Sony Xperia Z5 Compact – Malý pracant potřetí (recenze)

0

Sony je doslova nad propastí. Tak působí už více než rok většina novinových titulků zmiňující mobilní divizi japonského výrobce. O to větší zvědavost vzbuzuje letošní vlajkový model Xperia Z5, jež jsem v menším provedení Compact dostal možnost zrecenzovat.

Malý ale povedený displej

Do kompaktního těla se pochopitelně vleze displej jen s omezenými rozměry. Ty jsou v tomto případě 4,6 palců a HD rozlišení. To by mohlo být v dnešních poměrech už o něco vyšší, ale při pohledu běžným okem si na nedostatek pixelů určitě ztěžovat nebudete.

Sony Xperia Z5 Compact

Displej je jedním slovem povedený, při cenovce okolo 17 tisíc ale ani nelze očekávat nic jiného. Jedinou malou výhradu bych měl k automatické regulaci jasu, který mi při ponechání na základních hodnotách připadal pořád příliš slabý. Naštěstí úprava základní hodnoty není nic složitého a stačí jas zvýšit v rozbalené notifikační liště.

Sony Xperia Z5 Compact-2

Ledabylý design

O něco větší problém jsem měl s designem celého smartphonu, respektive s její zadní stranou. Smartphone díky své malé výšce nepatří k nejtenčím, to ale modely z řady Compact nikdy nebyly. V kombinaci s matnou zadní stranou ale mobil působí, jako by na sobě měl už z výroby bumper a nepůsobí to zrovna dobrým dojmem.

Sony Xperia Z5 Compact-4

Dřívější modely, které více spoléhaly na sklo, ale působily mnohem lépe a těžko říct, proč Sony raději nezůstalo u starých osvědčených designových linek.

Opět spolehlivá výdrž

Modely Compact vždy patřily mezi mobilní smetánku po stránce výdrže na jedno nabití. To se přenáší i do třetí generace, která přichází s baterií o kapacitě 2700 mAh a známým režimem Stamina, který funguje na stejném principu jako režim Doze v novém Androidu 6.0 Marshmallow a funguje stejně jako dřív – spolehlivě.

Sony Xperia Z5 Compact-6

Díky režimu Stamina není problém vydržet na baterce i dva dny aktivního provozu a nemusíte se ani bát, když mobil necháte přes noc na nočním stolku a zapomenete jej vypnout nebo dát do nabíječky. Stamina se postará, aby ráno chyběly jenom jednotky procent baterie.

Hromada výkonu a špatná optimalizace

Díky relativně nízkému rozlišení je z Compactu jeden z nejvýkonnějších smartphonů současnosti a překonává i svého větší bratra. Bohužel ani hromada výkonu a nejrychlejší procesor současnosti není zárukou plynulosti systému.

Sony Xperia Z5 Compact-3

Čekáte prakticky kdykoliv. Stačí chtít rychle po odemčení pustit hudbu nebo fotoaparát, na který čekáte klidně 5 vteřin a celkový dojem z mobilu je tatam. Opravdu nechápu, jak může mobil za 17 tisíc fungovat takovým způsobem, jakým předvádí Xperia Z5 Compact.

S něčím podobným jsem se už dříve setkat u LG G Flex 2, který ale naštěstí většinu bugů vyřešil aktualizací na Android 5.1. Snad inženýři Sony přijdou se stejným a ještě rychlejším řešením. U mobilu za podobné peníze jde o neomluvitelný přešlap.

Karty pod záslepkou

Díky voděodolnosti opět najdeme oba sloty pro karty pod záslepkou. V dnešní době už samozřejmostí je nanoSIM, o něco méně běžná je pak možnost paměťového rozšíření za pomocí microSD karty. Je jen dobře, že se Sony v tomto směru nenechalo strhnout ostatními a možnost paměťového rozšíření zachovalo.

Sony Xperia Z5 Compact-5

Skvělý foťák a opět 4K video

Sony už řadu let patří mezi výrobce s nejlepšími fotomobily na trhu a letošní řada Z5 naštěstí není výjimkou. Na zadní straně najdeme čočku s rozlišením 23 megapixelů a možností nahrávání videa ve 4K. Podle testů zahraničních webů jsou smartphony z řady Z5 nejlepšími fotomobily na trhu a porážejí i populární iPhone. Podle výsledných snímků nemám důvod o výsledcích v žádném směru pochybovat.

Sony však opět úplně nezvládlo prostředí pro ovládání fotoaparátu. Pominu, že samotné zapínání trvá téměř pět vteřin a každý vášnivý fotograf mi potvrdí, že u některých snímků jsou i desetiny vteřiny příliš. Automat je sice u mobilu fajn, ale neuškodil by ani profesionální režim, který nabízí LG nebo Samsung. Zde ale zcela chybí.

Android 5.1 s nadstavbou

Smartphone pracuje s Androidem ve verzi 5.1 Lollipop nad kterým ještě běží nadstavba od Sony. Ta ale není příliš agresivní a přebírá mnoho prvků z čistého Androidu. Podpora byla u Sony v posledních letech na ucházející úrovni a snad to bude platit i letos. Bližší informace o chystané aktualizaci na aktuální Android 6.0 však zatím scházejí.

Čtečka otisků prstů na hraně

Ani Sony letos nezapomnělo na čtečku otisků prstů. Jako první ji však umístilo do bočního tlačítka pro uzamknutí. Díky tomu se vám mobil často odemkne hned po zmáčknutí tlačítka, na rozdíl od nových modelů s Androidem ale nestačí prst přiložit a je třeba tlačítko zmáčknout. Odemykání je ale pak paradoxně tak rychlé, že se vám často uniknou notifikace na zamykací obrazovce a mobil se vám rovnou odemkne. na stejný problém poukazují i první majitelé nových iPhonů.

Sony Xperia Z5 Compact-9

Vysoká cena a nejistá budoucnost

Sony Xperia Z5 Compact je skvělý telefon ve většině momentech. Občas ale zkrátka potřebujete, aby s vámi mobil spolupracovat o něco více a zrovna v tu chvíli začnete narážet na problémy spojené se špatnou optimalizací a otravným čekáním.

Sony ani nenahrává vysoká cena v úrovni Samsungu Galaxy S6 a daleko za vlajkovou lodí od LG. Těžko říct, kdo po letošním kompaktním modelu od Sony sáhne, rozhodně by to ale chtělo, aby výrobce brzy vydal opravou aktualizaci, jež by většinu bugů vyřešila.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here