Dočká se Android 64bit procesorů?

5

ARM

Hadware smartphonů prochází  značným technickým pokrokem, o který se starají jak výrobci procesorů tak i tvůrci smartphonů. Výrobci smartphonů začínají své přístroje vybavovat 3GB paměti a stále rychlejšími procesory postavenými na architektuře ARM, jenž nyní nabízí dostatečný výkon pro každodenní činnost, ať už na telefonu, tabletu nebo jiném zařízení.  Včera překvapila mobilní svět firma Apple, která jako první uvádí vlastní smarphone postavený na 64bitové architektuře. Zatímco se výrobci procesorů pro smartphony pro Android zaměřují na vývoj  čtyřjádrových či osmijádrových procesorů se stále vyšším taktem, u Applu se rozhodli pro vytvoření zcela nové 64bitové architektury, jenž kopíruje vývoj procesoru určených pro PC, Notebooky či servery.

Dočkáme se také 64 bitových procesorů pro Android. Určitě ano, za jak dlouho to ukáže až čas. V laboratořích se již nějaký ten pátek vyvíjejí již nějaký ten pátek 64bitové procesory postavené na architektuře ARM, které nabídnou až o 50% vyšší výpočetní výkon. Využívat budou pravděpodobně podobnou architekturu jako Cortex-A7, nebo Cortex-A15 a mělyby nést označení Cortex-A53 a Cortex-A57. Tak jako u klasických desktopových 64bit procesorů budou i tyto zpětně kompatibilní se současnými 32bit aplikacemi pro procesory ARM.

Zatím není zcela jasné jaká verze Androidu bude tyto procesory podporovat. Vývojáři v Googlu mají zatím čas na optimalizaci systému pro nová zařízení, které budou novou architekturou vybaveny. Novinky bychom se mohli dočkat v průběhu roku 2014 a nezbývá nám tak nic jiného než se nechat překvapit a tiše závidět „konkurenčnímu“ iPhonu.

5 KOMENTÁŘE

  1. Může někdo vysvětlit k čemu je to dobrý? Mimo ukázky kam dospěla mobilní technika? To bude telefon konvertovat UltraHD Video, přitom upravovat fotky a zároveň na tom půjde hrát GTA V? Nebo se bude aplikace x otevírat namísto 0,00001 s už za 0,000001 s? Je to pořád jen telefon s mnoha omezeními, tedy tohle masírování obřím výkonem nechápu. Jedině, že jednou si koupim jen monitor a telefon bude fungovat jako PC.

    • Například ubuntu chce právě zavést využití telefonu jako PC. Připojíte jej k monitoru a máte Ubuntu v desktopovém rozhraní 🙂

    • Nebo to bude stejne jako v intelovem svete po vydani 64 bitu. Slibovany vykon nepozname, protoze rozsirenim instrukci se vykon nedosahuje… 🙁 Navic pokud si pamatuju, tak ten prechod byl des a hruza a kompatibilita mezi vsim nejakou dobu pokulhavala… coz bych ocekaval i zde…

      • Sorry, rozsirenim novych instrukci jo, ale rozsirenim adresovanim z 32bitu na 64 bit ne… Jeste jednou omluva… 😀

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here