen, ale na ten se  dá zvyknout. 1Ghz procesor a 512 mb RAM dělají telefon hodně svižný. Jinak s článkem souhlasím.

  • Nejspíše si plete (autor) loňské modely (x10) s letošními :/. A ještě prej malý výkon ..Ať si tohle říká např. o Wildfire s 😀

   • Přesně 🙂 Wildfire S je opravdu hromádka neštěstí co se procesoru,fotoaparátu a rozlišení displaye týká v porovnání s ním je Xperia X10 mini hvězda.

  • A já souhlasím s tebou. SE Xperia mini jsem v ruce měl, vpodstatě se tam nic „netrhne a díky ní jsem přítelkyni pořídil s klidem v duši Nexus S se stejnými parametry/krom velikosti displaye/…. , protože ač sjem si to nedovedl představit, vše yde běhá v pohodě , tedy neřekl bychz že je moc viditelný rozdíl /alespoň v dnešní době/ mezi jednojádrem 1Ghz a doujádrama 1,2Ghz…. lépeřečeno Nexus S s ICS 4.0.3 běhá stejně svižně jako moje SGS2 s ICS 4.0.3….. Pro nexus tedy jednojádra je na druhou stranu velké plus daleko lepší výdrž baterie, díky jeho konfiguraci, která plně postačuje….

 9. K bodu 8 me telefon švihá jako sviňa A restartoval se mi snad jednou takze to je nesmysl co pises… Staci si ho jen odladit a nebo si kup novejsi nez tu budes cpat blaboly  

  • Autor vlastní HTC Sensation, tj. IMHO poměrné výkoný telefon.
   A ano, vše jde vyřešit milionem tweaků, které se válejí různě po netu, ale neměl by být telefon OK už z výroby?

    •  Je pravda, že SGS II je na tom ze všech andoridích telefonů asi nejlépe a ono sekání o něm neplatí.
     Nicméně o řadě dalších (včetně SGS 1) to platí i u těch nejdražších modelů.

     •  Opet ti budu oponovat sgs1 mel kamos a nic se nedelo zadny restart ani nic podobneho a to bez rootu ja mel driv desire a taky nic je ale pravda ze jsem tam mel od zacatku CFW takze tezko rict jak to je…

 10. Mám ARC S a s restartem jsem se nesetkal, nenarazil jsem, že bych nenašel aplikaci, kterou jsem chtěl (zkoušel jsem i detektor kovů) a root se mi líbí, možnost upravit si systém je super.
  Jedině co mi chybí, je nějaká google peněženka, do které bych si b nějbaký kredit a z toho pak platil aplikace

 11. Tak k tomu bodu 2
  tie nevyziadane aplikacie ktore „zaberuaju miesto“ su v particii system tak preto sa odistalovat nedaju a ked  aplikacie ktore nainstalujeme ulozia do particie data takze tie predistalovane NEZABERAJU PRE BEZNEHO POUZIVATELIA ZIADNE MIESTO.

  • Nevím, jak to mají řešené ostatní telefony, ale já si na Arc S vymazal některé předinstalované aplikace (root a použití titanium…) a zvětšilo se mi místo, na které normálně instaluju aplikace + i paměť RAM (když tam ta aplikace není, tak se nemůže spustit)

 12. pirátství nechápu 100kč za hru či aplikaci lidi jsou prasata chtěl bych vidět co by dělaly kdyby jim v práci neplatili

 13. kamarádům říkám . . .hele klidně si kup android, ale pak se stav a já ti do něj nahraju něco funkčního 🙂
  i9000 @ AOKP b28

 14. Suhlasim zo vsetkymi nedostatkami ale mal by som pripomienku k tomu piratstvu.Pisete tu ze nechapete preco to ludia robia problem je v tom ze na androide sa najviac hraju deti.Kedze deti nemaju platobnu kartu radsej skocia na net a maju to zadarmo.Ruku na srdce keby k vam prislo vase dieta a chcelo by aby ste mu cez platobnu kartu kupili nejaku 6 eurovu apku kupili by ste mu ju?Keby spristupnili kupovanie aplikacii cez SMS myslim ze by rapidne stupol predaj a kleslo piratstvo…

 15. zaujatej pisatel toho članku !!!! proti androidum,    asi  ma iphone no coment !!
  mam Galaxy S root, za rok, dva restarty moji chybou jinač super

 16. Některé zmiňované věci již nejsou pravdivé z důvodu aktualizaci. Nicméně spousta věci je pravda ale jako zapalenec se stal android mým hobby. Vlastním S2 s rootem a cm10( aktuálně poslední nightly build) a jsem v pohodě 😉 kdykoli mužů udělat unroot tudíž o záruku neprijdu takže to zde taktéž bylo popsáno chybně 🙂 jinak jak zde autor článků popsal customizovane softwary jsou na místě . přece nebudeme mít naprosto každý android stejný. Kdo chce pure android ma možnost zakoupit nexus tak o co jde 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here