Placení skrze NFC od O2 a KB realitou (zkušenosti)

5

Pro ty, kteří nevědí co znamená zkratka NFC tak se jedná o akronym anglických slov Near Field Communication, což je je sada standardů, která definuje architekturu této technologie. Slouží k bezdrátové komunikaci mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost. Současné a předpokládané využití této technologie je především v bezkontaktních transakcích či výměně dat.

Telefónica O2, a Komerční banka spojili své síly pro komfortnější platby budoucnosti. Konkrétně Telefónice O2 k NFC platbám dopomohla Komerční banka, Visa a Samsung. Jedná se zatím pouze o pilotní provoz, ale zdá se, že vše funguje tak jak má. Co je nutné mít, abyste mohli platit skrze telefon? Je nutné mít telefon, který má NFC čip nejlépe Samsung (pozn. další telefony s NFC budou následovat), speciální SIM kartu od O2 a instalační balíček .apk od O2 Guru.

Registrační formulář NFC

Takže je tedy nutné si zajít do prodejny O2, vyplnit formulář o výměně SIM karty za NFC SIM kartu (UICC kartu). O2 preferuje telefony zakoupené ve svých prodejnách z důvodu korektního fungování. O2 uvádí, že s jinými verzemi softwaru nemusí NFC fungovat korektně. Ale stabilita bude do budoucna zajištěna a nabídka telefonů rozšířena. Podporované telefony jsou zatím telefony od společnosti Samsung, konkrétně Galaxy S III, Galaxy Mini II a Galaxy Ace II. Pouze pro tyto telefony je vyzkoušená a certifikovaná aplikace umožňující mobilní platby. Do konce roku by mělo přibýt zhruba dalších 15 telefonů i od jiných výrobců.

sim

O2 Guru vám po vložení nové SIM do telefonu na pobočce nainstaluje do telefonu .apk balíček. V aplikaci je nutné kartu aktivovat a nastavit si pin. Dále je možné si vybrat mezi dvěma režimy. Mezi automatickým a manuálním. Automatický při platbě do 500 nebude vyžadovat pin, kdežto manuální ano. Aplikace je velice přehledná a je možné zobrazovat historii plateb, které je možné filtrovat například dle plateb do 500 Kč či od 500 Kč.

  aplikace aplikace

Tímto se však aktivuje pilotní provoz s 250 Kč  zdarma, poté je nutné zajít na pobočku Komerční banky a nechat si přiřadit NFC kartu k účtu u KB. Jak je vidět tak platby fungují a usilovně se na provozu této technologie pracuje. Je zde jisté omezení v terminálech, kterých však přibývá. Další omezení bych viděl v telefonech, které platby podporují. V jednání jsou samozřejmě i další banky a jiné modely telefonů a platformy, takže se máme jisto jistě na co těšit. Dle mého bude příští rok velkým rozvojem těchto plateb. Co si myslíte vy?

NFC

Zdroj: nearfield, wikipedia

5 KOMENTÁŘE

  1. Kdyby to slo klasicky snadno, treba jako: mit nfc mobil, v nem aplikaci, v aplikaci cislo sve kreditky, tak by to bylo tisickrat jednodussi. Nemusim oblejzat banky, ani operatory. Vemu mobil, spustim aplikaci a jednoduchym prejetim mobilu po terminalu mam zaplaceno. Samozrejme klasika: do 500Kc bez PINU. Neco podobneho funguje uz davno v zahranici, ne, jen specificky cesky trh musi jit slozitejsi cestou.

  2. Já tohle provozuji asi něco přes týden a jsem plně spokojen,funguje to skvěle.Jinak tu podporu NFC mám na Samsung Note II.Zařízení není nijak časově náročné … v O2 asi 20 minut,karta,aktivace karty a nahrání softu a hlavně ta SIM karta podporující NFC má v sobě číslo,něco jako číslo virtuální karty,které se musí spřáhnout s tvým číslem účtu a to v KB trvalo asi 10 minut.Chápu je to pro někoho hodně času ,ale pak ta pohoda, mám kartu,nemám …telefon člověk nosí furt.Jen těch prodejen je zatím málo,ale není to zas tak horzné.Můžeš předem ověřit aplikací „Bezkontaktní platby-lokátor“ a budete se možná divit,kolik prodejen je málo.Krom toho O2 ti dá SIM s NFC na vyzkoušení,zdarma dostaneš právě na to číslo NFC karty 250Kč zdarma.NEmusíš to hned spojit s účtem,když ti to nebude vyhovovat,vyčerpáš 250Kč a končíš.Já dávám za 1,protože je to nové a fakt zatím bez problémů.A není to specifické pro Český trh, je to spolupráce Visa-O2-KB stejné třeba jako na OH v Barceloně … třeba zde : http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=NUszOmyo9Eo#! .

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here