Komentář: Co týden 23. – 29.7. dal

1

A je tu poslední červencový výběr novinek z minulého týdne. Na co se podíváme tentokrát? Patentoví trollové útočí, mj. i na Brno. První Kindle Fire levnější. Facebook telefon je pitomost, řekl nejvyšší. Desire HD update fail explained! Flash k překvapení všech na Jelly Bean jede.

Dnešní vydání je takové odlehčenější, dejte nám v komentářích vědět, jak se vám tento volnější tón líbí. Nebo jestli máte radši články psané vážněji.


24.7. – Trollové vzali Brno ztečí
Tedy, patentoví trollové. Firma, která se evidentně (alespoň v poslední době), živí tím, že žaluje všechny okolo. Počet jejich soudních patentových sporů za posledních pár let přesáhl dvě desítky. A mezi nimi i třeba Microsoft. Netřeba se pozastavovat a divit, tohle se děje ve světě s pokrouceným patentovým právem denně – velká firma s kufrem patentů zažalovala malou firmu s kufříkem patentů. Potuď by to bylo nuda, kdyby se neukázalo, že se v Unilocu rozhodli soudit přímo s Madfinger Games, vývojářským studiem z (druhého) hlavního města naší republiky. Společně s Mojangem byli čeští vývojáři zažalování za (tradičně) obecně sepsaný patent, který velmi, velmi vágně popisuje proces identifikace legálně zakoupené aplikace přes internet. Čili to, co používá mnohem více firem, než jedno malé studio v Brně a Mojang. Proč byli vybráni oni a ne třeba Gameloft? Nemají tolik peněz  na tak dobré právníky. Uvidíme jak to dopadne. Rozhodně ale držíme palce (a nejlepší primátor Onderka jistě taky) našim chlapcům.

27.7. – V ČR nepoužitelný Kindle Fire levněji
Tedy, nepoužitelný v případě, že si ho nerootnete. Amazon se rozhodl konkurovat nově příchozímu Nexusu tím nejlehčím (ve smyslu nutné inovace) způsobem – snížil cenu. A jak známo, na cenu lidé slyší. Logiku to dává i s očekávanou druhou verzí Firu, které se tak stane velkým bratrem menšího brášky. Pokud se Amazon poučí a bude konečně možné plnohodnotně Fire 2 používat i v našem prostředí, kde nefunguje řada služeb od Amazonu, může se stát výraznou konkurencí Nexusu 7 i mimo pár vybraných trhů. A možná si lidi logo Amazonu nebudou asociovat jen s tou ,,jakože nejlepší čtečkou íbůků.“.

27.7. – Nejvyšší určil, že telefon čistě pro likování foteček nemá smysl
Tedy, Facebook telefon. Tato asi těžko památná slova pronesl před majiteli podílů ve Facebooku jeho CEO, Mark Zuckerberg. A my s ním souhlasíme. Facebook je sice gigant, hybná síla světa i obrovská masa uživatelů, ale mobilní telefon určený právě pro něj (nedejbože nesoucí jeho logo někde viditelně na krytu) by díru do světa neudělal a neudělá. Lidi by jen těžko měnili své zavedené telefony proti něčemu, co by v lepším případě přineslo nějakou polovičatou integraci Facebooku do Sense. A po zkušenostech jak s velkým, tak s mobilním Facebookem by to nejspíš i mizerně fungovalo. Ale zase je vidět, že Mark je stále vizionář.

28.7. – Ano, udělali jsme to blbě. A proto nebude zmrzlina.
Tedy, zmrzlina ve smyslu Ice Cream Sandwich. HTC nám totiž vysvětlilo, že díky blbě udělané alokaci paměti na Desiru HD na nej update nebude, protože by se musel celý disk se systémem smazat a lidé by přišli o svá data. Majitelé jsou tedy odkázáni (pokud se neodhodlají k rootu a nahrání nějaké inteligentní ROM, nejlépe třeba s Jelly Bean) na dnes už z pohledu geeka odkázáni na prehistorický Gingerbread. To je ale škody!
Je třeba si uvědomit, že běžnému uživateli je úplně, ale úplně jedno, jaké verze Androidu mu na telefonu běží. Nemá chuť a nemá ani potřebu to zkoumat. A rozhodnutí HTC, proč nedat do aktualizační služby (která na vás sama v zákl. nastavení vyskakuje) update, který smaže data, rozhodně dává smysl. A upozornění v bublině před odsouhlasením instalace je hloupost, protože upozornění stejně nikdo nečte. Geekové mohou sepisovat petice, lámat na HTC hůl, ale ve výsledku si stejně za chvíli rootnou telefon a nahrají nějakou ROM. A dávat na web nějaký ručně instalovatelný update se HTC pravděpodobně nevyplatí. Ale ruku na srdce, v jejich situaci bych udělal to samé.

29.7. – A přece se streamuje! Flash na Jelly Bean jede.
Tedy, pokud máte odvahu na to, nahrát si do telefonu Flash v podobě .apk souboru, pak ano. Vyhýbavé řeči Adobe, že Flash na Jelly Beanu nepojede, protože by s tím byly technické problémy se ukázaly jako liché, když lidi přišli na to, že starší verze pluginu určená pro ICS na fazolce funguje bez problémů. Krátkodobé vítězství to možná je, ovšem s nějakým dlouhodobějším řešením se musíme rozloučit – pro další verze Flash nebude. Jelly Bean má jediné štěstí, že je architekturou podobný ICS, díky čemuž patrně není s Flashem problém. V nové majoritní verzi to pravděpodobně problém bude a většina BFU si kvůli pár videím přenášet .apk z internetu do telefonu nebude. Android tak ztrácí svoji pro řadu lidí významnou konkurenční výhodu a v podpoře Flashe je tak na stejné linii s iOS. Ale jako takový handicap bych to neviděl – většina normálních webů (tedy ne těch multimediálních) Flash dávno nepoužívá a na ty ostatní máme specializované aplikace.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here