Cena AMOLED displeje je nižší než u LCD!

0

amoled-logoJeště nedávno byly displeje AMOLED většinou u těch dražších smartphonu, především od společnosti Samsung. LCD displeje byly tedy o něco levnější, ale dnes už tomu tak není. A je možné, že AMOLED displeje vystřídají své LCD konkurenty.

Super AMOLED Plus, tak znělo marketingové označení, kterým se mohlo pochlubit jen pár vybraných Samsungů, zatímco ostatní výrobci osazovali AMOLED panely pouze sporadicky. Dnes už dávno neplatí, že AMOLED rovná se luxusní a nedostupný. Poprvé v historii totiž vyjde dráž výroba LCD displeje.IHS-Technology-Display-manufacturing-costs

Jak již zjistili průzkumníci z IHS Technology, výroba 5 palcového AMOLED displeje s Full HD rozlišením vyjde na 14,3 dolaru, zatímco srovnatelný LCD displej stojí 14,6 dolaru. To je přitom veliký rozdíl oproti minulému čtvrtletí – ještě loni v prosinci stál jeden AMOLED 17,1 a LCD 15,7 dolaru.

Důvodů je pro to hned několik. Zásadní je větší rozšíření AMOLED displejů ve špičkových telefonech. Hlavnímu světovému hráči, Samsungu, se podařilo dojednat spolupráci hned s několika čínskými výrobci: Oppo, Meizu a další – díky čemuž mohl rozšířit svou výrobu menších a středně velkých OLED panelů. To Samsungu umožnilo zvýšit vytíženost ve svých továrnách až na 95 procent, a spolu s ustálením nákladů na jejich rozšiřování jde o hlavní důvody poklesu výrobních nákladů.

Tudíž se dá očekávat, že skončí LCD panely v našich zařízeních, a nahradí je AMOLED. Zejména pokud na ně přesídlí i menší čínští výrobci, zvýší se tlak na velké výrobce, aby je následovali. Samsung navíc neustále rozšiřuje svá výrobní místa, a otevírá nová, což v kombinaci se snižujícími se provozními náklady zaručuje, že cena AMOLED displejů bude klesat.

zdroj

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here